TLB'den Akif Beki'ye sert yanıt: Cahil...

TLB, Akif Beki'nin Kubilay anması eyleminde taşıdığı pankart hakkında yazdığı eleştiri yazısını, "cahil cesaretiyle, geleceği olmayan cümleler, içi boş imâlar, ciddiye alınmayacak kadar komik iğnelemeler" olarak değerlendirdi.

TLB'den Akif Beki'ye sert yanıt: Cahil...
31 Aralık 2014 Çarşamba 12:22

Hürriyet Gazetesi Yazarı Akif Beki'nin bugün yayınlanan ve Türkiye Liseliler Birliği'nin 27 Aralık'ta Ankara Kızılay'daki "Gericilik ve Bölücülüğe Karşı Kubilay'ız" yürüyüşünde taşıdığı pankartı eleştiren yazıya Türkiye Liseliler Birliği(TLB) Genel Sekreteri Özgür Bursalı'dan sert bir yanıt geldi. 
Yazılı açıklama yapan Özgür Bursalı, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar ülkesi olamaz" sözündeki kelimeleri balon olarak taşımalarından dolayı kendilerini mensup ve mezcup kelimelerinin farkını bilmemekle suçlayan Akif Beki'ye, Atatürk'ün Bütün Eserleri'ne atıf yaparak sözün tarihçesiyle yanıt verdi. 
Bursalı, "Balık Aramak İçin Ağaca Tırmanan Beki" başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
30.12.2014 tarihli Hürriyet Gazetesi’nden Akif Beki’nin “Pop Türkçecilere Yeni Yıl Hediyesi Ne Vereyim” başlıklı yazısını gülümseyerek okuduk… Beki, 27 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirdiğimiz eylemde Türkiye Liseliler Birliği’nin korteji önünde kullandığı sembollere dikkat çekmiş ve “üstün tarih bilinciyle ve hafızasıyla” köşesinden seslenmiş: “Neymiş şeyhlerin, dervişlerin, müritlerin, dikkat buyurunuz mensupların temsili kellelerini ta Anıtkabir’e kadar tepelemişler… Kubilay’ı anma eylemi için oturup çalışmışlar, uzun değerlendirme toplantılarından sonra bu top tepeleme eyleminde karar kılmışlar. O toplar imal edilmiş, üzerine tepelenecek kellelerin isimleri yazılmış, o isimler Atatürk’ün çok bilinen bir sözünden bulunup çıkarılmış… Ve bütün bu hazırlık sürecinde de içlerinden hiç biri ”Meczupla mensup ayrı şeyler ama arkadaşlar” diye uyarmayı akletmemiş”Beki, cehaletin verdiği özgüvenle hızını alamıyor ve meczup ve mensup kelimesini ayıramayan gençliğin, Gençliğe Hitabe’den de ne anladığını tasavvur dahi edemediğini söylüyor! Yazısını maalesef cahil cesaretiyle, geleceği olmayan cümleler, içi boş imâlar, ciddiye alınmayacak kadar komik iğnelemelerle, yalan yanlış bilgiler kullanarak süslemeye devam ediyor. Atatürk’ün “Türkiye şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar ülkesi olmaz” sözündeki mensuplar kelimesinin yanlış olduğunu, doğrusunun meczuplar olması gerektiğini söylüyor “zehir gibi gençlere…” 
MENSUP-MECZUP
Yazısının başında Sinan Akçıl’a Türkçe dersi veren Akif Beki’ye birkaç gerçeği hatırlatmak durumundayız. Atatürk, bu sözünü 1925 ylında Kastamonu’da söylemiştir. Devamında, “en doğru ve en gerçek tarikat, uygarlık tarikatıdır” demektedir. Mensup sözcüğü öteden beri yanlış bir şekilde söylenegelmiştir ve bugün yaygın olarak bu hataya rastlamaktayız. Atatürk’ün Bütün Eserleri yapıtını oluşturan konunun uzmanları da bu sözcüğün mezcup değil, mensup olduğunu tartışmasız olarak ortaya koymuşlardır. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Ama bir de öğrenmeyip üzerine bilmişlik taslamak ayıp da değil, sadece komik oluyor.
