Terfi alan komutanların Balyoz savunması

Levent Ergün, Ahmet Hacıoğlu ve Özdem Koçer’in YAŞ’ta terfi etmeleri dikkati Balyoz davasında verdikleri ifadelere çevirdi. Askerlerin o ifadeleri tarihi önemde

Terfi alan komutanların Balyoz savunması
07 Ağustos 2015 Cuma 14:09

Sezim Özadalı

F tipi tarafından hedef alınıp Balyoz davasında “sanık” yapıldıktan sonra Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) generalliğe terfi eden albaylar Levent Ergün ve Ahmet Hacıoğlu ile amiralliğe terfi eden Özdem Koçer, Silivri Cezaevi’ndeki mahkemede yaptıkları savunmalarıyla öne çıkmışlardı. İşte, o savunmalar:

TERÖRLE MÜCADELE DAİRE BAŞKANIYDI

Ahmet Hacıoğlu: Sahte sanal yazılara dayandırılarak ve teknik tespit, fiziki takip gibi hiçbir somut delil olmaksızın 2 yıldır Jandarma teşkilatının Terörle Mücadele Daire Başkanı’yken terör örgütü üyesi olma iddiası ile 29 Temmuz 2011 tarihinde hem de 25 yıllık emeğimin değerlendirileceği 2011 Askeri Şurası’ndan 3 gün önce tutuklandım. Meslek hayatı boyunca terörle mücadele etmiş ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevini yürütmüş biri iken bir anda terör örgütü üyesi olmayı diğer bir deyimle “terörist” olmayı başlangıçta açıkça algılayamadım. Alakası olmayan bir yerde yapılan bir aramada ele geçen sahte bir listede ismin var diye insanlar özgürlüklerinden nasıl men edilebiliyor bunu henüz anlamış değilim.

‘SUÇ’ TARİHİNDE YURTDIŞINDAYDI
Levent Ergün: İddianamede üzerime atılı suçların hiçbirini kabul etmiyorum. Suçlama konusu listelerin kim tarafından, ne maksatla ve nasıl hazırlandığı konusunda hiçbir bilgim yoktur. Balyoz Harekat Planı’nı dava açıldıktan sonra basından duydum. 5-7 Mart 2003’te icra edildiği belirtilen seminerde yurtdışındaydım, katılmadım. Herhangi bir hazırlık veya sunum yapmadım. 2007 yılından beri yurtdışında görev yapmaktayım. Duruşmaya katılma yönündeki Mahkeme çağrısını alınca derhal birliğimden izin alarak Türkiye’ye geldim. Silahlı Kuvvetler bünyesindeki meslek hayatım boyunca Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve hukuka aykırı hiçbir harekette bulunmadığımı, hiçbir illegal yapılanma içerisinde yer almadığımı veya yer almayacağımı ve böyle bir suçla itham edilmekten dolayı derin üzüntü içerisinde olduğumu belirtmek isterim.

SAHTEKARLIK ÇETESİ
İbrahim Özdem Koçer: İddia makamının maddi gerçeklere rağmen sahte verinin bir kadrolaşma faaliyeti olduğu konusunda ısrarını anlayamıyorum. Sizce bu sahtekarlık çetesinin bize çamur atmak için acele ile ellerinde bulunan listeye göre sırasıyla herkese bir veya birkaç sayısal veri hazırlama telaşından kaynaklanmış olamaz mı? Bir komploya benim ve ailemin kurban edilmeye çalışıldığını Londra’da Silahlı Kuvvetler ve Deniz Ataşesi olarak görev yaptığım dönemde öğrendim. Yurtdışından dönüp kendiliğimden sorguya gelmeme, hakkımdaki iddiaları belgelerle çürütmeme, gözle görülür maddi hataların varlığına rağmen tutuklandım. Her türlü değişiklik ve sahteciliğin yapılabileceği sayısal verilerde adımın geçmesinden bir komplonun aracı olarak kullanıldığım anlaşılmaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.