‘Türkiye, Suriye’de barışı desteklemeli’

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye’nin izlediği Suriye politikasının acilen gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye, Suriye’deki barış girişimlerini desteklemeli” dedi

‘Türkiye, Suriye’de barışı desteklemeli’
16 Şubat 2016 Salı 14:22

Aydınlık / Ankara
Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye’nin izlediği Suriye politikasının acilen gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye, Suriye’deki barış girişimlerini desteklemeli” dedi. Onur Öymen, Suriye sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, PYD’nin faaliyetlerinin bölgedeki gerilimin odak noktalarından biri olduğunu belirtti.

‘PYD-ABD DİREKT İLİŞKİLİ’
Cenevre’de ve Münih’te son günlerde yapılan görüşmelerde Suriye’de bir ateşkes umudunun ortaya çıktığı bir dönemde başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı ülkelerin bir kara savaşından söz ettiklerini hatırlatan Öymen, “Türk yetkililerin de zaman zaman çelişkili ifadelerle de olsa, bazı koşullarda böyle bir operasyona katılabileceği izlenimi vermeleri, bazı Rus yetkililerinin Soğuk Savaş’ın yeniden başladığı, hatta 3. Dünya Savaşı çıkmasının olası olduğu yolundaki beyanları kaygı vericidir. Bu ortamda, özellikle Rus uçaklarının Halep ve civarını bombalamaları yeni göç dalgaları yaratmış ve Türkiye üzerindeki riskleri büsbütün taşınamaz hale getirmiştir” diye konuştu.
Şimdi bütün ilgili tarafların gerginliği daha fazla tırmandırmaktan vazgeçmeleri ve çabalarını barışçı çözümler doğrultusuna yönlendirmeleri gerektiğini kaydeden Öymen, PYD’nin PKK ile doğrudan ilişkili olduğunu, ABD kaynaklarında da bunun açıkça belirtildiğini vurguladı.

‘PYD, SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR'
Türkiye’nin Suriye politikasını gözden geçirmesinin zorunluluk haline geldiğini ifade eden Öymen şunları söyledi: “Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, son raporunda, PYD’nin işgal ettiği köylere gönderdiği uzmanların tespitlerine dayanak bu örgütün o köylerdeki evlerin yüzde 93’ünü yıktığına ve böylece orada oturanların geri dönmelerini olanaksız hale getirdiğini bildirmekte ve bunun bir savaş suçu olduğuna işaret etmektedir. Durum böyleyken ABD sözcülerinin biz PKK’yı teörr örgütü sayıyoruz ama PYD’yi saymıyoruz yolundaki demeçleri ciddi bir çelişki oluşturmakta ve bir ABD yetkilisinin Kobani’yi ziyaret ederek kendisine verilen plaketi alması da aramızdaki ittifak ilişkileriyle bağdaştırılması zor bir durum yaratmaktadır.
Türkiye’nin, bütün bu gelişmeleri dikkate alarak, bir yandan barış girişimlerini desteklemesi, bir yandan da uluslararası toplumun bölgedeki bütün terör örgütleriyle, ayırım yapmaksızın mücadele etmesini savunan güçlü ve etkili bir diplomasi sergilemesi gerekmektedir. Bunun için şimdiye kadar izlenen Suriye politikamızın gözden geçirilmesi ve PKK’nın tasfiye için Irak’ın harekete geçmesini sağlayacak etkili girişimlerde bulunulması öncelikli hedeflerimiz olmalıdır.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.