TİB’deki kayıtlar 17 Aralık’ta yurtdışına uçurulmuş

17 Aralık operasyonundan sonra hükümetin, operasyonun teknik istihbaratına kaynaklık eden TİB’de başlattığı incelemede hiçbir sonuca ulaşılamadı.

TİB’deki kayıtlar  17 Aralık’ta  yurtdışına  uçurulmuş
26 Aralık 2014 Cuma 14:15

Aydınlık / Ankara
300 trilyon belgeye sığan kapasitede dinleme yapıldığı ortaya çıktı ama dosyalar bulunamadı. 17 Aralık’a kadar F tipi örgütün elinde olan kurumdaki en kritik dinleme kayıtlarının, Cemaat’e yönelik operasyonlar başlamadan hemen önce yurt dışına gönderildiği öne sürüldü.
17 Aralık operasyonuna kadar yapılan “usulsüz ve yasadışı iletişim tespit kayıtlarının saptanması” amacıyla yürütülen incelemeden sonuç elde edilemedi. Mayıs ayının son haftasından bu yana TİB’de yürütülen teknik incelemelerde, depolanan 50 Petabyte (PB) iletişim verisi olduğu saptandı. TİB tarafından takibi yapılan telefon görüşmeleri ve diğer elektronik haberleşme verileri sistemde farklı dosya isimleri altında ve dosya uzantıları gizlenecek şekilde depolandığından, bilirkişiler de bu işin içinden çıkamadılar. 
Sadece, 2 milyar saat civarında olduğu belirtilen depolanmış telefon görüşmesi kayıtlarının incelenmesinin bile on yıllarca sürebileceği ifade ediliyor. Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, sistemi bir türlü çözümleyemeyen şimdiki TİB yönetimi hükümete “binanın gömülmesi” önerisi sundu.
KRİTİK KAYITLAR O GEÇE UÇURULDU
Aydınlık, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı gün TİB’de yaşanan kritik hareketliliği ve kurumdan sızan bilgileri o dönem gündeme taşımıştı. Buna göre F tipi örgüt, operasyonun yapıldığı gün öğleden sonra, TİB’deki kritik kayıtları sistemden ayıklamaya ve kurum dışına götürmeye başlamıştı. Bu işlemlerin, bilirkişilerin son yaptıkları incelemede de tespit edildiği ifade edilen ‘sisteme uzaktan erişim’ olanağı kullanılarak gerçekleştirildiği ifade edilmişti. Veritabanındaki uzaktan erişim altyapısının, hem uzaktan veri girişini sağlayan, hem de kuruma yerleştirilen uydu aktarıcıları aracılığıyla farklı noktalara veri gönderilmesine olanak tanıyan bir sistem olduğu ise yapılan son incelemelerde ortaya çıktı.
GÖLBAŞI'NDA KAOS
17 Aralık 2014’te bütün dikkatler İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ankara’da Başbakanlık ve bakanlıklara odaklanmışken, Gölbaşı’ndaki TİB kampusünde olağandışı hareketlilik yaşanıyordu. İddialara göre, hükümet operasyonun ilk şokunu atlattıktan sonra, operasyona teknik malzeme üretilen TİB’de karşı operasyon başlatmıştı. Az sayıdaki isim dışında kuruma personel giriş çıkışı yasaklanırken, F tipi örgütle bağlantılı olduğu düşünülen ve operasyondan birkaç ay önce kuruma yerleştirilen 70’den fazla personelin manyetik giriş kartları ellerinden alındı. Bu isimler ilerleyen günlerde, bakanlığa bağlı başka birimlerine gönderilerek TİB ile ilişkileri kesildi. 23 Aralık’ta TİB’in başına, o dönem MİT’te görev yapan Cemalettin Çelik atandı. TİB, o günden itibaren MİT gibi çalıştırılmaya ve korunmaya başlandı. Ankara merkeze yaklaşık 25 kilometre mesafede, tepelik bir alanda bulunan yerleşkede çevre güvenliği kadar, sistemlerin güvenliği için de sıkıyönetim kuralları uygulanıyor. Dataların depolandığı sistem odalarında 24 saat süreyle, silahlı görevliler nöbet tutuyor.
TİB'İ YENİDEN ELE ALMAKTA FAYDA VAR
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TİB’de yaşanan gelişmelere ilişkin soruyu cevaplarken, kurumdaki sıkıntının devam ettiğini teyit etti. Dinlemeleri belli bir merkezden, yasal çerçevede ve kontrollü bir biçimde yürütmesi için TİB’i kurduklarını ancak sonuçta beklemedikleri tablonun ortaya çıktığını ifade etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.