Yeni anayasaya karşı mücadele çağrısı

Milli Anayasa Hareketi (MAH) ve muhalefet sözcüleri, “Vatanın bütünlüğü ve laiklik tehdit altında” diyerek herkesi yeni anayasa girişimine karşı mücadeleye çağırdı.

Yeni anayasaya karşı mücadele çağrısı
10 Mayıs 2016 Salı 11:45

Zihni Erdem / Ankara
Milli Anayasa Hareketi (MAH) ve muhalefet sözcüleri, “Vatanın bütünlüğü ve laiklik tehdit altında” diyerek herkesi yeni anayasa girişimine karşı mücadeleye çağırdı.
Milli Anayasa Hareketi Başkanı Hasan Korkmazcan: Biz, ‘Yeni Anayasa’ girişimini küresel saldırının hukuk alanındaki girişimi olarak değerlendiriyoruz. Küresel saldırı ülkelerin bütünlüğüne, milletin birliğine, ulus devletlerin niteliklerine yöneliktir. Biz, bu alanda çabalarımızla, bütün Türkiye’ye yayılan örgütlerimizle vatan savaşı anlayışındayız. Hangi aldatıcı görünümlerle sahneye konulursa konulsun ‘Yeni Anayasa’ girişiminin başarısız kılacağız.

AYNI ANDA REFERANDUMA SUNABİLİRLER
CHP Ankara Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Murat Emir:
Şu anda anayasa her gün defalarca fiili durum yaratılarak ihlal ediliyor. Dokunulmazlıklar referanduma kalırsa, başkanlık sistemi ile birlikte iki referandumu birleştirme eğilimine de girebilirler. Hukuku ve anayasayı kendilerine uydurmak için hür türlü yolu deniyorlar.

1876’DA DAHİ PADİŞAH’IN KANUN YAPMAYETKİSİ YOKTU’
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk:
Düşünülen başkanlık sistemi bir diktadan başka bir şey değil. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme kesinlikle birbirinden ayrıdır. Yürütme herhangi kanun teklif dahi edemez. Oysa AKP’nin düşündüğü başkanlık sisteminde, başkan yasa düzenlemesi olmayan konularda başkanlık kararnamesi adıyla düzenleme yapabilecek. Şunu İkinci Meşrutiyet ilan edildiği zaman 1876 Kanuni Esasi’de padişahın yetkileri arasında artık kanun yapmak yok. Sadece şeriatı ve kanunları icra etmek, yani yürütme görevi kalıyor. Başkanlık sisteminde da başkanın kanun teklif etme yetkisi yok, sadece veto yetkisi var. Bizde ise başkan istediği konuda yasa yapacak. Anayasa Mahkemesi dışındaki bütün yüksek yargı kurumlarının birleştirileceği temyiz mahkemesi üyelerinin büyük bir çoğunluğunu da başkan atayacak. Bu şekilde yargı başkanın kontrolü altına giriyor.

‘ERDOĞAN’A MECLİS’İ FES ETME YETKİSİ Mİ VERİLECEK?’
AKP Kurucusu, eski Adalet Bakanı Ertuğrul Yalçınbayır:
Şu anda AKP’nin, Meclis’ten geçiremediği hiçbir karar ve kural yoktur. Peki bu yürütülen kanunlar uygulanan kurallar toplumda huzur ve barışı getirdi mi? Vatandaşlık bağları diyoruz, vatanın bölünmesi ile ilgili ciddi endişeler var. Hepimiz başta yöneticiler olmak üzerine aklımızı başımıza almak durumundayız. Gidiş iyi değil, bir risk var, bir tehlike ve tehdit var. Bu vatanın bölünmezliği, cumhuriyetin nitelikleri, hukuk devleti, sosyal devlet ve laiklikle ilgili.

‘ANAYASA’DAKİ TÜRK DEĞİŞTİRİLEMEZ
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Mehmet Parsak:
Erdoğan, anayasanın cumhurbaşkanın tarafsızlığını düzenleyen 101. maddesine aykırı davrandı. Bugün fiilen anayasal sistemi değiştirme gayretleri var. Bugün geldiğimiz noktada, algı operasyonları ile yine aynı şekilde devam ediyor. Biz sistem tercihi itibarıyla güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan bir partiyiz. 2012’de ben Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda çalıştım. AKP’nin anayasa teklifinde, ‘Türk’ kavramı geçtiği her yerden çıkartıldı. Şimdi aklımızla alay eder gibi getirdikleri başkanlık sistemine ‘Türk tipi’ başkanlık sistemi demeye çalışıyorlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.