Suriye ile derhal işblrliği

Tel Abyad, ABD bombardımanıyla PYD’ye geçince hükümet ve TSK toplandı. Toplantıda Suriye’de ‘Kuzey Kuşağı’na karşı çıkıldı

Suriye ile derhal işblrliği
17 Haziran 2015 Çarşamba 09:42

Aydınlık / Ankara 
Suriye’nin kuzeyinde IŞİD bahanesiyle yürütülen ve bütün bölgenin PKK’nın Suriye kolu PYD’nın eline geçmesini sağlayan operasyonda yeni bir aşamaya gelindi. ABD uçaklarının bombardımanı sonucu  Tel Abyad’ın da PYD’ye geçmesiyle yaklaşık 900 kilometrelik sınırımızın Suriye tarafının yaklaşık yarısından fazlası PKK/PYD denetimine geçti. Tel Abyad’ın düşmesi ile birlikte PKK/PYD, Türkiye’ye açılan bir gümrük kapısını da ele geçirmiş oldu.
Suriye’nin  geçmişte Irak’ın Arap-Kürt diye bölünmesine benzer bir şekilde fiilen bölünmesi Ankara’yı hareketlendirdi. Bakanlar Kurulu’nda son gelişmeler ele alınırken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve komutanların konuyu masaya yatırdığı öğrenildi.
Toplantıda Suriye’de ABD uçaklarının IŞİD bahanesi ile yaptığı, etnik temizliğe neden olan bombardıman da ele alınırken TSK’nın bölgede yaşananların Türkiye açısından ciddi bir güvenlik riski oluşturduğu konusunda bir rapor sunduğu bildirildi.  
ASKER VE HÜKÜMETTEN BOP TAHLİLİ
Buna göre hükümet ve TSK, ABD’nin hedefinin Suriye’de bir ‘Kuzey Kuşağı’ açmak olduğunu tespit etti ve analizini Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) bağlamına oturttu. Hürriyet gazetesinin haberine göre, toplantıda ABD’nin PYD’ye hava desteği vermesinin altında Kuzey Irak’ın doğal kaynaklarının Akdeniz’e açılmasının yattığı fikri savunuldu. 
Suriye’de yaşanan olaylarla birlikte sınıra asker sevkıyat işlemleri sürerken Kara Kuvvetleri’nin yüzde 15’inin bölgeye kaydırıldığı vurgulandı. 
'BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ŞART'
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin: Gelişmeler ciddi, gelinen nokta vahimdir. Irak’tan sonra Suriye de ABD uçaklarıyla fiilen bölünmektedir. Lübnan’ın bölünmesi  için de düğmeye basıldığı haberleri geliyor. Yakında Lübnan’ın da savaş alanı haline gelmesi sürpriz olmayacaktır. Sorun bölgesel bir sorun haline gelmiştir. Türkiye, İran, Irak ve Suriye derhal bir araya gelerek bu soruna ortak çözüm aramalıdır. Suriye yönetimi ile derhal diplomatik ilişkiye geçilmelidir. Suriye’nin terörle mücadelesine destek verilmesi şarttır. Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye’nin güvenliği açısından elzemdir. Türkiye izlediği Suriye politikasıyla kendi güvenliğini tehlikeye sokmuştur. Türkiye sınırına paralel bir koridor açılması mutlaka önlenmelidir. Türkiye içindeki teröristler ve terör merkezleri dağıtılmalı ve sınır güvenliği sağlanmalıdır. Teröristlere silah sevkıyatı derhal durdurulmalıdır. Bütün bunlarla eş zamanlı Türkiye’yi hızla bölünmeye sürükleyen açılım rezaletine son verilmelidir.
ÇÖZÜM İÇİN ACİL 6 MADDE
Siyasetçi ve uzmanlar acil çözüm adımlarını 6 maddede özetledi. 
1- Türkiye-İran-Irak-Suriye işbirliği yapılmalı
2- Şam yönetimiyle derhal temasa geçilmeli
3- Suriye yönetimine karşı savaşan El Fetih Ordusu’nun Türkiye’deki harekat merkezi kapatılmalı
4- Etnik sürgün yaratan Amerikan İHA’larının İncirlik Üssü’nü kullanması durdurulmalı
5- Türkiye, sınırlarını  terörist geçişlerine derhal kapatmalı
6- PKK ile yürütülen “açılım”a hemen son verilmeli
'HIZLI VE KARARLI TEPKİ GEREKİYOR'
Emekli Orgeneral Edip Başer:  Bu vahim durum bağıra bağıra geldi. Suriye’de gelinen durum Türkiye’nin güvenliğini ciddi tehdit eden bir boyuta  geldi. Suriyeli mülteciler de sınırımızdaki durumdan sıkıntılı. Buna bir de içeride yaşananları eklerseniz içinde bulunulan sorunlar daha iyi anlaşılır. Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Cumhuriyet değerleri ve ülkenin bölünmez bütünlüğü esas alınmalı. 
IRAK MODELİ UYGULANIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu:
