TESEV raporları kararname oldu

OHAL kararnamesi ile TSK’nın emir-komuta sistemini ve temel yapısını altüst eden yeni düzenlemeyi ilk kez 2009 yılında TESEV yazdı. Bu kurumun yazdıklarının aynısı AKP eliyle hayata geçirildi

TESEV raporları kararname oldu
01 Ağustos 2016 Pazartesi 11:47

Masum Gök
AKP’nin son çıkardığı OHAL Kararnamesi ile TSK’daki emir-komuta sistemini altüst eden düzenlemelerin kökü TESEV raporlarına dayanıyor. AKP’nin iktidara geldiği süre boyunca ABD ve AB ile dirsek teması olan sivil toplum kuruluşlarının ‘TSK’yı Sivilleştirme’ kapsamında hazırladığı raporlar kararnameyle büyük oranda hayata geçti.
Genelkurmay Başkanı’na koordinasyon görevi verilmesi ilk olarak TESEV’in 2009 yılında hazırladığı Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim raporunda dile getirildi. Raporda Ali Bayramoğlu’nun yazdıkları ile hayata geçen OHAL Kararnamesi arasındaki benzerlik dikkat çekti. Raporda, Bayramoğlu, şöyle yazmıştı. “ Batı ülkeleri askeri kurumların elinde yetki toplanmasını ve sistemlerin askerileşmesini engellemek için çeşitli önlemler almışlardır. Bu önlemlerin en önde gideni genelkurmay başkanlıklarına ilişkin düzenlemelerdir. Yani Türkiye’den farklı ordu teşkilatlanma yapılarıdır. Önlem çerçevesinde özellikle silahlı kuvvetlerin idari açıdan, hatta komuta açısından merkezi yapıları esnetilmiş, genelkurmay başkanları sadece koordinasyonla görevlendirilmiş, ordu birimleri ayrı ayrı savunma bakanlıklarına ya da ABD’de olduğu gibi, başkana bağlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ise, NATO içinde topyekûn savunma stratejisini bu denli aşırı merkezileşmiş bir ordu geleneği ve yapısıyla uygulayan tek ülkedir.”
Harp okullarının sivilleştirilmesi de yine TESEV raporlarında dile getiriliyor. 2009 tarihli TESEV raporunda Harp Okullarının kontrolünün Genelkurmay’da olmasından dolayı rahatsızlık ifade edilmiş ve bu kurumlarda ‘insan hakları’na fazla atıf yapılmaması eleştiri konusu olarak raporda işlenen unsurlardan biri olmuştur. AKP Hükümeti Harp Okullarını da kapatarak TESEV’in bir başka istediğini daha yerine getirmiş oldu.

AB İSTEMİŞTİ
Hükümetin kuvvet komutanlıklarını Milli Savunma Bakanlığı’na bağlamasını ilk önce Avrupa Birliği istemişti. Ancak AB Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasını isterken bunun AB süreci için çok kritik önemde olduğu her fırsatta ifade edildi. 2006 yılındaki AB Komisyonu İlerleme Raporu’nda şu ifadeler dikkat çekici: Komisyon “Ordu üzerinde sivil kontrolü geliştirme ihtiyacı sürmektedir. AB, NATO ve AGİT standartlarına aykırı olarak, Savunma Bakanı’na karşı sorumlu olmak yerine, Genelkurmay Başkanı hâlâ Başbakan’a karşı sorumludur.”
TESEV’in 2006 yılında hazırladığı raporunda da “AB üyelik sürecinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin statüsünün ve işlevlerinin demokratikleştirilmesi, önemli satırbaşlarından biri olarak durmaktadır” denilmişti.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.