Uludere’de organize kaçakçılık ağı

Uludere’de organize kaçakçılık ağı
13 Nisan 2015 Pazartesi 11:32

Ceyhun Bozkurt
Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı ve Ortasu köylerinde yaşanan gerginliğin, PKK’nın bölgede kurmaya çalıştığı büyük kaçakçılık ağının askerler tarafından engellenmesi üzerine başladığı netleşti. Askerlerin ve bölgedeki kaynakların geçtiği bilgiler, sigara ve akaryakıt kaçakçılığına kadar uzanan bir örgütlenmenin varlığını doğruladı. 
Aydınlık dün Uludere’de, Mart ayından bu yana yaşananların askeri raporlara yansımasını haberleştirmişti. Bölgeden gönderilen bir raporda, mart ayı başından bu yana yaşananların aslında daha büyük bir sorunun parçası olduğu vurgulanıyor. Bölgedeki kaynakların da onayladığı bilgiler şöyle:
ASKER, BİR BÖLGEYE AYRIMCILIK UYGULAMAZ
- Bu haberlerin amacı, bölgede görev yapan TSK mensupları ve korucuların psikolojik baskı altına alınması... Sınırda görev yapan askerlerin temel görevi, ülkenin namusu olarak bilinen sınırları her ne pahasına olursa olsun korumak ve kollamak, kanun dışı giriş ve çıkışları engellemektir. Bu görev ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyindeki sınırlarında aynı prensipler doğrultusunda ve kanunlar çerçevesinde yürütülür. 
- Uludere’nin Gülyazı ve Ortasu köylerinde hemen her hanede ortalama 8-10 katır bulunmaktadır. Uludere bölgesinde kayıtlı katır sayısı 5 bin 800 adettir ki, kayıtlı olmayanlar da buna eklendiğinde 10 bin adedi rahatlıkla geçmektedir. 
TERÖRİSTLERE SİLAH NAKLİ 
- Bu katırlar bir seferde 3000 adet sigara paketi taşıyabilmektedir. Her sigaradan asgari 1 TL kazanıldığı düşünülürse, bir katırın sınır dışından her gelişi sahibine en az 3000 TL bırakmaktadır. 10 katırıyla bir gecede kaçakçı 30.000 TL para kazanabilmektedir. 
Raporda, bölgede yaşananlar 2-3 katırla yapılan bireysel kaçakçılık faaliyetinin çok ötesinde, organize bir kaçakçılık faaliyeti olarak değerlendirildi ve şu tespitler aktarıldı:
“Gülyazı ve Ortasu köylülerince yapılan kaçakçılık tamamen bölücü terör örgütünün gözetiminde ve talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmekte; terör örgütü hem bundan para kazanmakta ve hem de zaman zaman bu katırların altına bağlanmak suretiyle KCK üyelerine silah temin etmektedir. Irak kuzeyinden getirilen küçükbaş hayvanların altına dahi hafif silahlar (tabanca, makinalı tabanca vb) bağlanmaktadır.”
Raporda, sınıra yaklaşık 10 km mesafedeki Gülyazı ve Ortasu köylerinde PKK kontrolünde kaçakçılık yapan grupların “Yaylaya çıkıyoruz” gerekçesiyle sınıra 1,5 km mesafedeki Şirit Yaylası’na taşındıkları belirtilerek şöyle devam ediliyor: “Şirit Yaylası’nın hemen sınır karşısında PKK cirit atmaktadır. Gözle açıkça görülebilmektedir. PKK emretmiş köylüler de buraya sözde yaylaya çıkmışlardır. Zira buradan kaçakçılık çok daha kolay olacaktır. Zaten bulundukları köyler de yayla köyüdür ama bu bahaneyle sınırdaki askeri daha da zorlayacağa benzemektedirler.” 
Yerel kaynaklar da yaşananların, yapılması planlanan eylemlerin  öncüsü gibi gözüktüğünü belirterek “Uludere bazıları için bir sembol olduğundan kıvılcım buradan da fitillenebilir” uyarısında bulundu.
YAYINLAR MAKSATLI
Askeri kaynaklar da gelişmeleri doğruladı. “Şırnak’ta 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluk sahasında  meydana gelen bu olaylardan Tümen Komutanı sorumludur” haberlerini hatırlatan kaynaklar, “Kişilere göre farklı uygulama olamaz” dedi. Ayrıca ismi gündeme getirilen Tümgeneral Abdullah Baysar’ın Uludere olayı meydana geldiğinde bölgeyle alakalı bir görevde olmadığı, bu gerçek dışı haberlerin kasıtlı olarak yayıldığı belirtildi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.