Saray kabinesi

Erdoğan, Davutoğlu başkanlığındaki hükümeti onayladı. Bakanlar Kurulunda Erdoğan’ın istediği isimler yer alırken Davutoğlu’nun ısrarcı olduğu Ali Babacan bakan yapılmadı. Damat Berat Albayrak da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu

Saray kabinesi
24 Kasım 2015 Salı 15:54

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Ahmet Davutoğlu arasında uzun süredir tartışılan ve güç savaşına dönen, cuma günü açıklanması beklenirken anlaşma sağlanamadığı için pazartesi gününe bırakılan, ancak pazartesi günü de kesinleştirilemeyen yeni hükümet dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Hükümete giren isimlere bakıldığında yeni hükümetin “Saray hükümeti” olduğu görüldü.

ŞİMŞEK İLE FİNANSA GÖZ KIRPTILAR
Yeni hükümette Başbakan Yardımcılığı sayısı 5’e çıkartılırken ekonomi yönetiminin koordinasyonu Mehmet Şimşek’e emanet edildi. Davutoğlu’nun çok istediği ancak Erdoğan’ın istemediği Ali Babacan ise hükümet dışında bırakıldı. Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminin başına getirilmesi, “Şimşek uluslararası finans kuruluşlarına yakın. Babacan gibi Abdullah Gül’e doğrudan bağlı değil. Partide bir ekiple ilişkisi yok. Erdoğan onu bu nedenle tercih etti. Obama heyetine dahil edilmesi zaten işareti vermişti” diye değerlendirildi. Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmasını bizzat isteyerek aslında Şimşek’in kabinede yer alacağı sinyalini vermişti. Şimşek, özellikle 2013 Mayıs’ından sonra finansal çalkantının olduğu dönemlerde yabancı fon temsilcilerine verdiği brifinglerle de güven kazandı.
Diğer Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan doğrudan Erdoğan’la bağlantılı. Lütfi Elvan Davutoğlu ile birlikte hareket etse de Erdoğan’a da uzak değil. Tuğrul Türkeş ise yine Erdoğan’ın isteğiyle Başbakan Yardımcısı oldu. 1 Kasım öncesinde MHP oylarının AKP’ye kaydırılması projesini Erdoğan’la beraber yürütmüştü.

ERDOĞAN’IN OLMAZSA OLMAZLARI
Erdoğan’ın “olmazsa olmaz” dediği isimlerin tamamı hükümete girdi. Özellikle yatırımcı bakanlıklar ve yaygın taşra teşkilatı olan bakanlıklar onlara tahsis edildi. “Özel danışmanı” Binali Yıldırım yeniden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına atanırken, Yıldırım’ın Sarayla hükümet arasındaki ilişkiyi de sağlayacağı bildirildi. Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan ve yargıdaki F tipi örgütün temizlenmesinde birlikte hareket ettiği Bekir Bozdağ yeniden Adalet Bakanı oldu. Erdoğan’ın ısrarcı olduğu dışarıdan gelen Süleyman Soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yapılırken, yine Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı, eski Özel kalem Müdürü Çağatay Kılıç Gençlik ve Spor Bakanı, Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı, Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı, Efkan Ala İçişleri Bakanı, Naci Ağbal Maliye Bakanı yapıldı.

ENERJİ DAMADA EMANET
Yeni hükümette olup olmayacağı en çok tartışılan isimlerden biri de Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’tı. Albayrak Holding ve Çalık Holding’de yöneticilik yapan Berat Albayrak, Enerji ve Tabii kaynaklar bakanı yapıldı. Albayrak’ın adı Çalık Grubu’nda görev yaptığı dönemde, Grubu’a ait olduğu öne sürülen Powertrans’ın Kuzey Irak’tan petrol taşıma işinde yer almasıyla da gündeme gelmişti.
Yeni hükümette görev alan ve Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen diğer bakanlar şunlar:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz.

DAVUTOĞLU YALNIZ
Yeni hükümete Erdoğan’ın damga vurması ve tüm isteklerini geri çevirmesi sonrasında Davutoğlu partide olduğu gibi hükümette de yalnız kaldı. Erdoğan’ın Davutoğlu’nu şeklen Başbakanlığa oturtmasının önümüzdeki dönemde yeni sıkıntıları da beraberinde getireceği ifade edilirken hem hükümette, hem de partide ikili yönetim yaşanabileceği öne sürüldü.

GÜVEN OYLAMASI SÜRECİ
64. Hükümetin oluşturulmasının ardından gözler Meclis’te hükümet programı için yapılacak güven oylaması sürecine çevrildi. Anayasa’nın 110’uncu maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulu listesinin tam olarak Meclis’e sunulmasının ardından hükümet programı da Meclis’e sunulacak. Program, hükümet resmiyet kazandıktan sonra en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunacak ve peşinden güven oylaması işlemine geçilecek. Yine Anayasa hükmü uyarınca güven oylaması görüşmeleri, hükümet programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra yapılacak ve görüşmeler yapıldıktan bir gün sonra ise oylama yapılacak.

5,5 SAATLİK PAZARLIK
Pazartesi günü yapılması beklenen Erdoğan-Davutoğlu görüşmesi gerçekleşmedi. Gürüşmenin Salı gününe ertelendiği bildirildi. Yeni hükümet konusunda yaşanan anlaşmazlıkların giderilemediği ifade edildi. Ancak dün AKP kulisleri ilginç bir iddia ile çalkalandı. İddiaya göre Erdoğan ve Davutoğlu 5,5 saat süren gizli bir görüşme yaptılar. Erdoğan’ın “dar” ekibinin de zaman zaman katıldığı toplantıda yeni hükümete kimlerin gireceği kritik bakanlıklara kimin getireceği konusunda uzun pazarlıklar yapıldı. 5,5 saatlik gizli toplantı AKP milletvekilleri arasında hızla yayıldı. Bazı AKP’liler Davutoğlu’nun Erdoğan’a direnmesine karşı çıkarken, bazı AKP’liler de Erdoğan’ın hükümete aşırı müdahalesinin önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılar yaratabileceğini vurguladılar.Yeni Bakanlar Kurulu şu isimlerden oluştu:
Başbakan Yardımcıları: Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Lütfi Elvan 
Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Sema Ramazanoğlu 
Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Fatma Gül Demet Sarı
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu 
Ekonomi Bakanı: Mustafa Elitaş 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak 
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkçi
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz
Kültür ve Turizm Bakanı: Mahir Ünal
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı
Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu
Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Binali Yıldırım

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.