Tarihi günde tarihi seçim

Bugün sadece ülkemizin 4 yıllık geleceğini belirleyen tarihi seçim günü değil aynı zamanda 1 Kasım 1922’de TBMM’de kabul edilen ‘Saltanatın Kaldırılma Kanunu’nun 93. yıldönümü...

Tarihi günde tarihi seçim
01 Kasım 2015 Pazar 15:46

Arşiv Araştırma 
Türkiye’nin 4 yıllık geleceğini belirlemek için bugün sandık başındayız. Tarihi bir günde oy kullanacağız. 1 Kasım 1922 günü de TBMM’de Türkiye’nin tarihini değiştiren ‘Saltanatın Kaldırılma Kanunu’ kabul edilmişti. Kararla, saltanata dayanan 623 yıllık Osmanlı yönetimine son verilirken Cumhuriyet’in yolu açıldı. 1-2 Kasım günlerinin de milli bayram olarak kutlanması kararlaştırıldı. Bu karardan sonra İstanbul’da kalamayacağını anlayan İngiliz işbirlikçisi Sultan Vahdettin, İstanbul’da demirli bulunan İngiliz Malaya zırhlısıyla 17 Kasım günü ülkeyi terk ederek Malta adasına gitti.

‘MİLLET HIYANETE RAZI OLAMAZDI’
Mustafa Kemal Paşa, 1 Kasım 1922 günü Saltanatın kaldırılması hakkındaki kanun tasarısının görüşülmesi sırasında İslâm ve Osmanlı tarihinden taht kavgalarına ilişkin uzun bir konuşma yaptıktan sonra sözlerini şöyle bitirdi:
“Türkiya devletinin bağımsızlığına son veren, Türkiya halkının hayatını, namusunu, şerefini imha eden, Türkiya’nın idam kararını ayağa kalkarak bütün endamıyla kabul etmek kabiliyetinde kim olabilirdir. (Vahdettin, Vahdettin sesleri, gürültüler.)
Ne yazık ki, bu milletin hükümdar diye, sultan diye, padişah diye, halife diye başında bulundurduğu Vahdettin... (Allah kahretsin sesleri.) Vahdettin, bu alçakça hareketiyle yalnız kendinin layık olduğu bir muameleyi kabul etmiş olmaktan başka hiçbir şey yapmış olmadı.
Vahdettin, bu hareketle kendini öldürdü ve temsil eylediği idare şeklinin yıkılışını zaruri kıldı. Fakat efendiler, millet hiçbir vakit bu hıyanetkârane hareketin kurbanı olmaya razı olamazdı. Çünkü millet, teamül icabı olarak başında bulunanların hareketinin mahiyetini kolayca idrak edecek anlayış ve kabiliyette idi. Millet, tarihin açıklığından, asırlardan beri uğradığı felaketlerin sebeplerini bir anda özetleyebilecek hassasiyet ve uyanıklıkta idi. (Atatürk’ün Bütün Eserleri, C.14, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2004, s.85-87.)

‘İHTİMAL BAZI KAFALAR KESİLECEKTİR’
Mustafa Kemal Paşa, Saltanatın Kaldırılması Hakkında Müşterek Encümene hitaben de şu önemli sözleri sarf eder: “Efendim! Hakimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye, müzakere ile münakaşa ile verilmez. Hâkimiyet, saltanat, kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milletinin hâkimiyet ve saltanatına el koymuşlardı. Bu tasallutlarını altı asırdan beri devam ettirmişlerdi. Şimdi de Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hâkimiyet ve saltanatını isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emrivakidir. Söz konusu olan, millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız? meselesi değildir. Mesele zaten emrivaki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, mutlaka olacaktır. Burada toplananlar, Meclis ve herkes meseleyi tabii görürse fikrimce uygun olur. Aksi takdirde yine hakikat usulü dairesinde ifade olunacaktır. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir. İşin ilmi yönüne gelince; hoca efendilerin hiç merak ve endişelerine mahal yoktur. Bu hususta ilmi izahat vereyim.” (ATABE, C.14, s.88.)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.