Vizesiz seyehatte kritik gün yarın

AB Komisyonu Türkiye’nin vize muafiyeti değerlendirme raporunu yarın açıklayacak. Avrupa basını Türkiye’nin engelleri zor aşacağı görüşünde.

Vizesiz seyehatte kritik gün yarın
03 Mayıs 2016 Salı 11:51

Türkiye ile AB arasında imzalanan geri kabul anlaşması karşılığında alınacağı açıklanan AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı konusunda kritik dönemeç 4 Mayıs’ta aşılıyor. 4 Mayıs’ta AB Komisyonu, Türkiye’nin şartları karşılaması konsundaki kararını verecek ve AB Konseyi’ne tavsiye edecek.
AB Komisyonu, Türkiye’nin vizeden muaf ülkeler listesine dahil edilmesini önermesi de sürecin bittiği anlamına gelmeyecek. Vize muafiyeti hedefine ulaşılması için Avrupa Parlamentosu’nun ve üye ülkelerden oluşan yürütme organı niteliğindeki AB Konseyi’nin siyasi onayı da gerekecek. Siyasi onay için nitelikli çoğunluk ve üye ülkelerin nüfususunun en az yüzde 65’ini karşılamak şartı var.
 
ÖNE ÇIKAN GÖRÜŞLER
Avrupa Birliği içinde konuyla ilgili tartışmalar devam ederken öne çıkan iki görüş var. Birincisi, Türkiye’nin ilan edilen 72 kriteri karşılamamasının yanısıra, insan hakları vb. alanında atacağı adımların şart haline getirilmesi.
İkincisi ise, AB’nin mülteci krizi yükünü Türkiye’nin sırtına yıkma fırsatını kaybetmemesi için, önce ‘evet’ deyip süreç içinde bazı kısıtlamalar getirmek şeklinde.
Öte yandan kriterlerin bir kısmının 4 Mayıs’tan önce karşılanmaması zaten teorik olarak mümkün değil. Örneğin geri kabul anlaşmasının uygulanması bir kriter. Fakat anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihi 1 Haziran. Diğer bir kriter, Türkiye’nin karşılıklılık ilkesi gereği AB vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıması.
 
FİNANCİAL TİMES: İŞLER ZOR
Financial Times’a (FT) göre, AB’nin Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti getirilmesi için talep edeceği koşullar arasında “terörle mücadele kanununun ve parti finansmanına yönelik düzenlemelerin gözden geçirilmesi” de var.
BBC’nin haberine göre FT, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son dönemde “terörle mücadele yasalarının genişletilmesinden” yana olduğunu ve Ankara’nın parti finansmanında şeffaflığa yönelik reformlara 10 yıldır direndiği belirtiyor.
Haberden bazı satırlar şöyle: “Avrupa Komisyonu çarşamba günü resmen Türklere Schengen bölgesinde kısa süreli seyahatler için vize muafiyeti getirilmesini tavsiye edecek. Ancak öneri hakkında bilgi sahibi kişilere göre, Türkiye’nin bunun için yerine getirmesi gereken 72 kriterden 10’a yakınının henüz yerine getirilmediği belirtilecek.
“Komisyon, haziran ayı ortasında henüz tamamlanmayan kriterlerle ilgili raporunu yapacak. Ankara’ya, Avrupa Parlamentosu’nun ve AB üyesi tüm ülkelerin Haziran ayı sonundaki nihai onayına dek, tüm düzenlemeleri gerçekleştirmesi için baskı uygulayacak.
“Henüz yerine getirilmeyen en zorlu kriterler; Türkiye’nin veri koruma kurallarını bazı güvenlik birimlerini de kapsayacak şekilde güçlendirmesi, azınlık haklarının daha iyi korunması için terörle mücadele alanında yasal düzenlemeleri gözden geçirmesi ve Türkiye’de siyasi partilerin finansmanı konusunda şeffaflığın artmasını sağlayacak yolsuzlukla mücadeleye yönelik yeni önlemler alması.”
Financial Times’a konuşan ve Türkiye’yle görüşmelere de katılan Avrupalı bir diplomat son gelişmelerle ilgili olarak, “Tüm bunlar bir kabus” yorumunu yapmış.
Bir diğer Avrupalı diplomatın yorumu ise şöyle:
“Türkiye-AB anlaşmasının koşulları zaten anlaşmanın imhasına zemin hazırlıyor.”
Gazeteye konuşan bazı üst düzey AB yetkilileri ise “çok yanlış bir kumar oynandığı ve bunun geri tepeceği” görüşünde.
Bu yetkililerden birinin görüşleri ise şöyle: “Tüm bunlar önemli iç sorunları bulunan ve Türklerle anlaşmadan pişman olan Hollandalılar, Fransızlar ve Almanlar için harika bir çözüm. Ayrıca Avrupa Parlamentosu siyasi bir yamayı kabul etmeyecek. Türkler de koşulları yerine getirmeyecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.