TBMM’nin gündemi Meclis başkanlığı

TBMM’nin gündemi Meclis başkanlığı
22 Haziran 2015 Pazartesi 12:48

Zihni Erdem / Ankara
TBMM 7 Haziran seçimlerinden sonra Salı günü yemin töreni ile yeni dönem çalışmalarına başlıyor. En yaşlı üye sıfatı ile Deniz Baykal’ın yöneteceği ilk oturumda, milletvekilleri tek tek yemin edecek. 
TBMM Genel Kurulu’nda yemin töreninden sonra belli bir takvime göre Meclis Başkanlığı seçimleri yapılacak. Meclis’in toplandığı ilk günü takip eden beş gün içinde adaylar Meclis Başkanlık Divanı’na bildirilecek. Gizli oyla yapılan seçimlerin ilk iki turunda herhangi bir adayın seçilebilmesi için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu (376) aranacak. Üçüncü oylamada ise bir adayın başkan seçilebilmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunu (276) alması gerekecek.  Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, dördüncü tur seçimlerine, üçüncü turda en yüksek oyu alan iki aday katılacak ve bu turda en fazla oyu alan aday TBMM Başkanı seçilecek. 
Başkanlık seçimi süreci aday gösterme süresinin bitiminden sayı 28 Haziran tarihi izleyen beş gün içinde tamamlanacak. 
TBMM Başkanlığı ile ilgili süreç işlerken diğer yandan partiler arasında koalisyon pazarlıkları devam edecek. Başkan seçimlerinin son tarihi 2 Temmuz. Partilerin gayrı resmi yürüttükleri koalisyon görüşmelerinde bir yakınlaşma sağlamaları halinde bunun Meclis Başkanlık seçimleri sonuçlarına yansıyabileceği seçimlerde birlikte hareket eden partilerin koalisyon kurabilecekleri ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevlendirmesi için TBMM Başkanlık Divanının oluşması şartını ortaya koydu. Başkanlık seçimlerinden sonra dört partinin Divan için isim belirlemeleri ve bunu Meclis Başkanlığına bildirmeleri gerekiyor. Bu sürecin bir iki hafta içinde tamamlanabileceği ifade ediliyor.
TBMM BAŞKANLIĞI DA PAZARLIK KONUSU
Koalisyon görüşmelerinde birbirlerine yaklaşan partiler arasında, tarafsızlığını tartışmalı hale getireceği için, açıkça ifade edilmese bile “Başbakanlık siz de ise Meclis Başkanlığı bize verilsin” pazarlığının da yapılacağı ifade ediliyor. Koalisyon üzerinde anlaşan partilerin, Meclis Başkanını kendi adaylarından birinin seçilmesini sağlaması bekleniyor.
Partiler arasında bu süreçte bir anlaşma olmaması halinde TBMM Başkanlığı seçimi taktik savaşlarına sahne olacak. İlk turu 28 Haziran’da yapılması beklenen seçimlerin dördüncü turu 2 Temmuz’da yapılacak. Bu takvime göre, TBMM, iki yıl görev yapacak. 26. Başkan en geç 2 Temmuz’da seçilmiş olacak.
 AKP kendi adayını seçtirmek için muhalefet partilerinden de oy alacak bir aday çıkaracak.  İlk üç turda bu desteği alamaması halinde 258 milletvekiline sahip AKP çaresiz dördüncü turu bekleyecek. 
MHP VE HDP BELİRLEYİCİ ROLDE
Her partinin kendi adayını destekleyeceği belirtilen ilk üç turdan sonra Meclis aritmetiğine göre dördüncü tura AKP ve CHP adaylarının kalması bekleniyor. Bu turdaki seçimlerde, adayları devre dışı kalan MHP ve HDP’lilerin oyları belirleyici olacak. Muhalefetin blok olarak hareket etmesi halinde CHP’nin adayı, muhalefetin fire vermesi halinde ise az sayıda oya ihtiyacı olan AKP’nin adayı, Meclis Başkanlığına seçilişmiş olacak. Muhalefet partilerinin ayrışması, HDP’nin AKP, MHP’nin CHP adayını desteklemesi veya tersi durumda AKP adayı şanslı olacak. 
BAYKAL’IN ÖNÜ KESİLDİ
CHP ve MHP’de adaylık hesapları başladı. Seçimlerden sonra bu hesapları yapanlardan birinin CHP’li Deniz Baykal olduğu ifade edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan-Deniz Baykal görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamalarla birlikte Baykal’ın önünün kesildiği belirtildi. Bu görüşme nedeniyle Baykal’ı suçlayan ve devre dışı bırakan CHP yöneticileri, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç, Engin Altay ve Şafak Pavey’in isimleri üzerinde duruyor.
MHP İHSANOĞLU'NU ADAY GÖSTEREBİLİR 
MHP’de ise TBMM Başkanlığı için ismi gündeme getirilen Meral Akşener’in önü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tarafından kesildi. Behçeli, çok sert bir dille, Akşener’in, Meclis başkanlığına da başkanvekilliğine de aday gösterilmeyeceğini açıkladı. MHP kulislerinde adı dillendirilmeyen ama AKP’den ve CHP’den de oy alabileceği düşünülen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Meclis başkanlığına gösterilebileceği belirtildi. 
HDP ‘YENİ ANAYASACI’ BAŞKANA OY VERECEK
İlk iki turda kendi adayını çıkartarak Meclis Başkanlığı yarışına girecek HDP’nin ise üçüncü ve dördüncü turlarda, açılıma ve yeni anayasa çalışmalarına en yatkın adaylardan birini destekleyebileceği belirtildi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.