Vatan Partisi HDP’nin kapatılması için Yargıtay’a başvurdu

HDP’nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Turgut Okyay, ‘Özerklik Bildirgesi’ni gerekçe gösterdi.

Vatan Partisi HDP’nin kapatılması için Yargıtay’a başvurdu
19 Ocak 2016 Salı 11:29

Aydınlık / Ankara

Abdullah Öcalan’ı yargılayan hakim, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Turgut Okyay, HDP’nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.
Başvuru dilekçesini verdikten sonra bir açıklama yapan Okyay, “Ülkemizin ve ulusumuzun bölünmesi için 30 yıldır terör faaliyetlerinde bulunan, halkın can ve mal güvenliğini yok eden, Doğu ve Güneydoğu’yu Ortadoğu bataklığına çeviren, binlerce insanımızı şehit eden, çocukları katleden PKK’nın emir ve komutasına giren Anayasamızın 68/4 maddesinde belirtilen nitelikteki eylemlerin odak merkezi olan HDP’nin kapatılması, Anayasamız ve ülke bütünlüğü açısından zorunlu hale gelmiştir” dedi.

‘BU PARTİNİN FAALİYETLERİNE DEVAM ETMESİ İMKANSIZ’
Özerklik Bildirgesi’nde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Bu direniş zaferle sonuçlanacak, herkes halkın iradesine saygı duyacak. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacak. Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak, federal devleti de, kantonları da, özerk bölgeleri de” şeklindeki sözlerini hatırlatan Okyay, “Bu partinin faaliyetlerine devam etmesi, Türkler ve Kürtler açısından telafisi imkansız yaralar açacaktır. Bu nedenlerle HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduk. Anayasamızın emri gereği ve vatanımızın bütünlüğü için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, tüm deliller toplanarak Anayasa Mahkemesine dava açılması zorunluluk haline gelmiştir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE DEVLETİNİN BÜTÜNLÜĞÜ HEDEF’
Okyay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, HDP’nin de içinde bulunduğu Demokratik Toplum Kongresi’nin 14 maddelik ‘Özerklik Bildirgesi’ni hatırlattı. Dilekçede, “Ülke çapında yaygınlaşan dış destekli terör faaliyetleri ile de desteklenen bu program, doğrudan Cumhuriyetimizi, anayasanın 3. maddesinde tanımlanan ve 4. maddeye göre değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek olan Türkiye devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü hedef almaktadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyasi partilerin kapatılması için dava açmaya, Siyasi Partiler Kanunu’nun 100. maddesine göre resen yetkili ve görevlidir. ‘Özerk Kürdistan’ ilanı, Türkiye’ye savaş ilanıdır. Yaşanan olayda, devlet bütünlüğünü ve milletin birliğini cebren ortadan kaldırma suçunun bütün unsurları mevcuttur. Cumhuriyetimize, vatan bütünlüğümüze ve milli birliğimize karşı en ağır suç işlenmiştir” denildi.

‘VATAN BÜTÜNLÜĞÜNÜN GEREĞİ’
Dilekçede şu ifadeler kullanıldı: “HDP, Türkiye topraklarının bir bölümü üzerinde bir başka devletin kurulmasını amaçladığını, genel başkanının ve genel merkez yöneticilerinin ağzından ilan etmiştir ve bu yöndeki faaliyetin odağı haline gelmiştir. Başsavcılığınız, anayasanın emri gereği, HDP hakkında Anayasa Mahkemesi nezdinde kapatma davası açma sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Hukukun emri de budur. Türkiye’nin vatan bütünlüğünün gereği de budur. Başsavcılığınızca saptanacak sair nedenlerle; devletin bağımsızlığı, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline gelen HDP’nin kapatılması için, Anayasa Mahkemesi nezdinde resen dava açılmasını talep ediyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.