Suriye işbirliğine hazır

Genel Başkan Yardımcısı Beyazıt Karataş: Suriye yetkilileri, Vatan Partisi heyetiyle yaptıkları görüşmelerde Türkiye ve TSK ile teröre karşı ortak bir mücadele konsepti geliştirmeye hazır olduklarını vurguladılar

Suriye işbirliğine hazır
28 Mayıs 2016 Cumartesi 11:01

İstihbarat Servisi
Vatan Partisi heyeti, 22 ile 26 Mayıs günlerinde Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti. Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve partinin Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin başkanlığındaki heyet Şam’da Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ve üst düzey güvenlik yetkililerinin yanında Sanayi Bakanı ve İktisat ve Dışticaret bakanları ile de görüşmeler gerçekleştirdi. Vatan Partisi heyeti, Suriye gazetelerine ve televizyonlarına röportajlar da verdi. Genel Başkan Yardımcısı emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, dün bir basın toplantısıyla Suriye ziyareti hakkında bilgi verdi.

SURİYE TÜRKİYE’DEN UMUTLANIYOR
Emekli Tümgeneral Karataş, Suriye yetkililerinin, Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile teröre karşı ortak bir mücadele konsepti geliştirmeye hazır olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler, Suriye hükümetine umut vermektedir. Suriye hükümeti, Türkiye ile ilişkilerin er ya da geç düzeleceğine inanmaktadır. Şam, Türkiye’nin tüm vatanseverlerine ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne derin bir saygı beslemektedir.”
Şam hükümetinin, hem Suriye, hem de Türkiye’nin Batı merkezli bir bölünme tehdidi altında olduğunun bilincinde olduğunu kaydeden E. Tümgeneral Karataş, “Şam, Suriye’ye yönelik her türlü federasyon planlarına kesinlikle karşı” dedi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, açık bir şekilde “PYD ve Salih Müslim’in Kürtleri temsil etmediğini” söylemişti.

‘TÜRKİYE, SİLAHLI GRUPLARA DESTEĞİNİ KESMELİ’
Suriye hükümet temsilcileri, ortak bölünme tehdidine karşı Türkiye’nin ilk adım olarak derhal Halep bölgesindeki silahlı gruplara desteği kesmesini istediler, Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile teröre karşı ortak bir mücadele konsepti geliştirmeye hazır olduklarını belirttiler.
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Cenevre görüşmelerinde Türkiye’yi temsil eden yetkililere bu sorunu aktardıklarını, temsilcinin her hangi bir yanıt veremediğini açıkladı.

PKK-PYD BATI’NIN DENETİMİNDE
Suriye üst düzey güvenlik yetkilileri, VP heyetine şu bilgileri verdi: “PYD’nin bütün askeri sorumluları PKK’lı. Silah ve maaşlarını ise ABD’den alıyorlar. PKK’lılar, Suriye ordusu ile yerel silahlı Kürt güçlerinin arasını bozmaya çalışıyor. ABD Suriye’nin kuzeyine, askeri ihtiyacın çok daha ötesinde miktarda silah gönderiyor. Bu silahlar Türkiye’ye geçiriliyor, ABD Erdoğan üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. YPG’nin bütün birimlerinde ABD’li subaylar var, bütün askeri harekat ABD ile birlikte planlanıyor.”

‘ÖNCE İÇTE BİRLİĞİ SAĞLAYALIM’
Suriyeli güvenlik yetkililerine göre Rakka operasyonu, Kürt bölgesine meşruiyet kazandırmak için hazırlanıyor. ABD “IŞİD’i Kürtler yener” mesajını vermek istiyor.
E. Tümgeneral Beyazıt Karataş, Rakka’nın önemli bir petrol bölgesi olduğunu vurguladı. Koridorun uzatılması projesinin her yıl adım adım ilerletildiğine dikkaç çeken Karataş, “Biz ise içerde terörle, siyasi karışıklıklarla uğraşıyoruz” dedi. Rakka operasyonunun bir günde ortaya çıkmadığını “bağıra bağıra geldiğini” belirten E. Tümgeneral Karataş şunları söyledi: “Türkiye kendisine çeki düzen vererek sınırdan terör gruplarının geçişini engellemek zorunda. Suriye ile acil olarak bir araya gelip görüşmek zorunda. Olaylar Türkiye’nin aleyhine gelişiyor.” MGK kararlarında Avrupa ülkelerine yönelik olarak, PYD ofislerinin açılmasına destek vermelerinin kınanması konusunda E. Tümgeneral Karataş “Lafı bırakıp adım atmamız lazım” dedi. 1 Mart tezkeresinin reddiyle ABD askerlerinin Türkiye’yi kullanmasına izin verilmediğini hatırlatan E. Tümgeneral Karataş, şöyle konuştu: “Üç bin Amerikan askeri var Türkiye’de. Ailelerinizi çektiniz, askerlerinizi de çekin diyeceksiniz.” Avrupa ülkelerinin teröre yıllardır verdiği desteğin açıkça ortada olduğunu vurgulayan E. Tümgeneral Karataş, “Önce içte birliği sağlayacağız, sonra terörün dıştaki kaynaklarını keseceğiz. Bu da milli hükümetle olur” dedi.

‘DOSTLUĞU GÜÇLENDİRECEĞİZ’
Suriye hükümet yetkilileri, Vatan Partisi’ni özel bir yere koyduklarını, gerçek bir dost olarak gördüklerini belirtttiler. E. Tümgeneral Beyazıt Karataş, Suriye yetkilileriyle mutabık kaldıkları konuları üç başlıkta özetledi:
1. Güvenlik alanında bilgi alışverişi devam ettirilecek.
2. İki ülke kamuoyu ortak tehditlere karşı bilgilendirilecek, iki millet arasındaki dostluk köprüleri karşılıklı heyetler aracılığıyla kuvvetlendirilecek.
3. Ekonomi alanında Türkiye ve Suriye arasında tekrar işbirliğinin başlatılması için çalışmalara başlanacak.

‘TÜRK MİLLETİ İŞBİRLİĞİNİ DESTEKLİYOR’
Vatan Partisi heyeti, Suriye hükümet yetkilileriyle görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilere bakışlarını şöyle özetledi:
1. İki ülke ortak tehditlerle karşı karşıyadır. Tehdidin kaynağı ABD, amacı ülkelerimizi bölmektir. Türkiye-Suriye ulusal çıkarlar temelinde işbirliği yapmalıdır.
2. PKK ile PYD arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de ABD’nin stratejik piyonudur.
3.Türk Milleti, ezici çoğunluğu ile teröre karşı Suriye ile işbirliğini desteklemektedir.
4.Türkiye, zorunlukları nedeniyle Atlantik Sistemi’nden kopup Asya’ya yönelmektedir. Türkiye’nin Suriye politikası da değişecektir.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.