Türk adalarındaki işgale son vereceğiz

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe, düzenlediği basın toplantısında Ege Denizi’ndeki 16 Türk adasının Yunanistan tarafından işgal edilmesi için ‘AKP yüzünden Ege Denizi Yunan gölüne döndü’ dedi

Türk adalarındaki işgale son vereceğiz
16 Mart 2015 Pazartesi 19:22

Aydınlık / Ankara
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Tümgeneral Naci Beştepe, Ege Denizi’ndeki 16 Türk adasının Yunanistan tarafından işgal edilmesine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Yargıtay Onursal Üyesi Turgut Okyay ve eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri, emekli Kurmay Albay Ümit Yalım’ın da katıldığı açıklamada, Türkiye’nin Süleyman Şah Türbesi’ndeki toprak kaybından çok daha büyüğünün Ege Denizi’ndeki adalarda yaşandığının altı çizildi.
Emekli Tümgeneral Beştepe, Türk adalarının işgal edilmesine karşılık AKP Hükümeti’nin sessiz kalmasını sert dille eleştirerek “Türkiye Cumhuriyeti, AKP hükümetleri eliyle Yunanistan’a kuşattırılmış ve Ege Denizi’nde 3 milin ötesine geçemez hale gelmiştir” dedi.

‘EN BÜYÜK TOPRAK KAYBI’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AKP hükümetlerinin 16 ada ve 1 kayalığın Yunanistan’a alenen verilmesinden sorumlu olduğuna vurgu yapan Beştepe, “Ege Denizi, AKP iktidarı sayesinde Yunan Gölü’ne dönmüştür. Türkiye Cumhuriyeti, Cumhuriyet tarihinde ilk ve en büyük toprak kaybını yaşamış ve milli sınırlarımız değişmiştir. Kaybımız, Süleyman Şah Türbesi’ndeki toprak kaybımız ile kıyaslanmayacak büyüklüktedir. Tayyip Erdoğan ve AKP’ye oy veren vatandaşlarımız, vatan topraklarında Yunan bayrağı dalgalansın, Yunan askerleri dolaşsın diye oy vermedi. Vatan topraklarını istediği gibi yabancılara terk etsin diye de vermedi” diye konuştu.

'VATAN PARTİSİ GEREKENİ YAPACAK'
Beştepe, “Vatan Partisi, vatan topraklarının bir karışının dahi terk edilmesine, yabancıların işgal ve ilhakına izin vermeyecektir. İşgal ve ilhak edilmiş topraklarımızın geri alınması için öncelikle barışçı yollardan olmak üzere gerekeni yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi yönetenlerin acilen adaların derhal boşaltılmasını istemesi gerektiğini söyleyen Beştepe, “Bu önce barışçıl yollardan, olmazsa da gereken neyse karar alınmalıdır. Orada bir işgal vardır. Vatan toprağımızdır. Eğer barışçıl yollardan çıkarılmıyorsa siyasetin devamı olan diğer yollara başvurulmalıdır” açıklamasını yaptı. Naci Beştepe, iktidar kanadının vatana ihanet ve terör suçu işlediğini anımsatarak “İşlenen suçlar, görevle ilgili suçlar değildir. Çünkü Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Bakan Danışmanı’nın görevleri arasında vatan topraklarını Yunanistan’a alenen vermek yoktur. Sorumluların yargılanması gereken yer ağır ceza mahkemeleridir. Ayrıca bu suçlar AKP’nin kapatılma gerekçesidir. Mecliste parti kapatmayı kaldırma çalışmalarının nedenlerinden biri de budur” şeklinde konuştu. 

'PATRİKHANE İŞGALE ORTAK OLDU'
Beştepe şunları söyledi: “Tarih tekerrür etmiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı devletinin düşmanlarıyla işbirliği yapan Fener Rum Patrikhanesi şimdi de Yunanistan ile işbirliği yaparak işgale ortak olmuştur. Başta Yunanistan ve Fener Rum Patrikhanesi olmak üzere, Avrupa Birliği ve Letonya’yı şiddetle kınıyor, Türk topraklarında bulunan askerlerini ve vatandaşlarını derhal geri çekmeye davet ediyoruz. AKP iktidarını uyarıyor, görevini yapmaya çağırıyoruz. Yasal sorumluluktan kurtulamayacağını anımsatıyoruz.” 

AKP NOTA VERMEDİ
“Konuyu Milli Savunma Bakanlığı paralelinde Milli Güvenlik Kurulu’na aktarmak gerekmez mi?” sorusuna Ümit Yalım şu yanıtı verdi: “Geçtiğimiz yıl Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Ancak yapılan açıklamada Yunanistan’a toz kondurulmadığı görülmektedir. Halbuki Yunanistan topraklarımızı alenen işgal etmiştir. AKP hükümetleri işgalin önlenmesi için TSK’ya bir direktif vermediği gibi bu adaların boşaltılması için 11 yıldır nota vermemiştir.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.