Sendika ve meslek örgütlerinden büyük çağrı

Türkiye’nin işçi ve işveren sendikaları ile kamu sendikalarını çatıları altında buluşturan 8 büyük STK’nın yayınladığı bildiride ‘Ülkemizi saran terör olaylarından, artan can kayıplarından son derece rahatsızız Toplumun tüm kesimleri düşüncelerini ifade ederken birleştirici bir dil kullanmaya özen göstermeli’ denildi.

Sendika ve meslek örgütlerinden büyük çağrı
18 Ocak 2016 Pazartesi 14:55

Aydınlık / Ankara

TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, TİSK VE TOBB “akademisyenler” bildirisine karşı ortak bir açıklama yaptı. Türkiye’nin teröre karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydeden sendika ve meslek örgütleri, toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerini ifade ederken dikkatli bir dil kullanmasını, ayrıştırıcı değil birleştirici olmalarını istediler.
TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, TİSK VE TOBB tarafından yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:

TERÖRDEN RAHATSIZIZ
Bizler Türkiye’nin üreticileri, esnafları, çiftçileri, müteşebbisleri, çalışanları olarak, son dönemde ülkemizin birlik ve beraberliğini zedeleme boyutuna ulaşan tabloyu büyük bir dikkat ve endişeyle takip ediyoruz. Bu çerçevede, ülkemizi saran terör olaylarından, artan can kayıplarından son derece rahatsızız.

BİRLEŞTİRİCİ DİL KULLANILMALI
Bugün geldiğimiz noktada artık mesele, maalesef Türkiye’nin sosyal yapısını tahrip eden, vatandaşlarımızın birbirlerini anlamalarını imkânsız hale getiren yeni bir boyuta vardı. Özellikle üniversitelerimizde çalışan akademisyenler de dâhil toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerini ifade ederken birleştirici bir dil kullanmaya özen göstermeleri son derece büyük bir önem taşıyor.

DEVLET TERÖRE TAVİZ VEREMEZ
Elbette hiçbir devlet teröre taviz veremez. Elbette hiçbir devlet kendi sokaklarında güvenlik güçleri haricinde, silahlı unsurların dolaşmasını kabullenemez. Elbette hiçbir devlet kendi vatandaşlarının günlük yaşamlarına teröristler tarafından müdahale edilmesini kabul edip, hareketsiz kalamaz. Devletin amacının vatandaşlarımızın en temel haklarını korumak, onların yaşamını bir an önce normale çevirmek olduğunun hep birlikte farkında olmalıyız. Türkiye olarak terörün her türlüsüne karşı ortak bir tavır göstermeli, teröre karşı birlikte mücadele etmeliyiz.

KURUMLARA VE VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Tüm kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza da bir çağrımız var:
Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek zorunda olduğumuz bu günlerde aklıselim içinde ve sükûnetle birlikte hareket edelim. Bizleri tahrik etmek isteyenlerin oyunlarına gelmeyelim. Kurumlarımızı yıpratan taraflı yorumlardan ve temelsiz suçlamalardan kaçınalım. Bizler devletimizin ve milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde her türlü zorluğun üstesinden geleceğine dair sarsılmaz bir inanca sahibiz. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz, terörün sosyal yapımızı tahrip etmesine fırsat vermeyeceğiz.

TGB’DEN ‘TÜRKİYE İÇİN AKADEMİSYENLER’E DESTEK

Haber Merkezi
Türkiye Gençlik Birliği (TGB), PKK’ya destek bildirisini eleştirirken “Türkiye İçin Akademisyenler”e ise destek açıklaması yaptı. 
“Gerçek barış için teröre ve bölünmeye karşı mücadeleyi yükselteceğiz” denilen açıklamada, şu vurgular yapıldı:
“PKK son derece zor durumda kaldı. Mehmetçiğimiz, Güneydoğu’da savaş bölgesinde yaşayan yurttaşlarımızla birleşerek terörün etkisini azaltıyor. 
Esnafımızdan öğrencisine, ev hanımından köylüsüne kadar bölgede yaşayan yurttaşlarımız, Mehmetçiğimiz ile iç içe, gönül gönüle bir tutum sergilemektedir. “Güneydoğu’dan yükselen bu ses, PKK’yı iyice pervasızlaştırmaktadır. PKK, savaşı yurdumuzun batısına ve üniversitelere taşıyabilmek için çeşitli adımlar atmaktadır. 1128 akademisyenin imzasıyla yayınlanan bildiri, sözde barış ifadeleriyle PKK’yı ve eylemlerini masumlaştırmakta ve TSK’yı terörle mücadele ettiği için katliamcı olarak suçlamaktadır.

