Suriye krizinde 3'lü mekanizma

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda üçlü bir mekanizma kuracaklarını belirterek, aralarında MİT Müsteşarı, Dışişleri ve TSK’dan birer yetkilinin de bulunacağı bir heyetin hemen Rusya’ya gideceğini söyledi

Suriye krizinde 3'lü mekanizma
11 Ağustos 2016 Perşembe 11:45

Aydınlık / Ankara
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün AA Editör Masası’na konuk oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, ziyaretin son derece iyi geçtiğini vurguladı. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında önümüzdeki döneme ilişkin bir yol haritası çizildiğini kaydeden Çavuşoğlu, alınan kararların hemen hayata geçirilmeye başladığını bildirdi. Çavuşoğlu, “Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Askerler arasında, dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbarat arasında. Şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu akşam Rusya’ya gidiyorlar, mevkidaşlarıyla görüşüyorlar. MİT Müsteşarımız ile bizim bakanlıktan ve silahlı kuvvetlerden bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz” dedi.

RUSYA İLE AYNI DÜŞÜNÜYORUZ
Rusya ile Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda aşağı yukarı aynı düşündüklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı düşünceler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Terör örgütlerinin dışındaki ılımlı muhalefete de saldırı yapılmasını uygun görmüyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz. Siyasi çözüm konusunda, Cenevre’deki müzakerelerin bir an önce başlaması lazım. Ateşkes konusunda da daha evvel Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantılarında Rusya’nın farklı bir tutumu olmadı. Rejim ve Rusya’nın da hava saldırıları oldu, sivillerin ve muhalefetin olduğu yerlere de oldu. Biz bu konuda Rusya’ya uyarılarımızı yaptık” diye konuştu.
Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki radikalleşmeyi de tehlikeli bulduğunu belirterek, Rusya ile yapılacak heyetlerarası görüşmelerde tüm konuların ele alınacağını söyledi. Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’den çok açık şekilde Suriye’de nerelerin vurulması gerektiği hususunda bilgi istediğini de aktardı. Çavuşoğlu, bir an önce sonuç getirici müzakerelerin başlaması gerektiğine dikkat çekti.

TOPLANTI HAZIRLIKLARI
Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı’nda, MİT’te ve Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye ile ilgili olarak çalışmalar başlatıldığı, Rusya’nın Suriye konusundaki açıklamalarının tek tek incelendiği öğrenildi. Rusya’nın Türkiye’ye yönelik suçlamaları ile ilgili de hazırlık yapılırken, bölge ile ilgili istihbarat raporlarının dosya haline getirildiği bildirildi.
Türkiye’nin Rusya’ya ilk olarak Suriye sınırından muhaliflere gönderilen silah ve mühimmat desteği kesilmesi konusunda güvence vereceği, Şam yönetimi ile ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda ilk etapta alt düzeyde de olsa Şam’daki büyükelçiliğin devreye sokulmasını önereceği konuşuluyor. Rusya’dan da PYD konusunda güvence isteneceği ifade ediliyor.

RUSYA İLE KIRMIZI HAT
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, A Haber’e yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını belirterek, şunları söyledi: “Bu tür hadiselerin yaşanmaması için yakın işbirliği içinde olalım denildi. Bu çerçevede, bizim Genelkurmay ile Rus Genelkurmayı tekrar bir direkt hat oluşturdular. Dünkü görüşmenin bir bölümünde Rus Genelkurmay Başkanı da vardı. Bizim Genelkurmay Başkanımız ile temas halindeler; hem Suriye konusunda hem diğer ikili ilişkiler konusunda, diğer bölgesel konularda. Hava sahası ve diğer konularda yakın temas içerisindeler.”
Suriye konusunda çalışmalara başlandığını ifade eden Kalın şu bilgileri verdi:

