‘Soykırım’ kararı yüksek yargıya taşındı

Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği, Federal Almanya Parlamentosu’nun uluslararası hukuku hiçe sayarak aldığı sözde ‘Ermeni Soykırımı Kararını’ Alman Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak itiraz başvurusunda bulundu

‘Soykırım’ kararı yüksek yargıya taşındı
09 Temmuz 2016 Cumartesi 11:01

Alman Meclisi’nin 2 Haziran 2016’da aldığı kararın geri alınmasını talep eden Vatan Partisi Temsilciliği yasalar tarafından tanınan bir aylık süre dolmadan, bireysel başvurularını Karlsruhe’deki Alman Anayasa Mahkemesi’ne ulaştırdı. Yüksek Mahkeme’ye itiraz başvurusunda bulunan, Prof. Hakkı Keskin (2005-2009 Alman Meclisi Bundestag ve Avrupa Parlamenterler Konseyi Üyesi, Almanya Türk Toplumu TGD Kurucu Genel Başkanı), Beyhan Yıldırım (Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi), Meram Tosun (Türkiye Gençlik Birliği TGB Almanya Genel Sekreteri), Dr. Murat Burhanoğlu (Vatan Partisi Avrupa Yürütme Kurulu Üyesi), ayrı ayrı yaptıkları başvurularda, Bundestag Kararı’nın Alman Anayasası’na ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu gerekçeleriyle sundular.

ALMAN ANAYASASI’NA AYKIRI
Yasalar gereği, avukatlar aracılığıyla yapılan bireysel başvurularda Alman Anayasası’nın 1., 2., 3. maddeleri ile uluslararası hukuka ve mahkeme kararlarına aykırı davranıldığı bildirildi.
Başvurularda ayrıntılı gerekçeler sunularak, 2 Haziran 2016’da Alman Meclisi tarafından alınan “soykırımı” kararı ile 1948 Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Perinçek-İsviçre Davası Kararı’nın ihlal edildiği Yüksek Mahkeme’ye aktarıldı.

MECLİS BAŞKANININ AÇIKLAMASI DİLEKÇEDE
Başvurularda, Alman Meclisi Başkanı Prof. Norbert Lammert’in 2 Haziran 2016 tarihli Meclis oturumunda, “Meclislerin soykırım kararı alma konusundaki yetkisizliklerini” anlatan açıklaması hatırlatıldı. Başvuru dilekçelerinde şu ifadeler kullanıldı: “Ein Parlament ist keine Historikerkommission und ganz gewiss kein Gericht. - ‘Bir Parlamento, tarihçiler komisyonu değildir, kesinlikle mahkeme de değildir. (Prof. Norbert Lammert, 2 Haziran 2016, Alman Meclisi Başkanı’nın Sözde Ermeni Soykırımı Kararı öncesi Alman Meclisi Bundestag’da yaptığı açış konuşmasından).”

BERLİN EYALETİ ESKİ İÇİŞLERİ BAKANINA ATIF
Rus Devlet Arşivleri ile Ermeni devlet adamları ve tarihçilerinin de 1915 olaylarına ilişkin tespitlerinin paylaşıldığı başvurularda, Berlin Eyaleti Eski İçişleri Bakanı Dr. Ehrhart Körting’in oylamadan bir gün önce Tagesspiegel’de yayımlanan makalesi de şu cümlelerle hatırlatıldı: “Der Antrag ist antitürkisch und gefährdet den Inneren Frieden in Deutschland” n Önerge, Türk Karşıtıdır ve Almanya’nın İç Barışını tehdit ediyor.”
(Dr. Ehrhart Körting, Tagesspiegel, 1 Haziran 2016).

AİHM KARARI HATIRLATILDI
AİHM’nin 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 ve Büyük Daire’nin 15 Ekim 2015 tarihlerinde Perinçek-İsviçre Davası’na ilişkin kararlaştırdığı olgular da yapılan başvurularda, Yüksek Mahkeme’nin bilgisine sunuldu.
- Dilekçelerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Perinçek-İsviçre Davası’nda aldığı kararlar özetlenerek şu tespitler yapıldı:
- Soykırım, BM 1948 Sözleşmesi’ne göre, bir suç tanımıdır.
- 1948 Sözleşmesi’ne göre, soykırım suçunun varlığına, ancak eylemin yapıldığı ülkenin yetkili ceza mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey Adalet Divanı) karar verebilir.
- 1915 olayları sırasındaki eylemlerle ilgili yetkili ceza mahkemeleri Türkiye’nin yetkili ceza mahkemesi ve Lahey Adalet Divanı’dır. Parlamentolar, hükümetler, belediyeler, akademik kuruluşlar, üniversiteler vb. herhangi bir eylemin soykırım suçunu oluşturduğu konusunda hüküm kuramazlar, karar veremezler.
- 1915 olayları sırasında soykırım suçu işlendiğine ilişkin yetkili mahkeme kararı olmadığı için, “Ermeni soykırımı”ndan söz etmek hukuk dışıdır.
- Alman Meclisi (Bundestag), 1915 olayları sırasında soykırım suçu işlendiği konusunda bir karar veremez. Çünkü yetkisizdir. Alman Mahkemeleri dahil, Almanya’nın hiçbir yasama, yürütme ve yargı kurumu 1915 olayları konusunda soykırım yapıldığına karar veremez.
- Kaldı ki, AİHM 2. Dairesi’nin ve AİHM Büyük Daire’nin Perinçek-İsviçre Davası kararlarına göre, 1915 olayları, Holacaust’tan, başka deyişle Yahudi Soykırımı’ndan farklıdır, aynı sınıflama içinde değerlendirilemez. AİHM Perinçek-İsviçre Davası Kararları böylece dolaylı olarak, 1915 olaylarında işlenen eylemlerin “soykırım” olarak nitelenemeyeceğini de saptamış olmaktadır. Bu saptamayı açıkça belirtmeyişinin nedeni, AİHM’nin 1915 olayları konusunda yetkili mahkeme olmayışıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.