TLB’nin bildirisine 365 liseden imza

Edirne’den Diyarbakır’a liseliler ayakta. AKP’nin gerici eğitim politikalarına isyan eden liseler; parasız, laik, bilimsel ve milli eğitim için harekete geçen Türkiye Liseliler Birliği’nin bildirisine imza attı

TLB’nin bildirisine 365 liseden imza
12 Haziran 2016 Pazar 11:27

İstihbarat Servisi
Türkiye Liseliler Birliği’nin (TLB), “Liselerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz” başlıklı bildirisi kısa sürede büyük destek gördü. Bildiriye Türkiye’nin dört bir yanından içinde imam hatiplerin de olduğu 365 lisenin öğrencileri imza attı.
Gerici eğitim politikalarına, baskılara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavsız atadığı yandaş okul müdürlerine karşı İstanbul’daki liselerde başlayan ayaklanma hızla Türkiye’ye yayılıyor. Son olarak TLB’nin “Liselerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz” başlığıyla imzaya açtığı bildiri metninde imzacı sayısı 365’e ulaştı. İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Mersin, Muğla, Diyarbakır, Edirne, Ordu, Adana, Bursa, Afyon, Konya, Antalya gibi birçok lise bildiriye imza attı.

GENÇLER KALEMLERİNİ ÇEKTİ
İmzacılar arasında fen liseleri, anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik liseler, temel liseler, güzel sanatlar liseleri yer aldı. En dikkat çeken liseler ise Fatma Talip Kahraman Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Keçiborlu Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.
Ortak bildiride Nazım Hikmet’in “Biz ne mükemmel dostlarız ki kelimesiz ve yazısız, anlaşırız” dizelerinden alıntı yapıldı. Dayanışma çağrısı yapılan bildiride öğrencilere şöyle seslenildi: “Bir geniş, büyük merhaba herkese! Umutlu merhabaların günlerine koşuyoruz. Türkiye’nin geleceği, geleceğini inşa etmek için kollarını sıvıyor, kalemlerini çekiyor! Karanlığı aydınlıkla boğacak mücadele alevleniyor. Atatürk gençliği mücadele bayrağını daha da yükseltiyor!
Türkiye’de gericiliğin özlemleri var. Atatürksüz, laik olmayan, çağdışı bir cumhuriyet ve gerici bir eğitim sistemi... Yıllardır kendi gençliğini yaratmak isteyen bir iktidar var. Ancak karşısında, gücünü tarihinden alan, neşesini mücadelesine katarak büyüyen, gülümseyen yüzleriyle gericiliğin her çıktığı yerde yumruk olup tepesinde patlayan liseli gençler var. Hayatı yaşayan, her şeye rağmen üreten, paylaşan, sorgulayan ve geleceğini çizen liseli gençler var. Türkiye Liseliler Birliği var!”
“Okullardaki çağdışı uygulamaların ve müdür baskılarının tüm liselerin ortak sorunu olduğu belirtilen bildiri şöyle devam etti: “Parasız, laik, bilimsel ve milli eğitim için mücadeleyi çoğaltmak geleceğimizi elimize almak hepimizin sorumluluğunda. İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ndeki arkadaşlarımızı kutluyoruz.”

PAROLAMIZ ATATÜRK VE CUMHURİYET
“Bütün bu mücadelelerin parolası çok açık: eylemlerin ortak paydası ve sırtımızı yasladığımız yegâne kuvvet Atatürk ve Cumhuriyet değerlerimizdir. Bugüne dek ne başardıysak bu parola yol ışığımız oldu, bundan sonra da böyle olacak. Kültürümüze ve tarihimize hep birlikte sahip çıkacağız. Bu büyük dayanışma, Türkiye’deki tüm liseleri birleştirecektir. Bu büyük birlikteliğe güç vermeye sadece liseli arkadaşlarımızı değil, bir zamanlar bu sıralardan yolu geçen mezunlarımızı, ailelerimizi de davet ediyoruz.”
“Yüreklerimiz Mehmetçikle birlikte çarpıyor” denilen bildiride, “Bizler, liselerde gericiliğe karşı amansız mücadelemizi sürdürürken, vatanımız ve geleceğimiz için de mücadele ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Bildiride tüm liselilere omuz omuza verme ve TLB’ye katılma çağrısı yapıldı.

TEMEL TALEP PARASIZ BİLİMSEL VE LAİK EĞİTİM
TLB Genel Başkanı Bora Çelik Aydınlık’ın “Liselilerin talepleri nelerdir?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Gericiliğin liselerden tepelenmesi ancak bilimsel eğitim metotlarıyla mümkün olabilir. Bu yüzden eğitim sistemi parasız, bilimsel ve laik temeller üzerine inşa edilmelidir. Eğitim sistemimizin ‘milli’liği sadece adında kalmamalı. Gerçekten ‘milli eğitim’ anlayışıyla fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilebilir. Ayrıca rekabetçi sınav sistemi kaldırılmalıdır. Bununun yerine meslek yönelimlerimizin çok öncesinden belirlendiği, teori ile pratiğin birleştiği bir sistem getirilmelidir. Bu sınav sisteminde yeteneklerimizin keşfi imkansız. Bir çok yetenekli arkadaş istediği bölüm dışında okumaktadır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.