BAŞKANLAR TALİMAT VERDİ
“İstihbarat, asker, diplomattan oluşan bir heyetle onlardan oluşan bir heyetin hemen çalışmaya başlaması yönünde dün başkanlar talimat verdiler. İlk görüşme yarın olacak. Hatta bugün (dün) heyet, zannediyorum Moskova’ya gidecek. İlk görüşmelerini de yarın yapacak.”
Erdoğan-Putin görüşmesinin bölgesel konularla ilgili dört önemli ayağı olduğunu belirten Kalın şunları söyledi: “Bunlardan biri Suriye. Orada özellikle çatışmaların durdurulması, Halep’e insani yardımların ulaştırılması, siyasi geçiş sürecinin sağlanması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi ve özellikle PYD, YPG konusundaki pozisyonumuzun dikkate alınarak adımların atılması konusunda mutabık kalındı. Rus tarafı ile bizim Esad konusunda birtakım görüş ayrılıklarımız var. Siyasi geçiş süreci, çatışmaların durdurulması, toprak bütünlüğünün korunması konusunda hem fikiriz. Sadece bunun nasıl olacağı konusunda görüş ayrılıklarımız var. Tabii bu görüşülecek. Heyetlerimiz bu konuları detaylı bir şekilde konuşacaklar.”

TÜRK AKIMI 2019’DA BAŞLAYABİLİR
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hat inşaatının 2019’un ikinci yarısında başlayabileceğini söyledi.
Novak, Erdoğan-Putin görüşmesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Türk Akımı projesinde ilk hattın 2019’un ikinci yarısında inşa edilebileceğini belirten Novak, “Türkiye Enerji Bakanlığı ile projenin geliştirilmesi noktasında yakın temas içerisinde olacağız” dedi. Türkiye’ye yönelik doğalgaz indiriminin ise henüz gündemde olmadığına işaret eden Novak, “Şu anda projede iki hat inşa edilmesi düşünülüyor. Ancak sonrası için teorik olarak her şey mümkün” ifadelerini kullandı.

HEM ABD HEM AB’YE CİDDİ MESAJLAR VERİLDİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendiren uzmanlar, iki ülkenin, Türk hava sahasını ihlal eden Rus jetinin düşürülmesinin ardından akamete uğrayan ilişkilerin hızla eskiye döneceğini ifade ediyor.
Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türkiye’nin iki önemli ticari ortağının Almanya ve Rusya olduğunu hatırlatarak, “Rusya, Almanya kadar ekonomi açısından vazgeçilmez bir ülkedir. Sadece enerji işbirliği konusunda değil, stratejik anlamda Rusya, Türkiye için önem arz eden ülkelerden biri. Bu yüzden Türkiye ve Rusya’nın ilişkilerinin kötü olması iki taraf için de arzu edilebilir bir şey değildi. İlişkilerin düzeltilmesi için tarihi, dev bir adım atılmıştır” dedi.
Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın da Erdoğan’ın, Rusya’ya savunma sanayinde işbirliği önerisiyle Moskova yönetiminden S-400 füzeleri ve ileri hava teknolojilerine sahip uçaklar alabileceğini düşündüğünü söyledi. Caşın, Erdoğan’ın ‘’Batılı müttefiklerimizin bize vermediği silahları başka yerlerden temin edeceğiz’’ ifadesinin kendi tespitini doğruladığını savundu. “Türkiye’nin ekonomik, askeri ve siyasi açıdan çok büyük kazançlarla bu masadan kalktığını söyleyebiliriz” diyen Caşın, “Bu görüşmede Türkiye, uluslararası ilişkiler açısından Rusya Devlet Başkanı Putin’in de öngördüğü çok kutuplu bir sürece doğru yakınlaşmıştır. Burada hem ABD hem de AB’ye çok ciddi mesajlar verilmiştir” diye konuştu.

ABD: İLİŞKİLERİMİZİ ZAYIFLATMAYACAK
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın toplantısında Türkiye ve Rusya’nın dün gerçekleştirdiği üst düzey görüşmelere ilişkin soruları yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in yaklaşık 9 ay sonra ilk defa yüz yüze yaptıkları görüşmenin gündeme getirilmesi üzerine Trudeau, Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşma konusunda “Bizim Türkiye’yle ilişkilerimizi zayıflatacağı yönünde bir şüphemiz yok” dedi. Öte yandan Trudeau, Türkiye’de yükselen Amerikan karşıtı havadan endişe duyduklarını söyledi. Trudeau, Fetullah Gülen’in iadesi konusunda da Türk makamlarıyla doğrudan temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.       

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.