Schengen’i ver, mülteciler kalsın

Türkiye’ye gelen Merkel ile Davutoğlu, Suriye ve mülteci sorununu görüştü. Davutoğlu, yasadışı göçle mücadele konusunda Geri Kabul Anlaşması ve Schengen vize uygulamasının aynı anda devreye girmesi gerektiği söyledi.

Schengen’i ver, mülteciler kalsın
19 Ekim 2015 Pazartesi 17:34

Türkiye’ye gelen Merkel ile Davutoğlu, Suriye ve mülteci sorununu görüştü. Davutoğlu, yasadışı göçle mücadele konusunda Geri Kabul Anlaşması ve Schengen vize uygulamasının aynı anda devreye girmesi gerektiği söyledi.
Buna göre, AB’nin vereceği vize serbestisine karşılık Türkiye sığınmacıların Avrupa’ya geçişine engel olacak
Almanya Başbakan’ı Angela Merkel, temaslarda bulunmak üzere dün Türkiye’ye geldi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkel’i Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kabul etti. Davutoğlu-Merkel görüşmesi, yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü. Davutoğlu ve Merkel, ikili görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçti. Heyetler arası çalışma yemeğinin ardından Davutoğlu ve Merkel, ortak basın toplantısı düzenledi.
Davutoğlu Basın toplantısında, “Merkel ile Küresel ve bölgesel sorunları kapsamlı şekilde görüştük. Özellikle Ortadoğu’da olan gelişmeler ve Suriye sorununa değindik. Suriye’de son 5 yıl içinde insani bir trajediye dönüşen soruna cevap bulunmaması hususunda her iki ülke de duyduğumuz rahatsızlığı ifade ettik. Suriye sorunu çözülmeden mülteciler sorununun çözülmesi çok zor. Nihayet Suriye’de sorun olmamış olsaydı bugün Türkiye ve Almanya ve bir bütün olarak Avrupa, mülteci akınına maruz kalmayacaktı. Bu çerçevede Suriye’deki son gelişmeleri kapsamlı şekilde ele aldık ve bütün ilgili ülkeleri Suriye’deki gelişmelerin daha da olumsuz yönde seyretmemesi konusunda duyarlı davranma çağrısı hususunda da ortak bir perspektifi dile getirdik” dedi.
Davutoğlu, AB sürecinin de yeniden açılmasını istedi. Davutoğlu, “Beklentimiz, ahde vefa ilkesi doğrultusunda Türkiye-AB ilişkilerini donmuş olduğu konumdan çıkartarak, yeni bir hayatiyet getirecek şekilde, katılım müzakereleri sürecinin hızlanmasıdır. 17, 23, 24, 26 ve 31. fasılların açılabilmesini biz mümkün görüyoruz. Önümüzdeki günlerde 17, 23 ve 24 öncelikli olmak üzere bu konulardaki çalışmalarımızı hızlandırmak konusunda da mutabık kaldık.”

VİZE TALEBİ
Davutoğlu yasadışı göçle mücadele konusunda da Geri Kabul Anlaşması ve Schengen vize
uygulamasının aynı anda devreye girmesi gerektiği belirtti. Davutoğlu: “Geri Kabul Anlaşması, göçün yasal ve düzenli olması için bir çerçeve çizer. Ancak Geri Kabul Anlaşması olabilmesi için aynı zamanda da Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım. Bu, bizim Suriye krizi ortada yokken mutabık kaldığımız bir husustu. 2017 için planladığımız bu konuyu, 2016 içinde gerçekleştirebilmek için AB süreci içinde tabii, Almanya burada tek başına değil, ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Ümit ederiz ki 2016 Temmuz itibariyle hem Geri Kabul Anlaşması hem de Schengen vize uygulaması aynı anda devreye girer.”

MERKEL: ÇIKARLARIMIZ İÇİN KÜRTLERLE BARIŞIN!
Açılım süreci ile ilgili konuşan Merkel ise şu ifadeleri kullandı: “Ortak çıkarlarımız var. Almanya her şeyden önce istikrarlı bir Türkiye’nin oluşmasını istiyor. İstikrarsızlık istemiyoruz. Seçimlerden sonra Kürtlerle yeniden barışma konusunun gündeme gelmesini istiyoruz. Ermenistan konusuna değindiğiniz sayın başbakan bu konuda da çalışmalarımızı devam ettireceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.