TBMM'den AP kararına tepki: Tarihi gerçeklikten kopuk

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarıyla ilgili aldığı kararın "hukuki dayanaktan yoksun, tarihi gerçeklikten kopuk" olduğunu ifade etti.

TBMM'den AP kararına tepki: Tarihi gerçeklikten kopuk
16 Nisan 2015 Perşembe 17:47

Alp Özden / AA
Çonkar, AP kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Ermenilerin, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi yaşadıkları acıları paylaşmak, tabiatıyla bir insanlık vazifesidir" ifadesini kullandı.
Ancak bu acıların, evrensel değerleri göz ardı ederek ve uluslararası hukuku çarpıtarak, siyasi amaçlarla ve Türkiye karşıtlığı için istismar etmenin kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirten Çonkar, "AP, Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm imparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik ayrımcılık yapan ve tek taraflı yaklaşımını, 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararla ne yazık ki bir kez daha ortaya koymuştur. Karar, hukuki dayanaktan yoksun olduğu gibi, tarihi gerçeklikten de kopuk niteliktedir" değerlendirmesinde bulundu.
"Soykırımın" her olaya kullanılabilecek jenerik bir terim olmadığını kaydeden Çonkar, "Soykırım, uluslararası hukukta açıkça tanımlanmış ve ispat koşullarına tabi tutulmuş ağır bir suçtur. 1915 olaylarının 'soykırım' olduğuna dair hukuki bir karar olmadığı gibi, genel bir konsensüs de bulunmamaktadır. Ayrıca, 1915 olayları Türkiye'de tabu değil, özgürce ve açıkça tartışılan bir konudur. Bu husus, AB 2014 Türkiye İlerleme Raporu'nda da açıkça kaydedilmiştir" hatırlatmasında bulundu.
Çonkar, şunları ifade etti:
"Aynı yaklaşımı, Ermeni tarafından da bekliyoruz. Ancak, ne yazık ki Ermeni gruplar, konuyla ilgili hukuken ve akademik düzeyde konsensüsün bulunmayışı nedeniyle, siyasi platformları hedef alarak kendi tezleri için destek aramaktadırlar. Keza, Ermeni Hükümeti'nin 2009 Protokollerini Parlamento gündeminden geri çekme kararı, Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme arzusunda olmadığını teyit eden son adım olmuştur. AP'nin kabul ettiği kararda bu olguya yer vermemiş olması, bu konuda ne derece tarafgir olduğunun bir diğer somut göstergesidir. AP'nin bu sorunlu yaklaşımı, Türkiye-AB ilişkilerini zedelemiştir. Ayrıca Türkiye ile Ermenistan arasındaki meselenin çözümünü sekteye uğrattığı da tarihle sabittir.
AP, 1987 yılından beri bu meseleyi suiistimal etmektedir. Gelinen noktada açıkça görüldüğü üzere, bu yöndeki çabalar, ne Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin ilerlemesine, ne de Türkiye ile AP ilişkilerine fayda sağlamıştır. Maalesef, AP şuursuz bir biçimde bu beyhude çabalarında ısrar etmeye devam etmektedir.
Tarihe tek taraflı bakışın, evrensel insani değerler ve uluslararası hukuk hilafına tescil ettirilmesine yönelik girişimlerin kabul edilmesi mümkün değildir. AP'nin bu kararı Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedir. Bu karar AP'nin itibar ve güvenilirliğini bir kez daha lekelemiş, parlamentoyu gayrı ciddi  bir konuma sokmuştur. AP'nin 1915 olayları konusunda sergilediği bu ayrımcı ve tek yanlı yaklaşımın altında, varoluş nedenini teşkil eden değerlerle uyuşmayan 'dinsel' ve 'kültürel' bağnazlık yatmaktadır. Her bakımdan eşine az rastlanır tutarsızlıktaki bu metni ciddiye almıyor ve aynen iade ediyoruz. AP'de kabul edilen karara destek veren siyasetçileri, nefret, kin ve çatışma kültürünü besleyenlerle kurdukları ortaklık sebebiyle kınıyorum.
Türkiye, bu tür önyargılı, bağnaz ve tarafgir girişimlere rağmen, Türkler ve Ermenilerin ortak tarihlerini adil ve açık görüşlülükle diyalog halinde ele almaları için üzerine düşeni yapmaya geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edecektir."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.