Stratejik ortaklık bitti

Eski ABD Ankara Büyükelçisi Edelman’ın Türkiye raporu ortaya çıktı. Edelman’ın raporda ‘AKP tarafından kandırıldıkları’ ve ‘stratejik ortaklığın bittiğine’ yönelik ifadeleri dikkat çekti.

Stratejik ortaklık bitti
03 Kasım 2015 Salı 20:48

Seçimlerden 2 gün önce, 29 Ekim’de ABD’de düşünce kuruluşu Policy Center tarafından yayımlanan rapor, 2003 ile 2005 arasında ABD’nin Ankara Büyükelçiliğini yürüten Eric Edelman’ın da imzasını taşıyor.
Raporda ABD’li uzmanlar, AKP tarafından “kandırıldıklarını” öne sürüyor. Rapora göre AKP iktidara gelmeden önce demokratik ve liberal, Batı yanlısı bir hükümet vaat etti. Bu nedenle AKP 28 Şubat sonrasında Türkiye’deki liberallerden ve Batılı çevrelerden destek görürken “Batılı çevreler Türk Devleti ve otoriter laikliğini demokrasinin önündeki en büyük engel olarak gördü”.
Rapora göre, kuruluşundan 15 yıl sonra ise AKP hakkında Batı’da bütünüyle bir hayal kırıklığı yaşanıyor. “Türk Hükümeti’nin iç politikası gittikçe baskıcı ve otoriter ve artan derecede İslamcı bir söylem eşliğinde yürüyor. Dış politikada ise Türkiye’nin politikası Batılı müttefiklerinden gittikçe kopuyor, hatta Batı düşmanı ve mezhepçi olmaya başlıyor.”
Rapor, AKP’nin bu politikalarıyla aslına döndüğünü öne sürüyor. Raporu hazırlayan uzmanlar, AKP’nin yollar boyunca taktiksel yaklaşımlar sergilediğini, ama ideolojik olarak Milli Görüş çizgisinden vazgeçmediğini öne sürüyor. Buna göre “Türkiye’de siyasal İslam’ın tüm önderleri antiemperyalist, antisemit ve Batı karşıtı dünya görüşüne sahip.”

MİLLİ GÖRÜŞ RUHUNUN DÖNÜŞÜ
Rapor bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP politikalarındaki ağırlığını vurgularken, diğer yandan AKP’de kişisel faktörlerden çok ideolojik sürekliliğin bulunduğunun altını çiziyor. Buna göre partide görece ılımlı olarak ele alınan Bülent Arınç ve Abdullah Gül gibi liderler de bir alternatif oluşturmuyor.
Bipartisan Policy Center’in raporu, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği açısından da oldukça karamsar. Obama hükümetinin Ankara’ya verdiği desteğin altını çizen rapor, bu tutumunun AKP’de Ortadoğu’yu Amerikan desteğiyle dönüştürme umutlarını beslediğini öne sürüyor.
Ancak rapora göre ABD’nin Türkiye’de etkisi oldukça sınırlı. Uzmanlar örnek olarak “Waşington Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyona katılması için bir yıl uğraştı, ama karşılığında Ankara bu anlaşmayı PKK’ya operasyon başlatmak için kullandı” vurgusunu yapıyor.
Raporun sonuç kısmında dikkati çeken ifade ise şöyle: “Türkiye’nin ideolojik dönüşümü ABD’nin Ankara siyasetlerine verdiği destek çerçevesinde gerçekleşti. Şimdiyse bir zamanlar var olan stratejik ortaklık yerini, en iyi ihtimalle pragmatik işbirliğine bıraktı”.

GÜL VE ARINÇ KORKAK
Rapor, AKP’nin tüm liderlerinin Milli Görüş ideolojisini savunduğunu vurguluyor. Buna rağmen Arınç ve Gül’ün bazen Erdoğan’ın tutumlarına bir denge unsuru oluşturduğunu, bazen frenleyici etki yarattığını öne sürüyor. Ancak özellikle Abdullah Gül’ün, “korkak tavırlar sergilediği” belirtiliyor ve bu iki siyasetçinin AKP’ye alternatif önder oluşturamayacağı sonucu çıkarılıyor.

GÜLEN DE KİRLİ
Aralarında eski ABD Büyükelçisinin de bulunduğu yazarlar, Fethullah Gülen örgütüne de geniş yer ayırmış. Raporda bir yandan Gülen’in Milli Görüş’ün tersine Batı’ya dost bir çizgi izlediği vurgulanırken diğer yandan Cemaat’in yargıya sızdığı açıkça dile getiriliyor.
Gülen Örgütü’nün Ergenekon ve Balyoz tertiplerinde sahte belgeler ürettiği de raporda örnekleriyle ele alınmış. Rapor, Batı’nın başta destek de verdiği bu tertiplerle yüzler akademisyenin, gazetecinin, siyasetçinin ve subayın mağdur edildiğini vurguluyor.
Bir yandan AKP’nin Cemaat organlarına baskılarının anlatıldığı raporda diğer yandan bu organlar da Cemaat’in parçası olarak eleştiriye tabii tutuluyor. Buna göre sayısız tertip düzenleyen Gülen örgütü, demokrasiye sadece kendisi ihtiyaç duyunca sahip çıkıyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
feyzi aydin - 5 yıl önce
öküz öldü ortaklik bittiiiiii ..... ( fetocular kumpaslariyla desifre oldu......... oyun bozulduuuu...... )
Avatar
Sebahattin ÜSTÜN - 5 yıl önce
ABD'NIN STRATEJİK ORTAĞI SADECE İSRAİL,MISIR VE YUNANİSTAN BAŞKA DA BİR ÜLKE YOK.TÜRKİYE'YE HER TÜRLÜ ASKERİ YARDIMI 1980 YILLARDA ZATEN TÜMDEN KESMİŞTIR.AYRICA TÜRKİYE'YE HER HANGİ BİR MODERN SİLAH SİSTEMİ DE SATMAMAKTADIR.
Avatar
Önce Vatan - 5 yıl önce
stratejik düşmanlık mıydı yoksa o sizin ortaklık dediğiniz ? strategical eneminess ?