Gelelim mensup kelimesinin anlamına. “TGB mensubu” eylemciler denildiğinde bunun fena bir anlama geleceğini çıkartamayacağımızı da bizim yerimize düşünmüş Akif Beki. Anlamı da bir yere bağımlı, bağlantılı olan, dahil olan demek.Türkçe’de de anlamı budur. Bknz: http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=verilst&ayn1=bas&kelime1=Mensup
Mezcup ise; aklını yitirmiş, deli anlamına gelmektedir. Kaldı ki Atatürk o sözü söylerken, cemaatlere, tarikatlara bağlılıktan, mensubiyetten bahsediyor, yoksa örgütlülükten değil. Biz söylemesek bile, hayatı teşikatlanma ve teşkilatçılıkla geçmiş Atatürk’ün matematik olarak bu sözü bu anlamda söylemeyeceğini anlamasını beklerdik Beki’nin. Ancak “mesele Mensup meselesi” değil, anlıyoruz. 
'BASIN MENSUBU' OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
“Basın Mensubu” Olmanın Dayanılmaz Hafifliği”
Bu kafa karışıklığı ve kibir kokan yazıları yadırgamıyoruz. Biliyoruz, Akif Beki’nin önünde her gün doldurmak zorunda olduğu bir köşe var. Gerçek bilgi ile doldurulamayan köşe, bu örnekte de görüldüğü gibi bilginin başka çeşitleriyle de doldurulabiliyor, “kulaktan dolma bilgi”, “sallama bilgi” vs… Sallanırken, “bilginin” daha kolay üretildiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Ancak Gençliğe Hitabe’yi, hakikat, mürşit, ilim, vecize gibi kelimeleri anlayamacağımızı düşünerek hayıflanan Beki’yi bildiklerini yapmaya davet ediyoruz. Gazateci dediğin, aydın dediğin “bilen insan” değildir, “yapan insandır”. Bildiğini yapmayan gazeteci ise, Akif Beki gibi, bilmediğini eylemli olarak itiraf etmiş olur…
BALIK ARAMAK İÇİN AĞACA TIRMANMAK
Uzun değerlendirme toplantıları sonucu bu top tepeleme eylemini yaptığımıza kanaat getirmiş Akif Beki. Hatta aramızdaki diyaloglara kadar yazmış köşesine. Ne yalan söyleyelim Akif Beki’nin hayal gücünden etkilendik. Bir sonraki eylemimizde eylem sembolü için  kabul ederse kendisine de danışmak isteriz. Sanıyoruz Akif Beki Aydınlık Gazetesi’ni okuduktan sonra ne idüğü belirsiz bir heyecanla bilgisayarının başına geçmiş, gerçekleri ve eylemin özünü “atlayarak” köşesini “doldurmaya” başlamış. Akif Beki’nin “mensubiyeti” de işte burada devreye giriyor. “Mensup” kelimesini  anlamadığı anlamda Akif Beki için kullanıyoruz.  Balık aramak için ağaca tırmanmaya çalışan Beki’ye tavsiyemiz,bol bol temiz hava al, heyecanını yatıştır, iki satır belge araştır… Yoksa  lafa ezbere, ortasından girince böyle, yalnızca kelimeler değil, kafanız da karışır. 
Türkçe pankart yazmasını dahi beceremez dediğin TGB ve TLB’li binlerce Kubilay, eylemde en yalın Türkçe'yle gericiliğin ve bölücülüğün parçalanacağını yazdı Ankara'nın meydanlarına... Akif Beki’nin anlayamadığı ama alıntı yaptığı Cemil Meriç’le bitirelim: “Ormanı görmedin… Ağacı görmedin… Rüzgarın önüne savurduğu birkaç kuru yaprağı insan zekasının bütünü sanıyorsun.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdem - 6 yıl önce
Beki nin anlayamadigi birsey de
bu topraklarda boyle bir genclik oldugu muddetce Mustafa Kemal ler yenilmez