Tayyip Erdoğan’dan talimat: 48 kişiyi bulun

4 eski Bakan için yapılan Yüce Divan oylamasında, beklenenin çok üstünde fire veren AKP’de isyancı vekil avı başladı. Tayyip Erdoğan’ın hükümette yakın çalıştığı bakanlara ‘Ne yapın edin, bulun bu adamları’ talimatı verdiği öğrenildi

Tayyip Erdoğan’dan talimat: 48 kişiyi bulun
22 Ocak 2015 Perşembe 09:05

Aydınlık / Ankara

TBMM Genel Kurulu’nda AKP’li 4 eski Bakan için yapılan Yüce Divan oylaması AKP’de yeni bir krize yol açtı. Önceki gece geç saatlere kadar süren oylamada AKP yöneticileri en fazla 10 civarında fire beklerken fire sayısı beklentinin 4 kat üstünde gerçekleşti. Zafer Çağlayan için yapılan oylamada 38 fire verilirken, Muammer Güler ve Egemen Bağış’ın oylamasında fire rakamı 40’ın üstüne çıktı. AKP TBMM Grup Başkanvekilleri oylama sonrası şaşkınlıklarını gizleyemezken, firenin beklentinin çok üzerinde çıktığını kabul ettiler. Grup Başkanvekillerinin oylama sürerken telefonla konuştukları ve  sık sık “Başüstüne efendim” ifadesini kullandıkları görüldü.

‘HAİNLİK’LE SUÇLADI

Sonuç AKP’li milletvekilleri arasında da tartışma yarattı. AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar oylama sonuçları ortaya çıktıktan sonra bir televizyon kanalının yayınında, “İçimizdeki hainlerdir bunlar. İçimizdeki ihanet şebekesi Erdoğan’a operasyon yapmıştır. Amaçlarına ulaşamadılar ama bir siyasi operasyona kalkıştılar” demesi dikkat çekti. Tayyar, Yüce Divan önergesine ret oyu vermeyen vekillerin kim olduklarının 48 saat içinde belirleneceğini ve parti içinde bir temizliğin zamanının geldiğini söyledi.

‘ŞEREFSİZLER!’

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de Yüce Divan için oy veren AKP milletvekillerini “şerefsizlik”le suçladı. Metiner, “İçimizdeki namertlerin, ihanetçilerin sayısı az değilmiş. Bunun adı tek kelimeyle ihanettir. Bütün grubumuz şu an zan altında bırakılmıştır. Ben partimizden daha önce istifa edenleri, bu şekilde davrananlardan bin kat daha şerefli addediyorum” dedi.

‘OLAĞAN ŞÜPHELİLER LİSTESİ’

Bu arada, ortaya çıkan sonuçlara Tayyip Erdoğan’ın çok bozulduğu bildirildi. Erdoğan’ın oylama sırasında sık sık AKP Grup Başkanvekilleri, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile telefon görüşmesi yaptığı ifade edildi. Oylama sonucunda AKP milletvekillerinin oylarının 276’nın çok altında kalmasının Erdoğan’ı iyice kızdırdığı ve AKP yöneticilerine “Ne yapın edin, bulun bunları” talimatı verdiği öğrenildi. 

AKP Meclis Grup yönetimi ise Erdoğan’dan ve hükümetten gelen talimatla fireci vekilleri tespit edebilmek için çalışma başlattı. Elinde zaten, oylamanın günler öncesinde hazırlanmış ve 10 dolayında vekilden oluştuğu iddia edilen ‘olağan şüpheliler listesi’ bulunan grup yönetimi, şimdi 35 civarındaki diğer vekilleri bulmaya çalışıyor. Bu kapsamda grup yönetiminin, uzun süredir Genel Kurul’a katılmayan, ancak sırf bu oylama için Genel Kurul’a gelen isimler üzerinde çalıştığı belirtildi.

YÜZDE 15 FİRE

4 eski bakanla ilgili oylamada verilen fire oranının AKP’nin toplam milletvekili sayısının yüzde 15’ini aştığı görüldü. AKP grubu en az fireyi Erdoğan Bayraktar oylamasında verirken, en yüksek fire Egemen Bağış oylamasında gerçekleşti. Egemen Bağış oylamasında verilen fire 48’e ulaştı. Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış için yapılan oylamada AKP oylarının  hükümetin güvenoyu için gerekli olan 276 sayısının çok altında kalması dikkat çekti. Bu rakamın yüzde 10 barajını aşan bir partinin milletvekili sayısına denk geldiği ifade edildi.

DAVUTOĞLU FİREYİ ÖRTMEYE ÇALIŞTI

Eski bakanların Yüce Divan oylamalarının sonucunu Londra’da değerlendiren Ahmet  Davutoğlu şunları söyledi: “Farklı görüşlere sahip olan arkadaşlar olmuşsa bu da sürecin doğal olarak seyretmesi gereken şeklini göstermektedir. Eğer AKP blok olarak oy vermiş olsaydı, bu sefer de muhtemelen ‘AKP yasalara aykırı olarak grup tavrı aldı’ ve ‘yönlendirme, baskı yapıldı milletvekillerine’ denilecekti. AKP yasal, etik ve doğru olanı yapmıştır. Bunun dışında yapılan yorumlar spekülasyonlardan ibarettir.”

