Yeni anayasada Evren modeli

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ referandumu konusunda 12 Eylül modeli üzerinde çalıştığı belirlendi. Erdoğan’ın yakın çevresinden resmi bir yetkili, formül için ‘Referanduma sunulacak anayasaya geçici bir madde eklenir, anayasa kabul edilirse Evren gibi Erdoğan da başkan olur’ dedi.

Yeni anayasada Evren modeli
07 Ocak 2016 Perşembe 11:02

Aydınlık / Ankara

Başkanlık sistemine ‘Hitler Almanyası’nı örnek veren Erdoğan’ın, yeni anayasayla ilgili de 12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren’i model aldığı ortaya çıktı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Yeni anayasa ve Başkanlık sistemi” için faliyetlerini yoğunlaştırırken önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasını da belirledi. Kaçak Saray’da hazırlanan yol haritası TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletildi. Saray, çalışmaların yıl sonundan önce sonuçlandırılmasını öngörüyor.

1982 ANAYASASI MODELİ
Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye dönerken gazetecilere Başkanlık Sistemi ile ilgili olarak, “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanya’sına baktığımızda da bunu görürsünüz” diyerek dikkatleri üzerine çeken Erdoğan’ın “yeni anayasa” referandumu konusunda 12 Eylül modeli üzerinde çalıştığı belirlendi. Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda Anayasa ve Başkanlık için iki ayrı sandık konulmasını gündeme getirmesine rağmen yakın çevresinden bir yetkili, “İki referandum dedik. Ama bu sıkıntılı olur Sayın Cumhurbaşkanımıza da anlattık. O da kabul etti. Bu iş tek oylamada bitirilmeli” diye konuştu.
Bunun üzerine anayasada Kenan Evren modeli benimsendi. Erdoğan’ın yakın çevresindeki resmi yetkili bulunan formülü şöyle anlattı: “1982’deki oylamada Anayasa’ya geçici maddeler kondu. Bunlardan birincisinde şöyle deniliyordu: ‘Anayasanın, halkoylaması sonucu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası olarak kabul edildiğinin usulünce ilânı ile birlikte, halkoylaması tarihindeki Millî Güvenlik Konseyi Başkanı ve Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı sıfatını kazanarak, 7 yıllık bir dönem için, Anayasa ile Cumhurbaşkanına tanınan görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır. 18 Eylül 1980 tarihinde Devlet Başkanı olarak içtiği and yürürlükte kalır. 7 yıllık sürenin sonunda Cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasada öngörülen hükümlere göre yapılır.’ Bu model yeni anayasa referandumunda da aynen uygulanabilir. Referanduma sunulacak anayasaya bir geçici madde eklenir ve yeni anayasa kabul edilirse aynı Evren gibi Sayın Erdoğan da başkan olur. Yeni bir gelişme yaşanmazsa yola bu şekilde devam edilecek.”

MUHALEFETİN TAVRI RAHATLATTI
Bu arada Erdoğan’a yakın bir bakan, makamında AKP’li milletvekilleri ile yaptığı bir görüşmede CHP ve MHP’nin tutumundan memnun olduklarını kaydederek şunları söylediği öğrenildi:
“Biz elbette CHP ve MHP’den başkanlık sistemine destek beklemiyoruz. Yeni Anayasa için masaya oturmaları bize yeter. Başbakan’la görüşmeleri bile bize yeterli oldu. Şimdi komisyon kurulacak. Planımız da buydu. Bize 330’u bulmak için 14 oy gerekli. Onu da bulacağız. Temaslarımız sürüyor. İsim vermeyeyim ama hiç ummadık kişilerden destek gelecek. Bundan sonrası bizim ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışmasına bağlı. Bu işi hızla aşmalıyız.
Gecikirsek işlerin tersine döneceğinin farkındayız. Şu anda tek engel dış politika. Onu da fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Milliyetçi söylemlerle lehimize çeviriyoruz. Rusya işi biraz ters oldu. İş uzarsa bizi zora sokar.”
Öte yandan Erdoğan’ın yeni anayasa ve Başkanlık sistemiyle ilgili çalışmaları Başbakan Ahmet Davutoğlu yerine AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile yürütme kararı aldığı Ankara kulislerinde sıkça dillendiriliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.