Seçim vaadi PKK'yla müzakere

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı CHP’nin seçim bildirgesinde ekonomik vaatler öne çıkarken PKK ile yürütülen ‘açılım’ konusunda AKP ile aynı tutum benimsendi. Bildirgede ‘PKK ile müzakere’ yöntemi kullanılacağı belirtildi

Seçim vaadi PKK'yla müzakere
20 Nisan 2015 Pazartesi 12:06

Zihni Erdem
[email protected]

CHP 7 Haziran seçimlerine ilişkin vaatlerinin yer aldığı seçim bildirgesini dün ATO Kongre Merkezi’nde açıkladı. CHP’nin 2015 için seçtiği “Yaşanacak bir Türkiye için...” sloganıyla açıklanan bildirgede, CHP, seçim vaatlerinde, 17-25 Aralık döneminde çok gündeme gelen “sıfırlamak” kelimesi slogan olarak seçildi.  CHP’nin aile sigortasından, çalışanlara sağlanacak yeni haklara kadar her türlü seçim vaadi, “Sıfırlayacağız” sloganlarıyla ifade edildi.   200 sayfadan oluşan seçim bildirgede ekonomi öne çıktı. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye sözü verilirken, asgari ücret olarak da bin 500 lira vaat edildi.
KÜRT SORUNU
CHP bildirgesinin “Kürt Sorunu” bölümü dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında da yer verdiği bildirgede Kürt sorununun çözümü için AKP gibi “müzakere” yönteminin benimsendiği görüldü. Bu konu bildirgede, “Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız” şeklinde yer aldı.
Bildirgede AKP ile benzerlik gösteren bir başka nokta da Öcalan ve PKK’nın sık sık gündeme getirdiği “eşit yurttaşlık” kavramı. Bu kavram daha önce AKP bildirgesinde yer almıştı. Şimdi CHP bildirgesinde de karşımıza çıktı. CHP bildirgesinde “Demokrasi, huzur ve barışı, ulusal birlik ve egemenlikten, taviz vermeksizin eşit yurttaşlık temelinde tesis edeceğiz” denildi.
AB VE NATO’YA DESTEK
Bildirgede AB üyeliği konusu da gündeme geldi. AB üyeliği için gereken her şeyin yapılacağı bildirgede şöyle anlatıldı:
“1963 yılında başlattığımız AB sürecini, iktidara geldiğimizde tam üyelikle sonuçlandıracak ve Türkiye’yi AB’nin saygın bir üyesi yapacağız. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana çağdaş uygarlık ve demokrasi yolundaki kararlı yürüyüşümüzü, AB üyeliğiyle yükselterek devam ettireceğiz. Türkiye’nin AB’yle, AB’nin de Türkiye’yle daha barışçı ve güçlü olacağını ilgili tüm kesimlere anlatacağız.”
CHP, NATO’ya da destek verdi. Bildirgede NATO’nun görevini etkili bir şekilde yapabilmesi için gerekli desteğin verileceği belirtildi.
BARZANİ İLE İŞBİRLİĞİ
Bildirgede CHP’nin AKP gibi Barzani yönetimiyle işbirliği yapacağı da vurgulandı. Daha önce AKP Irak özel temsilciliği ve Bağdat Büyükelçiliği yapan Murat Özçelik’e ait olduğu ifade edilen bölümde şöyle denildi:
“Türkiye ile Irak’ın ortak çıkarlarının gerektirdiği her alanda merkezi Irak Hükümeti ve Kürt Bölgesel Yönetimi ile Irak anayasasının çizdiği sınırlar içerisinde işbirliğimizi geliştireceğiz.”
