Selahattin Demirtaş: 'Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye, savaşacak halimiz yok'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kazlıçeşme'de düzenlenen nevruz kutlamalarına katıldı.

Selahattin Demirtaş: 'Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye, savaşacak halimiz yok'
22 Mart 2015 Pazar 16:43

Yüksel Koç - Yaşar Kaçmaz - Gülseli Kenarlı / İstanbul - DHA

KUTLAMADA bir konuşma yapan Selahattin Demirtaş sözlerinin başında mitinge katılanları Kürtçe selamladı. Ardında konuşmasına başlayan Demirtaş, "Bizler uzun soluklu nefes nefese bir mücadelenin emekçileri olarak, Türkiye'de tarihin yeniden yazılmaya başlandığı, geleceğimizin, kaderimizin yeniden inşa edilmeye başlandığı bu günlerde artık nevruz heyecanı ve coşkusuyla, bu gidişe de bir dur deyip, kendi istediğimiz şekilde; yani Edirne'den Hakkari'ye kadar, Trabzon'dan Antalya'ya kadar ülkenin her bir köşesinde kendi istediğimiz şekliden bir yaşamı kurmak istiyorsak, yeni yaşamı inşa etmek istiyorsak bunun yolu artık bellidir. Artık el ele vermek, omuz omuza direnmek, ezilenler olarak tek yürek olmak dışında hiç bir seçeneğimiz kalmadı. Bizi elindeki iktidar gücüyle, zorbalık gücüyle, bizi elinde tuttuğu devlet imkanlarıyla ezmeye çalışanlara karşı birlik ve tek yürek olma günüdür" dedi.  

'BU NEVRUZ KİMİN BARIŞTAN YANA, KİMİN ÇATIŞMADAN YANA OLDUĞUNU NETLEŞTİRMİŞTİR' 

Selahattin Demirtaş'ın, bu nevruzun bunu ispatladığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu nevruz kimin barıştan yana, kimin çatışmadan yana olduğunu netleştirmiştir. Bu nevruz, ülkede kimin demokrasi, özgürlük istediğini, kimin tekçiliğe, ırkçılığa, diktatörlüğe sarıldığını ispatlamış, netleştirmiş bir nevruzdur. Bakmayın öyle birilerinin her şeye karşı çıktığına, bakmayın öyle 'Türkiye benden sorulur, Türkiye'de tek adam benim' diyenlere aldanmayın. Evet sen teksin ve yalnız, tek kalmaya devam edeceksin. Biz milyonlarız, sen tek başınasın. Burası doğru. Biz kadını, erkeği, Türkü, Kürdü, Alevi'si, Sünnisi ile Arabıyla, Çerkez'i ile, Ermeni'si ile elbette biz milyonlarız. Sen teksin ve yalnız olacaksın, giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Zannetme ki bu dünya sana kalacak. Sultan Süleyman'a kalmadı, sana mı kalacak bu dünya."  

'ÜLKEYİ YÖNETENLER BARIŞ İSTEMİYOR DİYE, SAVAŞACAK HALİMİZ YOK' 

Demirtaş, 7 Haziran'ın geleceğin, çocukların, torunların, bu vatanda nasıl yaşayacağının belirleneceği gün olacağını ifade ederek, "Özgürlük, demokrasi, kardeşçe, kimsenin kimseden korkmadığı, kimsenin kimseden nefret etmediği, kucaklaştığımız ve kardeşleştiğimiz bir gelecekten yana mı olacağız, yoksa tek adam diktatörlüğüne, bir sultanlığa mahkum mu olacağız. 7 Haziran öncelikle bunun seçimidir. 7 Haziran'da ülkemizin ezilenlerinin barışını kurma zamanıdır. Sandıktan çıkacak sonuçlar, ülkenin barışına hizmet edecek. Ülkeyi yönetenler, tarih edecekler, tahrik etmeye devam edecekler. Söylemleri, açıklamaları izliyorsunuz. Demokrasiden yana, barıştan yana hiç bir adım atmayacağız diyorlar. Asla ama asla korkuya paniğe gerek yok. Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye, savaşacak halimiz yok. Onlar istese de, istemese de biz bu ülkede barışı sağlayacağız. Asla kan akıtılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.  

10 MADDE 

Demirtaş, "10 madde olmaz diyenler, ana dil olmaz diyenler, siz isteseniz de, istemeseniz de bu ülkede barış olacak. Siz o 10 maddeyi kabul etmediniz diye savaşı körükleyecek halimiz yok" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Biz barışı sizin için yapmıyoruz, kusura bakma. Halklar için yapıyoruz, bu gençler için, bu gençler, birbirini öldürmesin diye yapıyoruz.  

Barış senin iki dudağının arasında değil, olmayacak. Barışı arayanlar, Cumhurbaşkanı'nın ağzının içine bakmasınlar, gençlerin gözlerinin içine baksınlar, anaların yüreğinde ki, dudağında ki dualar baksınlar. Barış sizin ellerinizdedir, onların ağızlarında değil. 

Silahların ve şiddetin devre dışı kalacağı nihai barışa doğru umutların arttığı bugünlerde karamsarlığa yer veremeyeceğiz. Biz barışı, demokrasiyi, herkesten fazla istedik diye, bize saldıracaklar. AKP'yi durdurabilecek tek güç olduğumuz için elbette ki bize saldıracaklar. Bütün bunlara karşı sabırlı olmamız lazım. Bütün bu saldırılara karşı sükunetle, akılla, akılcılıkla cevap vermemiz lazım. Provokasyon yapmak isteyenlere, kışkırtmalarla seçim süreci sabote etmek isteyenlere asla prim vermeyin."  

BARAJ 

Selahattin Demirtaş, "HDP'nin Türkiye'yi yönetme iddiası, AKP tekçiliğini, AKP diktatörlüğünü, otoriterizmini durdurma iddiası Türkiye'nin her yerinde yankı buluyor. Daha dün yüzlerce sanatçı HDP'nin neden yanında olunması gerektiğini ilan ettiler. Ben burada o deklarasyona imza atan bütün sanatçı, akademisyen ve aydın arkadaşları kutluyorum" dedi. Demirtaş seçim barajına dikkat çekerek, "Önümüzde ne Kenan Evren'in faşist barajları, AKP'nin dikta barajları, dayanamaz. Duramaz artık. Halk sel sel olmuş akıyorsa onu tutacak yüzde 10'luk barajlar dayanamaz artık. 7 Haziran demokrasi zaferimizin ilanının günü olacak. Ve bu topraklardan da artık yıllardır, birlikte özgürlük, emek, demokrasi mücadelesi vermiş bütün güçler olarak son bir zafer çıkaracağız. Sizin yaktığınız bu nevruz ateşi, orta doğuyu da aydınlatmaya başlayacak. IŞİD barbarlığı, IŞİD karanlığı, AKP barbarlığı, AKP karanlığı, nevruz aydınlığında yok olup gidecek" şeklinde konuştu. 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.