Taslakta Türk Milleti yok, özerk yönetim var

Anayasa Uzlaşma Komisyonu ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, 2012’de hazırladığı anayasa taslağında, başlangıç hükümlerini anayasadan çıkardığı ortaya çıktı. Eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kahraman’ın nasıl bir anayasa düşlediğinin bu taslakla ortaya çıktığını vurguladı.

Taslakta Türk Milleti yok, özerk yönetim var
15 Mart 2016 Salı 11:34

Aydınlık / Ankara

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanlığında oluşturulan bir heyetin 2012’de bir anayasa taslağı hazırladığı ortaya çıktı. Hazırlanan taslakta Türk Milleti yok, laiklik yok, merkezi yönetim ve bakanlıklar yok. Devlet başkanlığı var, özerk yerel yönetimler var.
Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Ayman Gürel, TBMM’de kurulan “Anayasa Uzlaşma Komisyonu”na başkanlık eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Birlik Vakfı ile birlikte 2012 yılında bir anayasa taslağı hazırladığını, taslakta Anayasa’dan “başlangıç” hükümlerini çıkardığını bildirdi. Güler, toplam 85 ana ve 5 geçici olmak üzere 90 maddeden oluşan taslağın, Kahraman başkanlığında hazırlanmaya çalışılan anayasa taslağı hakkında da fikir verdiğini söyledi.

ATATÜRK SİLİNİYOR
Ayman, Kahraman’ın taslağı hakkında şu bilgileri verdi: Taslak, Yeni Anayasa hazırlama işinin patronluğuna getirilmiş olan İ. Kahraman’ın nasıl bir anayasa düşlediğini bilmek, Türkiye’yi nelerin beklediğini görmek bakımından yararlı olur. Kahraman’ın taslağı, ilk maddede değişiklik önermiyor. İkinci madde şimdikinden epeyce farklı. ‘Cumhuriyetin Niteliği 2. MADDE: Türkiye Cumhuriyeti hak ve adalete, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, halk egemenliğine, kuvvetler ayrılığına bağlı demokratik bir devlettir’ deniliyor. Mevcut anayasada bu maddede bulunan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, laik, sosyal, hukuk devleti ilkeleri siliniyor.

BAŞKENT TARTIŞMALI
Taslak devletin “milli egemenlik ilkesi”ni halk egemenliğine dönüştürürken, laik devlet, sosyal devlet, hukuk devleti ilkelerini kaldırıyor. Üçüncü madde şimdiki anayasayla aynı ama bir değişiklik var. Şimdiki anayasada bu maddenin son cümlesi “Başkent Ankara” der, Kahraman’ın taslağında bu hükme yer verilmiyor. Taslakta bir “başkent sorunu” var. Ankara istenmiyor ama nereyi istediklerini de yazmamışlar.

TÜRK MİLLETİ SİLİNİYOR
Mevcut Anayasadaki 6. Madde, taslakta 4. madde yapılmış. Bu maddede “Egemenlik kayıtsız ve şartsız millete aittir” deniliyor. Arkası yok. Oysa ki mevcut anayasada cümleyi “Türk Milleti, egemenliğini, ......” diyerek devam eden iki ayrı cümle izliyor. Taslak, Türk Milleti’nin egemenlik hakkına son veriyor. Bu durumun unutkanlıktan kaynaklanmadığı sonraki maddede teyit ediliyor. (Yasama Yetkisi 5. MADDE) “Yasama yetkisi millet adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir. Bu yetki devredilemez” şeklinde yazılmış. Mevcut anayasanın 7. maddesinde yasama yetkisi “Türk Milleti adına....” denirken, taslakta Türk Milleti silinip, yeri küçük harfle yazılan ve adı olmayan bir “millet”e bırakılmış bulunuyor.

BAŞKANLIK VAR
Kahramanın taslağında Başkanlık Sistemi de var. Mevcut anayasanın Cumhurbaşkanı ve bakanlar kuruluna verdiği “Yürütme Yetkisi” taslakta, “halkın seçtiği Devlet Başkanı eliyle kullanılır” şeklinde yer alıyor.

EYALET SİSTEMİ
Kahraman’ın taslağı, devletin üniter yapısını koruduğu iddiasında olmakla birlikte, idarenin kuruluş esaslarında üniterliğin temel mekanizması olan “idarenin bütünlüğü” hükümleri silinip atılmış. “Merkezi idare”ye ilişkin laf etmeye gerek görmezken, mahalli idareleri de özerklik ilkesine göre düzenleyip, bunların “idarenin bütünlüğü”ne göre işlemesini öngören idari vesayet kurumunu ortadan kaldırmış.
Kısacası bu taslak üniter devlet yerine yerel yönetimlerden yürümesini umduğu bir korkak eyalet sistemi yanlılığıyla, anayasacılıkta gayrı-samimilik örneği oluşturuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.