Tayyip Erdoğan'ın 1923 alerjisi: Tarihimiz 1923'de başlamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri" konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan Ermenistan yönetimine çağrıda bulundu.

Tayyip Erdoğan'ın 1923 alerjisi: Tarihimiz 1923'de başlamadı
19 Mart 2015 Perşembe 15:38

Özgür Altuncu- Gülseli Kenarlı- Özgür Arslan/ DHA  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri" konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan Ermenistan yönetimine çağrıda bulundu.  

Türkiye'nin 2015 yılını şanlı mücadelelerin ve zaferlerin 100. yılı olarak kutladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri de bu yılı, Türkiye karşıtlığının, Türkiye düşmanlığının bayrağı haline dönüştürmek istiyor" dedi.  

Ermeni diasporasının dünyanın her yerinde soykırım iddialarına dayalı kampanyalarıyla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalıştığını belirten Erdoğan, "Bu kampanyaların amacı, tarihin bir döneminde Ermenilerin yaşadığı acıları canlı tutmaktan ziyade, doğrudan ülkemize ve milletimize düşmanlık yapmaktır. Biz en başından beri aynı ilkeli, tutarlı tavrı sürdürüyoruz. Ne diyoruz? Dediğimiz şu: Tarihin her döneminde olduğu gibi, bu büyük savaş yıllarında da yaşanmış acılar, trajediler olabilir. Bundan sadece Ermeniler etkilenmiş değildir. Balkanlarda tarihin en büyük Müslüman katliamları bu dönemde yaşanmıştır. Anadolu'da Ermenilerin gördüğü zarar kadar, Ermenilerden zarar gören Yüz binlerce Müslüman vardır. Bunlar belgelerde kayıtlıdır. Bu mesele günlük siyasete, hele hele uluslararası politikaya alet edilecek bir mesele değildir" diye konuştu.  

Ermenistan yönetimine çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin buyurun bizim arşivlerimiz. Belgeler burada. Bizim şuanda milyonu aşmış, şuanda tasnifi yapılmış belgelerimiz var. Senin ne kadar belgen var ? Sen de belgeleri koy. Tarihçileri görevlendirelim. Arşivcilerimizi görevlendirelim. Siyaset bilimcilerimizi görevlendirelim. Hatta hatta arkeologları, hukukçuları görevlendirelim. Gelsinler bu belgeler üzerinde çalışsınlar. Herşey ortada. Ülkeleri dolaşıp, oralarda para yedirmek suretiyle, oralarda lobiler oluşturmak suretiyle, ahlaki olmayan yollara tenezzül etmek suretiyle, Türkiye'nin aleyhinde yapacağınız kampanyalardan birşey kazanamazsınız" diye konuştu.  

VEREMEYECEK HESABIMIZ YOK  

Başka ülkelerin meclislerinde, Türkiye aleyhinde konuşmalar yapılmasını, medyalarında yazılar yazdırılmasının nasıl yapıldığını çok iyi bildiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gerçeğin aranacağı yer, işte bu arşivlerdir. Biz bu çağrımızın karşılığını bulamadık. 'Üçüncü ülkelere gidelim' dedik. 'Oralarda çalışmalar' yapalım. Olumlu bir cevap yok. Biz ordumuzun dahi arşivlerini açmaya hazır olduğumuzu söyledik. Olumla bir cevap alamadık. 'Ortak bir komisyon kuralım', onlarda burada ve diğer ülkelerdeki arşivlerde çalışsın, tüm belgeleri toplasın ve sonuçta gerçek fotoğrafı ortaya koysun.Bizim bu teklifimiz ısrarla görmezden geliniyor. Amaç gerçeği bulmak değil, oluşturulan algı üzerinden Türkiye'ye saldırmak, Türkiye'ye zarar vermek. Hiç kimse kusura bakmasın. Bizim bu konuda kimseye veremeyecek bir hesabımız yoktur" dedi.  

'ÇOK DAHA FAZLA SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR' 

Erdoğan, "Biz sadece kendi milletimiz son 100 yılda yaşadığı acıların peşine düşsek Ermeni iddialarından kat ve kat daha fazla söyleyecek sözümüz, soracak hesabımız çıkar" diye konuştu.  

'TARİHİMİZ 1923'DE BAŞLAMADI'  

Türkiye'de kendi tarihin araştırmak konusunda uzun süre tembellik yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Nesiller boyunca, bu milletin tarihinin 1923'de başladığı dikte edildi. Türkiye Cumhuriyeti 1923'de kurulmuş olabilir. Ama bizim köklerimiz çok derinlere iner. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil, son devletimizdir. Cumhurbaşkanlığı forsunda sembolize edilen devletlerimizin geçmişi 2200 yıldan fazladır" dedi.  

