Sırtını 6. Filo’ya dayadı

Laikliğe ilişkin sözleriyle olay yaratan TBMM Başkanı Kahraman 1969 yılında MTTB Başkanıydı. Dönemin devrimci gençlik önderlerinden Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever ile MTTB’yi konuştuk

Sırtını 6. Filo’ya dayadı
28 Nisan 2016 Perşembe 14:07

Füsun İkikardeş

TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın 47 yıl önce kıblesini ABD’ye çevirdiği ortaya çıktı. Kahraman, 2 işçinin hayatını kaybettiği 114 yurttaşın yaralandığı Kanlı Pazar olarak tarihe geçen 16 Şubat 1969 günü, 68’in anti-emperyalist gençlik hareketine karşı örgütlenen MTTB’nin başkanıydı. O gün, bir tarafta 6.Filo askerlerini denize döken “Tam Bağımsız Türkiye” sloganlarıyla yürüyen yurtsever gençler, diğer tarafta 6. Filoyu kıble yapıp namaz kılan MTTB vardı.
O tarihi Kanlı Pazar günü, Gençlik örgütleri ve DİSK “Emperyalizme ve Sömürüye Karşı İşçi Yürüyüşü” düzenledi. Bir gün önce ise, MTTB’nin Cağaloğlu Şubesinde bir konuşma yapan İhsan Darendelioğlu, şu çağrıyı yaptı: “Pazar günü komünistler miting yapacaklar. Biz bu mitingde savaşacağız. Silahı olan silahıyla gelsin, olmayan baltasıyla gelsin.”
MTTB neydi? Ne zaman ve ne için kurulmuştu? O günleri en iyi bilen gençlik önderlerinden Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, “Neden İşçi Partisi hedefte” adlı kitabında yer alan Ergenekon savunmasında MTTB için “İstanbul Taksim’de polis desteğinde sopalarla, bıçaklarla saldırıya geçen ve 2 yurttaşımızın ölümüne yol açan kanlı örgütün adıdır MTTB” ifadesine yer veriyor ve Kanlı Pazar için de “Bu saldırı Kanlı Pazar olarak tarihe geçmiş ve şeriatçı militanların 6. filoyu kıble yaparak namaz kılan görüntüleri ertesi günkü gazetelerde yer almıştır” diye yazıyor. İlsever’le, 47 yıl önceki MTTB’yi konuştuk.

ABD TARAFINDAN 27 MAYIS’A KARŞI KURULDU
“ABD, 27 Mayıs devriminin şaşkınlığından birkaç yıl sonra kurtuldu ve yeniden Türkiye üzerinde hesaplar çevirmeye başladı. Özellikle 1965 yılından sonra izlerini gördük. Daha çok da 27 Mayıs devriminin yeni bir halk hareketi olarak yükselmesine karşı bir önlemdi. Daha da önemlisi, bu tarihten itibaren halk hareketi daha çok sosyalist önderlik altında olmak gibi bir içerik kazanıyordu. Devrimci tarihimizde önemli bir dönüm noktasıydı. Dolayısıyla ABD emperyalizmi, karşı bir saldırıyla bunu ezmek üzere bir dizi tertipler içine girdi. Genelkurmay içinde örgütlenmiş olan Kontrgerilla karargahının Özel Harp Dairesi adı altında yeniden yapılandırılarak NATO tarafından örgütlenmiş olmasıdır. Bu arada bu yıllarda MHP’nin oluşması ve MHP önderliğinde başlatılan ülkücü komando kampları ve saldırılara hazırlanmasıyla birlikte bir takım sivil toplum kurluşlarının örgütlenmesi oldu. Başlıca araç, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) idi. Biz bu süreci yaşarken bir taraftan korktukları oldu, 68 hareketi yükselen bir halk hareketine dönüştü.

EMNİYET’İN 1970’DEKİ RAPORUNDA VAR
“Bu koşullarda iki yıl geçti ve 26 Ekim 1970 günü, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Başbakan Süleyman Demirel’e sunduğu rapordan bir bölüm okumak istiyorum:
‘MHP Gençlik Kolları, Ülkü Ocakları Birliği, Genç Ülkücüler Teşkilatı, Milli Türk Talebe Birliği’nin organize ettiği, yönettiği, maddi ve manevi yönden desteklediği komando kampları gençliği fikri ve fiziki yönden yetiştirmek ve onlara Turancılık ülküsü vermek gayesiyle, 1968 yılı yaz aylarından itibaren yurdun muhtelif il ve ilçelerinde kurulmuştur.’
“68 gençlik hareketinin zirvesi olan, Türkiye’nin İstanbul limanına sık sık gelen ABD’nin 6.filosuna karşı yapılan büyük protestoyu ve 6. filo askerlerinin denize dökülmesi olayını hatırlatmak istiyorum. O dönemde İsmail Kahraman, MTTB’nin başına getiriliyor. Kahraman MTTB Başkanı seçildikten sonra Beyazıt’ta yapılan şahlanış mitinginde de ‘fikri ikazdan fiili ikaza’ geçtiklerini ilan ederek saldırı programını açıklıyor. MTTB’nin başına geçirdikleri adam budur işte!”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.