Sıra Suriye'de çözüm Halep'te

Emekli Orgeneral Necati Özgen, Suriye ordusunun sınırımızın sıfır noktasına kadar ülkede tam kontrolü ağlamasının Türkiye’nin güvenliği için şart olduğunu belirtti. 1’inci Körfez Savaşı sonrası Irak sınırında yaşananları hatırlatan Özgen, Eşref Bitlis Planı’nı çözüme örnek gösterdi

Sıra Suriye'de çözüm Halep'te
01 Temmuz 2016 Cuma 11:44

Aydınlık / Ankara
IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerinin Esad yönetiminin kontrolü dışındaki bölgelerde barınması ve bu bölgelerden Türkiye’ye sızarak terör eylemleri yapması, Suriye politikasının acilen değiştirilmesi tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Suriye yönetiminin ülke topraklarının tamamını kontrol altına alması için Halep’in Suriye ordusunca kontrol altına alınması zorunlu hale geldi.
Askeri uzmanlar Halep’in tam olarak Suriye ordusunca kontrol altına alınmasının Suriye’de sonuca gidilmesini çabuklaştıracağını ifade ediyorlar. Ancak Halep’te Suriye ordusuyla çatışan terör gruplarına Türkiye üzerinden giden desteğin kesilmesi gerektiğini bildiriyorlar. Emekli Orgeneral Necati Özgen Rusya ile ilişkiler ve Suriye’de yapılması gerekenlerle ilgili olarak Aydınlık’a değerlendirmelerde bulundu.

IRAK ÖRNEĞİ
Suriye ordusunun Türkiye sınırına kadar kontrolü sağlamasının terörü önleyeceğini kaydeden Org. Özgen, bunun için Suriye yönetimine yardımcı olunması gerektiğini belirtti ve geçmiş yıllarda Türkiye’nin Irak sınırında komutanlık yaptığını hatırlattı.
Özgen şöyle konuştu: “Bölgede görev yaptığım 1991-1993 ve 1996 yıllarında net bir şekilde gördüm. ABD, PKK’ya açık destek veriyor. Şu anda da aynı. ABD’nin bölgedeki stratejik ortağı PKK/PYD ve Barzani. ABD Büyük Kürdistan’ı kurma peşinde. Irak’ta fiilen kurulmuş bir Kürt devleti var. Türkiye’de benzer bir durum yaratmak için yoğun çaba gösteriyorlar. Suriye’de 2011 yılında başlayan olaylar sonrasında Irak’ta yaşananların benzeri hayata geçirildi. ABD bu parçaları birleştirme planını adım adım gerçekleştirmeye çabalıyor. ABD 1. Körfez Savaşı sonrasında 36’ncı paralelin üstünü Saddam Hüseyin’in askerlerine kapattı. ‘Yukarı geçemezsin’ dedi. Bu karar sonrasında Çekiç Güç’ün de desteğiyle ‘Barzani devleti’ adım adım kuruldu. PKK’nın önü açıldı. Türkiye buna karşı Çelik Harekatı ile hamle yaptı. Dönemin Jandarma Bölge Komutanı Org. Eşref Bitlis ortaya çıkan durumu düzeltmek, oyunu bozmak için harekete geçti. Saddam yönetimi ile Barzani-Talabani’yi anlaştırarak Irak ordusunun Türkiye sınırına kadar etkin olmasını amaçladı. Plan, Irak ordusunun Türkiye sınırına kadar güvenliği sağlamasıydı. Bu olsaydı PKK bölgede barınamazdı.

‘ABD ENGELLİYOR’
Şimdi aynı durum Suriye sınırında yaşanıyor. Türkiye üzerinden Suriye’de silahlı savaş veren muhalif gruplara verilen destekle Suriye ordusu sınırımızdan uzaklaşmak zorunda kaldı. Bu da terör grupları için uygun ortam yarattı. Suriye ordusu eskisi gibi sınırımıza kadar gelirse ne IŞİD, ne PYD, ne El Nusra, ne de ÖSO oralarda barınamaz.
Şu anda bunu ABD engelliyor. ABD açıkça uyarılmalıdır. Suriye ordusu Halep ve PYD’nin kontrolünde olan bölgeler dahil tüm Suriye’de denetimi sağlarsa bundan en çok Türkiye yarar görür. Bu nedenle Suriye ile temasa geçilmeli ve onlara yardımcı olunmalıdır. Devleti yönetenler yıllardır uyguladıkları yanlış politikaları terk edip Türkiye’nin çıkarına olan şeyleri yaparlarsa sorun kısa sürede çözülür. Türkiye toprak bütünlüğünü garanti altına lamak için komşularıyla mutlaka iyi ilişkiler kurmalıdır.
Kurulması planlanan Büyük Kürdistan’ın finansmanı için Türkiye-Suriye sınırında bir koridor açmaya çalışıyorlar. Bu hattan petrol ve doğalgazın Akdeniz’e ulaştırılması amaçlanıyor. Cerablus hattı koparsa koridorun ucu Hatay’a gelir. Hatay’ın Türkiye’den koparılması planı devreye sokulur. ABD de, AB de bu işin içinde. Ruslar ise çıkarları gereği bu hattın açılmasına karşı. Türkiye bu konuda dikkatli olmazsa müttefik dediği ABD’nin tuzağına düşer. Bu koridor Türkiye açısından savaş nedenidir.

UYUYAN HÜCRELER BÖYLE SIZDI
Irak sınırında uzun yıllar görev yapmış emekli Albay Aziz Ergen de şöyle konuştu: “İzlediğimiz Suriye politikası dostlarımızı değil düşmanlarımızı çoğalttı. Dünyanın her yerinden gelen teröristler ülkemize yerleşti. Çok sayıda uyuyan hücreye sahip olduk. En büyük sorun sınırın karşı tarafında Suriye askerinin olmaması. Türkiye’nin de desteğiyle yaratılan otorite boşluğu başta PKK olmak üzere IŞİD gibi terör örgütlerine yaradı. Suriye ordusu sınırlarımızdan uzaklaşınca teröristlere alan açıldı. Havaalanındaki saldırı yanlış politikaların sonucudur. Yapılacak tek şey Eşref Bitlis Planı’nı uygulamak, sınırın karşı tarafında Suriye ordusunun kontrolünü sağlamak.”

‘SURİYE’NİN KADERİ SADECE ORTADOĞU’YU ETKİLEMEYECEK’
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terörle mücadelenin merkezinin Suriye olduğunu belirterek, “Bu ülkenin kaderinin yalnızca Ortadoğu’nun geleceğini belirlemeyeceğini söylemek abartı olmaz” dedi. Sputnik’in haberine göre, Putin, büyükelçilerle yaptığı toplantıda şöyle konuştu: “Terör tehdidi güçlendi ve uluslararası güvenlik karşısındaki en büyük tehdit hâline geldi. Terörle mücadelenin merkezinde yer alan ülke Suriye oldu. Bu ülkenin kaderinin yalnızca Ortadoğu’nun geleceğini belirlemeyeceğini söylemek abartı olmaz. IŞİD’le mücadelenin sonucu Suriye topraklarında belli olacak.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.