Stratejik ittifak için şartlar oluştu

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi Aleksandr Dugin, önceki gün geldiği Ankara’da önemli temaslarda bulundu.

Stratejik ittifak için şartlar oluştu
16 Temmuz 2016 Cumartesi 11:34

Aydınlık/ Ankara
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi Aleksandr Dugin, önceki gün geldiği Ankara’da önemli temaslarda bulundu. Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin daveti ve Vatan Partisi’nin girişimleriyle Türkiye’ye davet edilen Dugin, dün önce MİT’in üst düzey yöneticileriyle ardından da Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’le görüştü. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’la da görüşmesi beklenen Dugin, onuruna verilen resepsiyonda önemli açıklamalarda bulundu. Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek ile parti yöneticileri, çok sayıda milletvekili, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, TBB Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Necdet Basa ve Prof. Dr. Sencer İmer, Başbakanlık Müşaviri M. Hamdi Şengel ve GAZİSAM Müdürü Prof. Dr. Seyfettin Erol da resepsiyona katıldı.

ABD BÜYÜK GÜÇ OLMAYACAK
Dugin burada yaptığı konuşmada, “Türkiye-Rusya stratejik ilişkileri Avrasya oluşumu açısından büyük bir fırsattır. Stratejik ittifak için tüm şartlar oluşmuştur. İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi Rusların ve Türklerin kader birliği vardır” dedi.
Dugin, iki ülke arasında gerilen ilişkilerin ardından Erdoğan’ın attığı adımın ilişkilerin düzelmesi için çok önemli olduğunu söyledi. Bu süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasını isteyen kuvvetlerin olduğunu kaydeden Dugin, “O dönem ilişkiler, taktik boyuttan stratejik boyuta geçme noktasındaydı. O adım atılmış olsaydı ilişkiler bozulmazdı. Her iki ülkede gerek halk gerekse de siyasiler ilişkilerin eskisinden daha da iyi olması için can atıyor. Türkiye ve Rusya bugün itibarıyla yeni Dünya düzeni için kendi tekliflerinde bulunmalılar. Ben Türkiye’yi Avrasya bloğunda görüyorum. Amerika’nın dünyaya verdiği ideoloji, ailelerin dağılmasına kadar büyük facialara neden olmuştur. Gelecekte Amerika büyük güç olarak yoktur. Bu açıdan bakarsak Türkiye-Rusya stratejik ilişkileri Avrasya oluşumu açısından büyük bir fırsattır. Stratejik ittifak için tüm şartlar oluşmuştur. İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi Rusların ve Türklerin kader birliği vardır” diye konuştu.

ASYA ÇAĞI’NIN EŞİĞİNDEYİZ
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, “Bu güzel bir başlangıç. Asya çağının, eşiğindeyiz. Ben bu toplantıyı o eşikte bir toplantı olarak görüyorum. 500 yıllık o Atlantik uygarlığının sonlarına geldik ve dünya Avrasya çağına giriyor. O Avrasya’nın da Ruslar, Türkler, Çinliler, Faslılar, İranlılar önder ülkeleri ve halkları olarak gözüküyorlar. Önümüzdeki sorunların çözümünde bu beraberliğin çok etkili olacağına, Türkiye’nin ve Rusya’nın toprak bütünlüğünün güvence altında olmasına, ekonomilerimizin gelişmesine çok katkısı olacağı kanısındayım” dedi.

GÜVENLİK HAVZASI OLUŞTURULMALI
Toplantıdan önce konuklara Dugin’in ziyareti ve Türk-Rus ilişkilerinin geleceğini sorduk...
ANKA Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş: Biz bölgede bir güvenlik havzası oluşsun istiyoruz. Bunun yolu da Türkiye Cumhuriyeti’nin jeopolitik bir dev olduğu kadar siyasi bir dev olmasından geçiyor. Dış politikada sıfır sorun denmişti ama ne hala getirildi. Bundan kurtulmak gerekiyor. Yeni dönemin işaretlerini görüyoruz. Buna biz şu iktidar, bu muhalefet diye bakmıyoruz. Bu bir milli güvenlik sorunu. Devlet zekasıyla çözülmesi gereken sorunlar silsilesi. Buradan bakarsak Dugin’in gelişi o yapay krizin aşılması açısından önemli bir adam. Bunun için biz de vatansever insanlar olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. STK’ların devletlerin politikalarında çok önemli görevleri vardır. Devletler her zaman her şeyi söylemezler. STK’lar onlar adına bağımsız, bilimsel adımlarla yolu açarlar. Burada da öyle bir süreç yaşanacak sanırım. Suriye, İran, Irak ve Azerbaycan ile çok sağlam ilişkiler kurmamız lazım. Çatıda da Rusya ile tıpkı 90 yıl önce Cumhuriyetin temelleri atılırken kurulduğu gibi sağlam bir ekonomik, askeri, bürokratik, sosyal, siyasi ilişkiye ihtiyaç var. Bu demek değil ki Rusya karşıtı cepheden Batı cephesinden çekilmemiz gerekiyor. Hayır. Biz değerimizi ortaya kayacağız. Masaya otururken Türkiye çok daha sağlam bir rolle oturmuş olacağız.

KEİ’YE HAYAT VERELİM
Prof. Dr. Sencer İmer:
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Topluluğu kurulduktan sonra ölü şekilde doğmuştu. Buna hayat verebilmek için Türkiye-Rusya işbirliği mutlaka geliştirilmeli. Bugün dünyanın kutup- laştığını, bir 3. Dünya Savaşı içerisinde olduğumuzu görüyoruz. Türkiye’de bu doğrultuda çekiştirilen ülke konumunda. Buranın savaş alanı olmaması lazım. Bu nedenle Rusya ile olan ilişkilerin iyileşmesi büyük önem taşıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.