Seçimli kurultaya ‘istifa’ formülü

Bahçeli’nin açıkladığı seçimli olağanüstü kurultay için genel başkanlıktan istifa edeceği ve böylece tüzük kurultayı yapılmadan seçimli olağanüstü kurultayın önünün açılacağı konuşuluyor

Seçimli kurultaya ‘istifa’ formülü
26 Mayıs 2016 Perşembe 11:59

Aydınlık / Ankara
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin, MHP’de olağanüstü kurultay yapılmasının önünü açan kararının ardından partide şimdi de yeni bir tartışma ortaya çıktı. MHP lideri Bahçeli seçimli Olağanüstü Kurultay için 10 Temmuz tarihini verdi. Ancak MHP tüzüğü gereği olağanüstü kurultayda seçim yapılamıyor. Bahçeli’nin bu tüzük engeli aşmak için kurultay öncesi istifa edebileceği ve böylece tüzük kurultayı yapmadan seçimli kurultayın önünü açacağı konuşuluyor.

İSTİFA EDEBİLİR
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün kurultay tartışmalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Partinin zarar görmemesi, birlik ve bütünlüğün daha fazla tahrip edilmemesi nedeniyle Genel Başkanlık sorumluluğu altında bir dizi karar alındığını kaydeden Bahçeli bu kararları şöyle sıraladı:
“Partimiz, ‘10 Temmuz 2016 Pazar günü’ Ankara Arena Spor Salonu’nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih huzurunda yapacaktır. Tüzük tadilatı konusundaki talep ve çağrılar da etraflıca değerlendirilip lazım gelen tedbir ve düzenlemeler doğal mecrasında aşama aşama yerine getirilecektir.
Seçimli Olağanüstü Büyük Kurultay’da isteyen, dileyen ve şartlara haiz olan herkes Genel Başkalığa, Merkez Yönetim Kurulu veya Merkez Disiplin Kurulu üyeliğine aday olabileceklerdir. Kim ya da kimler Genel Başkanlığa aday olacaksa şahsımla yarışacaktır.”
Bahçeli’nin açıkladığı seçimli olağanüstü kurultayın tüzüğe uydurulması için Devlet Bahçeli’nin kurultaydan önce genel başkanlıktan istifa edeceği ve MHP tüzüğünün 46. maddesi gereğince seçimli olağanüstü kurultayın yapılacağı formülü gündeme getirildi.
Bu durumda tüzük kurultayı yapılmadan gerçekleştirilecek olan olağanüstü kurultayın daha sonra iptal edilmesinin de önüne geçilebilecek. Muhalif grup tarafından da genel merkezin bu adımının, ‘Tüzük kurultayı gerçekleştirildiği taktirde Devlet Bahçeli’nin seçimli kurultaya kaybetmiş şekilde başlayıp çevresindekilerin de Bahçeli’ye vereceği desteğin azalabileceği’ ihtimali nedeniyle genel merkezin böyle bir yönteme başvurabileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

İSTİFA EDERSE TEK KURULTAYLA ÇÖZÜLÜR
Bu tartışmaların ardından bir televizyon programında açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan, Bahçeli’nin seçimli olağanüstü kurultay talebinin aksine önce tüzük kurultayı yapılması gerektiğini belirterek, “Yargıtay’ın onadığı karara göre, çağrı heyetinin tüzük kurultayını yapmak üzere görevlendirilmesi söz konusu. Bunun içinde yetkili olan çağrı heyetidir, genel merkez değil. Önce tüzük kurultayı yapılacaktır, genel başkanlık seçimi ayrıca yapılacaktır.
Bu madde ortadayken bir tüzük kurultayı geçekleştirmeden genel başkanlık seçimi yaptığımız takdirde kurultay iptal edilebilir” dedi.
MHP’nin mahkeme kapılarında süründürülmesini istemediklerini kaydeden Oğan, “Önce tüzük kurultayını ardından genel başkanlık seçimlerini yapmak istiyoruz. Genel merkezin açıklamaları Yargıtay kararına ters açıklamalardır. Biz ülkücülere yakışır bir olgunlukta kurultay yapmak istiyoruz. 26 Haziran tarihi ifade edilmiştir, bu bizce de makul bir tarihtir. MHP’de yenilenme süreci başarılırsa başkanlık sistemi gibi suni tartışmalar Türk siyasetinin gündemine gelmeyecektir.
Genel merkezimiz çağrı heyetini tanımazsa anayasal suç işlemiş olur. Eğer genel merkez sadece genel başkanın talebiyle bir kurultaya gitme konusunda ısrarda bulunursa bunun da yolu vardır. Bu durumda genel başkanlık koltuğunun boşaltılması zarureti çıkıyor hukuken. Genel Başkan yeterli bir süre önce istifa ettiği takdirde bu durumda ikinci bir kurultaya gerek kalmadan tek bir kurultayla bunu çözmek mümkün olur” açıklamalarında bulundu.

GENEL MERKEZ HUKUKİ YOL HARİTASINI AÇIKLAMALI
MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın da, parti yöneticilerinden seçimli olağanüstü kurultay kararına dönük hukuki yol haritasını açıklamalarını istedi. Yazılı açıklama yapan Aydın, “Yargıtay’ın, MHP’nin olağanüstü kurultayına dönük onama kararı memnuniyet vericidir. Seçilmiş tek adam rejimine geçiş gündemdeyken, ülkücülerin sergilediği demokrasi mücadelesi son derece önemli ve anlamlıdır. Ülkücü iradenin hukuki mücadelesinde temsilcilik görevini üstlenen Çağrı Heyeti’miz, onama kararı sonrası üzerine düşen vazifeyi elbette yapacaktır.
Nihayet ülkücü iradenin karşısına çıkma kararı alan Genel Merkez’imizin, seçimli olağanüstü kurultay kararına dönük hukuki yol haritasını kamuoyuna açıklaması ve ülküdaşlarımızı aydınlatması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

46. MADDE NE DİYOR?
Sinan Oğan’ın belirttiği, ‘genel başkanın yeterli bir süre öncesinde istifa etmesi’ konusu MHP tüzüğünün 46. maddesinde dayanıyor. 46. maddede, “Parti Genel Başkanlığının herhangi bir sebeple boşalması halinde Merkez Yönetim Kurulu en geç 15 gün içinde toplanarak partiyi temsil yetkisini kendi üyeleri arasından seçeceği bir üyeye tevdi eder ve boşalmayı müteakip en geç 45 gün içinde toplanmak ve Genel Başkanı seçmek üzere Büyük Kongreyi toplantıya çağırır” deniliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.