 ERDOĞAN 276’YA TAKTI

Tayyip Erdoğan, Yüce Divan oylamasının sonucunu, Etiyopya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi. Oylamanın, bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesi için yapıldığının altını çizen Erdoğan, iktidar kanadındaki firelere değil, muhalefetin 276’ya ulaşamamasına bakılmasını istedi. Erdoğan “Komisyon raporu da ortada. Muhalefet önergelerle işi kovalamaya gayret ediyor. Yaptıkları bütün mücadelede sonuç 4 bakan arkadaşımızın Yüce Divan’a gitmemesi yönündedir” dedi.

50 AKP’Lİ, HÜKÜMETİNE GÜVENOYU VERMEDİ

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sonucun bir yönüyle demokrasi açısından umut verici olarak nitelendirilebileceğini belirterek, “AKP’nin çoğunluk oylarına katılmayan, parti hiyerarşisinin aldığı kararlara uymayan bir grup AKP’li milletvekili ortaya çıkmıştır. Bu sayı 50’nin üzerindedir” dedi. Hamzaçebi şunları söyledi: “Dün (önceki gün) gece AKP grubu bir yandan çoğunluk oylarıyla yolsuzluğa geçit verirken, öte taraftan, mevcut oy toplamını dikkate alıp değerlendirdiğimizde, kendi hükümetine 50 civarındaki vekiliyle güvenoyu vermemiştir. AKP Hükümeti, yolsuzluk konusunda TBMM’den, kendi grubundan güvenoyu alamamıştır.”

YENİÇERİ: AKP’DE KIRILMA YAŞANDI

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bakanlar için yapılan oylamanın sonucunun, AKP iktidarının ahlaki meşruiyetini yitirdiğini açıkça ortaya koyduğunu iddia ederek, “12 yıllık AKP iktidarında, AKP ilk kez ciddi bir kırılma yaşıyor. İktidara mensup 60’a yakın milletvekili, kendi iktidarlarının mensubu olan ve yolsuzlukla suçlanan bakanlara güvenmediğini, verdiği oylarla ortaya koymuştur” dedi.

FİRENİN KODLARI

AKP’de yaşanan kırılmanın ve verilen firelerin nedenleri şöyle:

- 3.Dönem kuralına takılan 67 milletvekilinden bir bölümü parti yönetimiyle ipleri kopardı. Bu isimlerden bazılarının, Erdoğan talimatı doğrultusunda partiden uzak tutulmaya çalışılan Abdullah Gül ile birlikte hareket ettikleri de konuşuluyor.

- Yüce Divan’a gitmesi istenen bakanlarla, bazı vekiller arasında geçmişten gelen husumetler, oylamaya yansıdı.

- ”Bakara, makara” ifadesine tepki.

- PKK ile yürütülen “açılım”a tepkinin yansıması ve parti yönetimine ‘ayağınızı denk alın’ mesajı.

- Halkın tepkisi.

AKP’DE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRME TELAŞI

Bakanların Yüce Divan oylamasında ağır darbe alan iktidar partisi, fire tartışmasını gündemden düşürmek ve Meclis’te kulis yapılmasını önlemek için dün Meclis’i çalıştırmadı. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı dün Genel Kurul birleşimini açtıktan sonra, Başkanlık Divanı oluşmadığı gerekçesiyle çalışmalara başlayamadıklarını belirterek, Genel Kurul’u kapattı. Divanın, AKP’li üye gelmediği için oluşmadığı öğrenildi.

‘TAYYAR VE METİNER HADLERİNİ AŞTI’

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. AKP Milletvekilleri Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner’in firelere ilişkin yaptığı açıklamalar hatırlatılan Elitaş, “İki milletvekili arkadaşımız bu konuda açıklama yapmış. Yaptıkları açıklamaların haddini aşan bir açıklama olduğunu ifade ediyorum. Biz hangi milletvekilinin hangi yönde oy kullandığını araştırmayı, milletvekillerine ve milli iradeye saygısızlık olarak görüyoruz” dedi.

Oylama süreci içerisinde hiçbir milletvekiline baskı yapılmadığını savunan Elitaş, “302 milletvekili arkadaşımız oylamalara katıldı. Özgür iradeleriyle oylarını kullandılar. Oylama süreci içerisinde hiçbir Ak Partili milletvekili arkadaşımıza baskı yapılmamıştır. Telkinde bulunulmamıştır. Ne yönde oy verecekleriyle ilgili iradelerine ipotek konulmamıştır. Bütün yapılan oylamalarda milletvekili arkadaşlarımız inandıkları çerçevede oy vermişlerdir” iddiasında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.