GERÇEK BARIŞ İÇİN... 
“Toplumsal sorumluluk vicdanıyla hareket ederek ‘Bu ülkenin akademisyenleri olarak devletimizin ve milletimizin yanında olacağız’ başlıklı bildiriyi yayınlayan, Türkiye İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ni destekliyor ve yayınladıkları bildirideki her bir ifadeyi kararlılıkla paylaşıyoruz.
“1128 akademisyenin bildirisinin, Türkiye’de akademinin gerçek görüşünü yansıtmadığını, onlara cevaben yazılan bu bildiri kanıtlıyor. Akademide PKK destekçiliğine karşı mücadele, hukuki yaptırımlar eliyle ve gözaltılarla değil, siyasi mücadeyle olur. 
Türkiye İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisi, doğru mücadele biçimini de ortaya koymaktadır. Özgür ve özerk ünivesiteyi esas alan öğretim üyelerimizle birlikte gerçek barış için teröre ve bölünmeye karşı mücadeleyi daha da yükselteceğimizi beyan ediyoruz.”


Türkiye sevdalısı akademisyenlere destek çığ gibi

İstihbarat Servisi

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alim Yıldız, başlattıkları “Türkiye İçin Akademisyenler” kampanyasını Aydınlık’a anlattı. 5 bine yakın e-posta aldıklarını belirten Yıldız, “Adı ne olursa olsun, nereden gelirse gelsin teröre karşıyız. Ülkemizin huzurlu olmasını istiyoruz. Meselemiz budur” dedi.
12 Ocak sabahı “Barış için Akademisyenler” bildirisini görünce harekete geçtiklerini belirten Yıldız “Cumhuriyet Üniversitesi’nden birkaç arkadaş ‘Buna bir cevap vermek gerek’ dedik. Sitemizi yaptık. Bildirimizi hazırladık. Sosyal medya üzerinden duyurduk. Anında imzalar gelmeye başladı” diye konuştu. Yıldız, imza kampanyasının amacını şu sözlerle anlattı: “Bu ülke, 1071’de kapılarını açtı. Bin yıldır barış, kardeşlik, huzur içinde yaşadığımız bir ülke. Bize hâlâ e-posta geliyor ama 2071’de sınırlamaya karar verdik. Çünkü bizim akademisyenler olarak asli işimiz bu ülke için bilim üretmek. Adı ne olursa olsun, nereden gelirse gelsin teröre karşıyız. Ülkemizin huzurlu olmasını istiyoruz. Meselemiz budur.”
Yıldız, “Kampanyanızın Türkiye Gençlik Birliği dahil birçok kesimden destek almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza “Bu güzel bir şey. Demek ki yaptığımız doğru. Bize gelen e-postalarda tanıdığımız insanlar da, çok farklı siyasi görüşlerden insanlar da var” diye yanıtladı.

‘ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPACAĞIZ’
Türkiye İçin Akademisyenler İnisiyatifi, dün internet sayfası üzerinden yapılan yazılı açıklamada da şu noktaları vurguladı: “Türkiye sevdalısı akademisyenlerce kaleme alınan bu bildiri, yalnızca teröre karşı verilen mücadeleye destekle sınırlı ve anlık bir tepki olarak değerlendirilmemelidir. Türkiye İçin Akademisyenler İnisiyatifi, bundan sonra da devlet ve milletimizin yanında olacaktır. Bildirimize imza atan 2071 akademisyen her zaman barış, kardeşlik ve demokrasi için üzerine düşen görevi yapacaktır.
Bu vesileyle ilk andan itibaren imzalarıyla bizleri destekleyen Türkiye sevdalısı akademisyenlere teşekkür ediyor, aziz milletimizi muhabbetle selamlıyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.