‘Tabuları Erdoğan yıktı Başkanlık lazım’

64. Hükümet programına başkanlık sistemi ve Erdoğan’ın hamiliğinde yürütülen kritik yatırım projeleri damgasını vurdu.

‘Tabuları Erdoğan yıktı Başkanlık lazım’
27 Kasım 2015 Cuma 11:58

Aydınlık /Ankara

64. Hükümet programına başkanlık sistemi ve Erdoğan’ın hamiliğinde yürütülen kritik yatırım projeleri damgasını vurdu. Programda, damadın başında yer alacağı bakanlığın eylem planı dahi yer aldı. Davutoğlu’nun, Meclis’te programı sunarken teşekkür ettiği Erdoğan’a “Meclis çalışmalarımız başta olmak üzere, kurumlarımızın uyumlu ve etkin çalışması için vereceği destekten dolayı şimdiden teşekkür ediyorum” demesi dikkat çekti.
Hükümet programının ana ekseninin ise Erdoğan ve ekibi tarafından çizildiği, öne çıkarılan ve özel vurgu yapılan başlıklardan anlaşılıyor. Saray’daki Erdoğan ekibinin kontrolünden geçtikten sonra açıklanan programda, yeni anayasa, başkanlık sistemi ve açılım konuları gündeme getiriliyor. Program Saray’ın da onayından geçen AKP’nin 1 Kasım beyannamesiyle birebir aynı.
Programda demokratik bir perspektifle yapılandırıldığında, parlamenter sistem ile başkanlık sistemi arasında demokrasiye uyum açısından bir fark bulunmadığı savunuluyor.

AÇILIMA DEVAM
Hükümet programında şu görüşler savunuldu:
“Hazırlayacağımız özgürlükçü ve insan odaklı yeni anayasa ile seçimlerin istikrar üretebildiği, yasama ve yürütmenin müstakil olarak etkin olduğu, güçler ayrılığının tahkim edildiği, demokratik denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü, toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı, ademi merkeziyetçi bir idare sisteminin güçlendirildiği, karar alma süreçlerinin hızlandığı yeni bir siyasal sisteme geçebiliriz.
Bu unsurlarıyla başkanlık sisteminin, Türkiye’nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğuna inanıyoruz.”
Hükümet programındaki açılım başlığında da Erdoğan’a özel vurgu yapıldı. “Çözüm iradesini ortaya koyduğumuz Milli Birlik ve Kardeşlik sürecinde dönüm noktası, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olarak, 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı konuşma olmuştur” denilen hükümet programında ayrıca “Bu konuşma ile tabular yıkılmış, etnik temelli sorunlara demokratik süreç içerisinde çözüm bulunacağı dile getirilmiştir. İlk kez bir hükümet, bu sorunla açıkça yüzleşme cesaretini göstermiştir” ifadeleri yer aldı.
“Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’yla uyumlu olarak merkezi idare ve yerel yönetimler arasındaki ilişkileri yeniden düzenleyeceğiz” denilen hükümet programında ayrıca yerelleşmeyi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesini sağlamak üzere etkin bir denetimi esas alan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi vaat ediliyor. Ayrıca “Yerel yönetimlerin öz gelirlerini artıracağız” ifadesi yer alıyor.

DAMADIN İCRAATLARI DA PROGRAMLANMIŞ
Hükümet programında göze çarpan bir başla nokta ise Erdoğan’ın damadının sorumluluğunda yürütülecek enerji projelerinin bütün detaylarıyla önceden programlanmış olması. Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin yanına üçüncü santralin de ekleneceği belirtilen programda, Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin bu dönemde hayata geçirilmesi sözü verildi. 64. Hükümet döneminde Trans Adriatik Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’yle (TAP) doğalgazın Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya’ya ulaşması, Irak-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’yle de Türkiye ve Avrupa için gaz alışının gerçekleşmesinin de hedeflendiği bildirilirken, enerji alanındaki özelleştirmelere bütün hızıyla devam edileceği kaydedildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.