Türkiye başta Suriye olmak üzere komşularımızın toprak bütünlüğünü savunmalı. Ancak şu anda tam tersi yapılıyor. Önce Irak’ta fiili Kürt devleti oluştu. Şu anda Suriye’de de benzer bir yol izleniyor. Irak ve Suriye’deki gelişmeler bir arada düşünülürse ne yapılmak istendiği daha iyi anlaşılır. Yaşananlar bölgesel bir sorun haline geldi. AKP’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü diye bir derdi yok. İzlenen politika bölge için tam bir felaket oldu. AKP Hükümeti  Suriye ile kanalları kapatarak büyük hata yaptı. İzlenen dış politika baştan aşağı değiştirilmeli. Öncelikle de Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanmalı. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı.
AÇILIM SÜRECİ BİTİRİLMELİ
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: Acil görev Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması. Türkiye bunu kendi güvenliği için ele almalı. AKP ile PKK arasında sürdürülen açılım süreci bitirilmeli. Bütün bunlar için de hızlı hareket edilmeli. Suriye’de terör örgütlerinin, PKK’nın Suriye kolunun ilerlemesine ABD ve AB destek veriyor. Suriye’nin bu duruma gelmesine yol açan terör örgütlerinin arkasında da ABD ve AB var. Irak ve Suriye merkezi hükümetleri bir plan çerçevesinde zayıflatıldı. Amaç Büyük Kürdistan’ı oluşturup Akdeniz’e çıkış vermek. Bu 100 yıllık bir proje... İngiliz belgelerinde var. PYD’nin ABD uçaklarıyla ilerlemesi de her şeyi açıklıyor. IŞİD bu amaçla kullanılıyor. Sevr’de yapamadıklarını şimdi uygulamaya sokuyorlar. 
KAYBEDECEK ZAMAN YOK
Emekli Büyükelçi Onur Öymen: Bir ülkede terörle mücadele etmek o ülke yönetiminin görevidir. Ancak Suriye’nin durumu Türkiye için risk haline geldi. ‘Büyük Kürdistan’, ‘2. İsrail’ kuruluyor. Bu süreçte ABD’nin PYD’ye silah yardımı yaptığı ve savaş uçaklarıyla da destek verdiği  çok açık. Sınırlar derhal teröristlere kapatılmalı, destek kesilmelidir. Terörle mücadele eden Suriye yönetimine  engel olunmamalıdır. Suriye yönetimi ile temasa geçilmelidir. Kaybedecek zaman yok. 
Devletin bütün kurumları alarma geçmeli ve yeni kurulacak hükümet de izlenen dış politikayı baştan sona değiştirmelidir. Büyük devletlerin bölge oyunları bozulmalıdır.
ESAD DESTEKLENMELİ DEDİK, TUTUKLANDIK
Emekli Tümamiral Soner Polat: Suriye ile ilgili olarak çarpıcı bir bilgi verdi. Suriye’de olaylar başladığı sırada Genelkurmayda İstihbarat Daire Başkanı olduğunu kaydeden Polat, “Ben Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı olduğum dönemde Türkiye’nin kendi çıkarları için Esad yönetiminin desteklenmesi gerektiğine ilişkin bir rapor hazırladık. Ama arkasından Balyoz tertibi geldi. Tutuklandım” dedi.
Bugün gelinen noktanın Türkiye’nin güvenliği açısından vahim olduğunu vurgulayan Polat, “Durum giderek daha da vahimleşmektedir. Bölge ülkeleriyle birlikte hareket edilmeli ve hemen Şam yönetimiyle temasa geçilmelidir. Bugün en önemli şey kararlı ve süratli davranmaktır. Süratli ve kararlı davranılmazsa geç kalınmış olacaktır” uyarısında bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TC VATAN PARTİSİ - 5 yıl önce
"Lafla, politika ile, düşmanın aldatıcı vaatlerine kulak vermekle askerlik görevi yapılamaz. Omuzlarında ve özellikle kafalarında askerlik sorumluluğunu yüklenecek kadar kuvvet bulunmayanların feci sonuçlarla karşılaşmaları kaçınılmazdır".
(1927, Ankara) ATATÜRK, Nutuk,
Avatar
niyazi - 5 yıl önce
günaydın daha yenimi uyandınız, yoksa uyanmış rolümü yapıyonuz
Avatar
Vatanım - 5 yıl önce
bence ordu tsk hemen tedbirlerine başlasın bu hükümeti hiç karıştırmasın 13 senedir yürüttükleri politikadan ülke için yaralı olamadıkları hatta ülkeyi bölünme noktasına getirdiklerine göre bundan sonra ordumuz alsın sorumlulugu
Avatar
deniz - 5 yıl önce
uyanda balığa gidelim türkiye
bu kadar zaman sonra mı bu düşünülür
en az 5-6 yıldır aklı başında bulduğum herekese söylüyorum
çok geç kaldınız, bizim vergilerimizle bunu yaptılar
Avatar
türkmen kızı - 5 yıl önce
er gec adalet yerini bulacak yok sayarak efendilik ettiğimiz milletler yüvadan ucacak efendiler
Avatar
Sebahattin USTUN - 5 yıl önce
turk topraklari dahi kurdistanlastirilmaya baslandi bugunlerde diyarabakir vilayatimiz, ezeli turkmen topragi kurt`lerin merkezi haline geldi korkunc bir durum.