Türkiye o eli tutmalı

Türkiye’nin duayen diplomatları Şükrü Elekdağ, Nüzhet Kandemir ve Faruk Loğoğlu hükümete fırsatı kaçırmama ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in uzattığı eli ulusal çıkarlarımız için tutma çağrısı yaptı

Türkiye o eli tutmalı
30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:20

Aydınlık / Ankara
Türkiye’nin dış politikasının belirlenmesinde önemli görevler üstlenmiş ve dünyanın kritik merkezlerinde görev yapmış, Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevlerde bulunmuş emekli büyükelçiler, Rusya Devlet Başkanı Putin’in “Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz. Sözler yeterli değil, bir şeyler yapmalılar. Türkiye’den adım atmasını bekliyoruz” açıklamasını değerlendirdiler. Putin’in açıklamasının Türkiye’ye uzatılmış bir el olduğunu kaydeden emekli büyükelçiler, bu fırsatın kaçırılmamasını ve Putin’in uzattığı elin tutulmasını istediler.
Duayen Büyükelçiler Şükrü Elekdağ, Nüzhet Kandemir ve Faruk Loğoğlu Putin’in açıklaması sonrasında Türkiye’nin yapması gerekenlerle ilgili olarak şunları söylediler:

ULUSAL ÇIKARLARMIZ İÇİN
Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ
: Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyi olması iki ülkenin de lehinedir. Özellikle de Türkiye’nin lehinedir. İlişkilerin iyileşmesi için rahmetli Bülent Ecevit’le Brejnev arasındaki görüşmede ben de vardım. O görüşmede birçok sorun halledilmişti. Zamanla iyi ilişkiler gelişti. Yaşadığımız uçak krizi vahim bir durumdur. Yaşanan gerginlik bir an önce sona erdirilmelidir. Rusya Devlet başkanı Putin bir el uzatmıştır. Hükümet Putin’in uzattığı eli hemen tutmalıdır. Ulusal çıkarlarımız bunu gerektirir. Lahey’de Uluslararası Tahkim Mahkemesi var. Rusya’ya aramızdaki sorunu buraya götürmeyi önermeliyiz. Bu mahkemede taraflar 3’er hakim belirler. Sorun burada görüşülmeli ve verilecek karar uygulanmalıdır. Bu mahkemede birçok uluslararası sorun çözülmüştür. Bu aynı zamanda Rusya’ya bir jest olur. Ben Rusya’nın bunu reddedeceğini sanmıyorum. Bunu yaparsak Türkiye olarak uluslararası alanda iyi bir konuma geçeriz. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi için her yol denenmelidir.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI
Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir:
Putin’in açıklamalarını ciddiye almak lazım. Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik iki ülkeye de büyük zarar verdi. Özellikle Türkiye turizmden ticarete büyük kayıplara uğradı. Putin’in Attina’da Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini açıklaması büyük bir fırsattır.
Bu fırsat kaçırılmamalıdır. İki ülke arasında temasların arttırılmasını kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır. Açıklamalarda dikkatli olunmalı, yumuşak bir dil kullanılmalıdır. Putin’in attığı adım önemlidir, hemen gerekli adımlar atılmalıdır.

BU FIRSAT KAÇIRILMAMALI
Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu:
Türkiye Rusya Devlet başkanı Putin’in uzattığı eli tutmalıdır. Rusya sadece büyük bir ülke değil Türkiye ile çok yönlü ilişkisi olan da bir ülkedir. Birçok alanda işbirliğimiz var. Turizm işletmelerimizin önemli bir bölümü Rusya’dan gelen turiste bağımlı. Yaş meyve sebze üreticilerimizin önemli bir geçim kaynağı. Yine tekstil ve birçok ürünümüz için Pazar. Putin’in açıklaması büyük bir fırsattır. Bu fırsat kaçırılmamalıdır. Türkiye’de Başbakan değişmiştir. Yeni başbakan ‘dostlarımızın sayısını arttıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız’ dedi.
Bunun gereğini yapmak için Putin’in uzattığı el değerlendirilmelidir. Rusya ile ilişkilerde yen bir dönem başlatılmalıdır. Putin’in Türkiye’ye yönelik açıklamasını Atina’da yapmış olması da anlamlıdır. Normalde Atina’da sert bir açıklama yapabilirdi. Tam tersini yaptı.
Bu da el uzatırken samimi olduğunu gösteriyor. Türkiye Rusya’nın taleplerini de dikkate alarak, Türk halkını da rencide etmeden bir ara formül bulmalıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.