'ŞUURUNU KAYBEDENLER VAR' 

Birilerinin birinci dünya savaşında sırasında Osmanlının verdiği mücadeleyi küçümsediğini söyleyen Erdoğan, "Bakıyorsunuz birileri '7 düvele karşı savaştık' cümlesiyle alay ediyorlar. 'Biz yenilmedik. Almanlar yenildi', 'Osmanlı Çanakkale'de kuklaydı' diyecek kadar, şuurunu kaybeden, Çanakkale'nin ifade ettiği anlamdan bihaber olanlar var" diye konuştu.  

SERGİYİ GEZDİ  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuşmasının ardından Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal tarafından Birinci Dünya Savaşı Hat Madalyası verildi. Erdoğan daha sonra serginin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan özel görüşmelerde bulunmak için Haliç Kongre Merkezindeki ofisine geçti.  

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ  

Osmanlı Arşivleri'nin Kağıthane İmrahor Caddesi üzerinde binasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Binanın etrafına kısa aralıklarla sivil polisler yerleştirilirken özel tim de çevrede önlem aldı.  

BAŞBAKANLIK DÖNEMİNDE AÇMIŞTI  

Kağıthane'deki Osmanlı Arşivleri Binasının açılışı 2 Haziran 2013'de Gezi olaylarının başladığı günlerde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Erdoğan 21 ay sonra bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla Osmanlı Arşivleri Binasına geldi.  

'100.YILINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BELGELERİ' SERGİSİ  

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından 19-21 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “100. Yılında Birinci Dünya Savaşı Belgeleri" adlı uluslararası etkinlik kapsamında bir sergi hazırlandı.  

“100. Yılında Birinci Dünya Savaşı Belgeleri" adlı bu sergide 43 ülkenin milli arşivinden derlenen 121 belge, fotoğraf ve harita yer alıyor. Bu sergi ile Birinci Dünya Savaşı'na katılan yahut katılmayan ancak herhangi bir şekilde bu savaştan etkilenen birçok ülkenin arşivindeki değerli kaynaklar bir araya getirildi. Sergide ayrıca, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Dairesi Başkanlığı (ATASE) arşivinin katkılarıyla hazırlanan ayrı bir bölüm de yer alıyor. Bu bölümde Osmanlı Devleti'nin himayesinde bulunan birçok ülkeden savaş esirinin ifadeleri ve esaret şartlarına ışık tutan fotoğraflar bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
T.C vataninin bekcileri - 6 yıl önce
ha sen ve senin gibiler bu ulkeden degillerki sizlere o tarihler gecmez baka seyler gecerli olabilir
Avatar
koca yusuf - 6 yıl önce
tarihimiz 1299 da da baslamadı. tarihimiz orta asya dan basladı. sizin tarihiniz osmanlı da ibraret. osmanlı ki son vahdettin milletini satan koca puşt.nice diyerleri gibi.
Avatar
karaveli32 - 6 yıl önce
bunlar osmanlının balını baklavasını yiyenlerin torunları beyoglu tarlabaşı kasımpaşa arasında tekke ve zaviyelerde harp zamanı zikir çekenlerin torunları yani
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 6 yıl önce
" hamakat hamağında // eski bir horultuyu geviş getiriyor // iştahlı çığırtkanlık. // ....// zula lâbirentinde, / oryantal puştluğun alkışlarına boğulduk. // gizem zırhıyla gerinen kemlik,, // mi-bemol yellenmeyle havasını atıyor. " her sorun ninni; // röveşata çözümler alesta. // arsız heveslerin uçurtmaları kan... /ankara: 11.08.2010 - yayınlanmış post-modern şiirimden alıntıdır. *matematikçi-bilim uzmanı*
Avatar
Seda - 6 yıl önce
16 adamiz egede yunanlilar tarafindan isgal edilmis ve bu hukumet buna goz yummus vatan topraklari isgal altinda
vatan topraklari umurlarinda bile olmayan kisiler tarafindan yonetiliyoruz
ordumuz tasfiye edilsin zayiflatilsin bütün bunlara karsi gelemesin diye yalan dolan sahte evraklarla degerli vatansever komutanlarimiz iceri atildi yargilandi zararsiz hale getirildi....butun vatanseverler isbasina vatanimizi kurtarma zamani