Yasemin Çongar’ın havuz fantezisi!

Yasemin Çongar’ın fantezileri ABD İstanbul Başkonsolosu Wiener’in Washington’a gönderdiği kriptoya şöyle yansıdı: Orduda Gülencileri tespit etmenin yollarından biri, asker eşlerini havuz partisine davet etmek...

Yasemin Çongar’ın havuz fantezisi!
14 Nisan 2015 Salı 10:05

Hikmet Çiçek
BARIŞ Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yeni kitabı “Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları”nda yer alan ve daha önce kamuoyundan saklanan onlarca bilgi ve belge açıklanıyor. İşte onlardan biri de “gazeteci” Yasemin Çongar’la ilgili.
ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Sharon A. Wiener’in, Gülen Cemaati hakkında Washington’a gönderdiği kriptoda şunlar yazılıyor: “Kemalistlerin hiddetinden nasiplenen diğer bir grup, dini lider Fethullah Gülen’in müritleri. Kontaklarımızın tümü, bu müritlerin Kemalizmin en güçlü kalesi olan ordu da dahil olmak üzere Türk toplumunun ‘her yerinde’ olduğu konusunda hemfikir.”
Başkonsolos, Yasemin Çongar’la konuya dair görüşmesinden notlar aktarıyor. 
Çongar o dönemde TSK’ya savaş açan, Cemaat’le aynı eksende davranan ve çeşitli kumpaslarda her türlü yalan haberin başını çeken Taraf gazetesini yönetiyordu. 
Başkonsolos şöyle yazıyor: “Çongar ordu kumandanlığının, Gülen hareketinin silahlı kuvvetlerin daha üst kademelerine sızmasından giderek rahatsız olduğunu ve Gülencileri bu kademelerden temizlemeye her daim istekli olduğunu söyledi.”
Çongar’ın fantezileri kriptoya şöyle yansıyor. Yasemin Çongar’a göre, orduda Gülenciler’i tespit etmenin yollarından biri asker eşlerini havuz partisine davet etmek! Öyle ki, kocalarıyla işbirliği yapan Kemalist askerlerin eşleri, bu havuz partilerine katılarak mayo giymeyi reddeden kadınları eşlerine aktarıyorlarmış. Böylece eşleri havuzda mayo giymeyen askerler tasfiye oluyormuş!
Yine Çongar’ın aktardığına göre, Gülenciler bu durumdan takiye yaparak kurtuluyormuş. Zira Gülenci asker eşleri, havuza bikiniyle gelerek “muhafazakâr Kemalist asker eşleri”nin dahi önüne geçiyormuş.
Çongar’ın fantezisini kriptodan okuyalım: “Bunları ortaya çıkarmak için kullanılan taktiklerden biri, askerlerin eşlerini de getirmeleri gereken bir havuz partisi düzenlemek ve böylece kocalarının kariyerlerini mahvetmek pahasına mayo giymeyi reddeden dindar kadınları ifşa etmek. Ancak Çongar, Gülen yandaşlarının, kimliklerini saklamak için laik gibi davranmaya başladıklarını kaydetti. Örneğin, laiklerin eşleri havuz partilerine tek parça mayolarla katılırken, Gülencilerin eşleri daha açık olan iki parça bikini giyiyor.”
Çongar konuşmasının devamında TSK’daki Gülenciler’in yaptığı bir başka takiyeyi aktarıyor: “Çongar aynı zamanda, laik olmayan subayları tespit etmeye çalışan açıkgöz müfettişleri kandırmak için evlerini ve çöplerini içki şişeleriyle dolduran dindar subayların hikâyelerini anlattı.” 
CEMAAT'İ ELEŞTİREN BÜYÜKELÇİYE NE OLDU?
10 Eylül 2008’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek Büyükelçiliği’nden Washington’a geçilen kriptonun gündeminde Gülen okulları vardı. ABD’nin Bişkek Büyükelçisi Tatiana C. Gfoeller’in 8 Eylül tarihinde Türk mevkidaşı Serpil Alpman’la tanışma toplantısının notları kriptonun içeriğini oluşturuyor. Gfoeller şöyle diyor: “Alpman, Kırgızistan’daki Fethullah Gülen destekli liselerin artan bilinirliğinden duyduğu endişeyi belirtti. Alpman bu özel liselerin popülaritesinin giderek arttığını, zira eğitim dilinin İngilizce olduğunu, ancak söz konusu okullarda verilen aşırı muhafazakâr mesajların Kırgız gençliği üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi.
ABD’ye Gülen Cemaati’ni şikâyet eden Büyükelçi Serpil Alpman’ı orada tutarlar mı? Alpman gibi büyükelçilerin tutumuyla, AKP’nin politikaları arasında açık bir fark vardı. AKP-Cemaat evliliği bu uyuşmazlığı kaldıramazdı. 
Gereği yapıldı! Türkiye’nin Orta Asya’ya göndermiş olduğu ilk kadın Büyükelçi Alpman, bu kriptodan bir yıl sonra görevden alındı ve merkeze çekildi. 
Yerine Nejat Akçal, Bişkek Büyükelçisi olarak atandı. Akçal, Kırgızistan’da göreve başladığı gün Cemaat’in yayın organı Cihan Haber Ajansı’na konuştu ve Cemaat okullarına övgüler dizdi!İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Beyazıt Karataş - 6 yıl önce
türkiye'nin her yerinde yüzme havuzu var sanki. çongar, hayal dünyasında geziyorsun. abd'lilerde bunu rapor yapıyor.