BEKAROĞLU: CUMHURİYET MİTİNGLERİ DİLİNİ KULLANMIYORUZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, kedi ve alkış temalı seçim kampanyalarıyla ilgili gelen eleştirilere tepki çekecek bir yanıt verdi. Bekaroğlu, “Sanıyorlardı ki CHP 28 Şubat dilinde ve Cumhuriyet mitinglerinde kalacak. Hayır, CHP önüne bakıyor” dedi. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün seçim bildirgesini açıklamadan hemen önce CNN Türk kanalının canlı yayın konuğu olan Bekaroğlu tartışma yaratacak bir açıklama yaptı. Bekaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP’nin seçim kampanyası ile ilgili eleştirilerine ilişkin soru  üzerine şu yanıtı verdi: “Siyasal strateji konusunda uluslararası danışmanlık yapan profesyonellerden yardım aldık. Kampanyamız görünüyor ki, onları çok rahatsız etmiş. Sanıyorlardı ki CHP yine klasik söylemlerle, 28 Şubat’ın dilinde, Cumhuriyet mitinglerinde kalacak. Hayır, CHP bütün değerlerine bağlı olmakla beraber önüne bakıyor. Ve bunları ortaya koyuyor.” Öte yandan Cumhuriyet mitinglerini başlatan Tuncay Özkan, CHP’nin İzmir 2. sıradan milletvekili adayı...     
CHP'NİN AİLELERE İLİŞKİN VAATLERİ
- Hanelere, 360 TL’ye kadar kira ve fatura desteği sağlanacak
- Sosyal destekler iki katına çıkarılacak, yardım çeşitleri artacak  
- 5 milyon yurttaş sosyal yardım kapsamına alınacak
- Hiçbir hanenin geliri 720 TL’nin altında olmayacak
- 16,7 milyon kişi ve 3.5 milyon haneye sosyal destek sağlanacak
- Yoksul yetişkinlere 240 TL’ye kadar muhtaçlık desteği verilecek
- Engellilere, 400 ile 600 TL arasında destek sağlanacak
- Kadınlara 400 TL kreş desteği gelecek
- 3,2 milyon yurttaş ücretsiz Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak
- Askerdeki gençlere 360 TL destek sağlanacak
- Yaşlılara 3 ayda bir 900 TL yaşlılık desteği verilecek
- Çocuk destekleri gebelikle birlikte başlayacak
- Aile sigortası ödemeleri kadınların hesabına yatırılacak
- Öğrencilere her ders yılı başında eğitim araç gereç desteği verilecek
- Kronik hastalığı bulunan vatandaşlara ‘engelli desteği’ düzeyinde, destek sağlanacak
CHP'NİN İLK 100 GÜNDE YAPACAKLARI
- Emeklilere Kurban ve Ramazan bayramında ikramiye verilmesi için yasa çıkarılması
- Aile Sigortası Kanunu’nun yasalaştırılması 
- Kamuda taşeron işçiliğe son verilmesi 
- Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerinin yüzde 80’ini affedecek düzenleme
- Siyasi Ahlak Yasası’nın çıkarılması
-TBMM’de kesin hesap komisyonunun kurulması
DERSİM ARŞİVLERİNİ AÇACAĞIZ
Bildirgede, AKP Hükümeti döneminde yaşanan kumpas davalarından ve burada ortaya çıkan maddi ve manevi mağduriyetlerden hiç söz edilmezken, “Geçmişin yaralarını saracağız” başlıklı bölümde, “Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımının kaldırılacağı, boşaltılan köydeki köylülerin mağduriyetlerin giderileceği, köye dönüşlerin sağlanacağı, Dersim arşivlerinin tarihçilerin erişimine açılacağı” sözü verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
saygı ile.. partisiz, sıradan emekli bir yurttaşım. cumhuriyet halk partisinin seçim bildirgesini, göz ucuyla süzdüm. çerez ikram etme bölümünü, hiç okumadan geçtim. ağırlıklı vurgu olarak, ' eşit yurttaşlık ' kavramını gördüm. benimle birlikte yatılı okullarda okudu, öğretmen oldu, becerisiyle müdür de oldu. daha başkaları mebus bile oldular. helâl olsun. daha hangi eşit yurttaşlıktan söz edilmekte; anlamıyorum. bir bilene bunu sorup öğrenmek isterim. vatan, devletin omurgasıdır. ama baktım, "vatan bir bütündür; parçalanamaz!" söylemine ilişkin bir kayıt göremedim. bol keseden dağıtılması düşünülen çerez, vatan varsa üretilebilir.
* matematikçi-bilim uzmanı *