Sanatçılar Şişli’ye çağırıyor

Türkiye Gençlik Birliği’nin 19 Mayıs çağrısına vatansever sanatçılar kayıtsız kalmadı Ayşen Gruda’dan İdil Biret’e sanatçılar, yurttaşları ‘Laik bir Türkiye için Şişli’ye’ çağırdı.

Sanatçılar Şişli’ye çağırıyor
16 Mayıs 2016 Pazartesi 11:16

İstihbarat Servisi
Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nin 19 Mayıs’ta düzenleyeceği “Birinci Vazife” yürüyüşüne sayılı günler kala çok sayıda sanatçıdan destek mesajı geldi.
19 Mayıs Perşembe günü saat 12.00’da Şişli Atatürk Evi önünden başlayacak yürüyüş Dolmahçe’ye kadar sürecek. Ardından Küçük Çiftlik Park’ta Brassolist, Pera, Oğuzhan Uğur, Feridun Düzağaç ve Timur Selçuk gibi isimlerin şarkılar söyleyeceği, Mir Sanat Topluluğu’nun ise dans gösterileriyle süsleyeceği “97 Yıllık Ümidin Şöleni” düzenlenecek. Sanatçı ve aydınlar TGB’nin büyük yürüyüşüne katılacağını belirtti.
Ayşen Gruda’dan Gülsen Tuncer’e, Bedri Baykam’dan Ataol Behramoğlu’na, Zafer Ergin’den Muammer Sun’a kadar pek çok aydın yaptığı açıklamalarla TGB’nin eylemine destek oldu. Sanatçı ve aydınların destek mesajları şöyle:
Sarper Özsan (Besteci): TGB’yi Birinci Vazife Yürüyüşü’nü düzenledikleri için kutluyorum. Her zaman onlarla yürüyeceğim.
Gülsen Tuncer (Tiyatrocu): Türk Milleti olarak el ele, omuz omuza 19 Mayıs’ta birinci vazifemizi gerçekleştirmeliyiz.
Güvenç Dağüstün (Opera sanatçısı): ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ demek için, 19 Mayıs’ta Şişli Atatürk Evi önünde buluşmalıyız.
Muammer Sun (Besteci): Türk gençliğinin Bursa Nutku’nu okuması, özümsemesi gerekeni yapması gerekiyor.
Nasuh Mahruki (Dağcı, yazar): İçinden Türk Milleti çıkartılmış anayasa yapmaya çalışanlara en güzel cevabı 19 Mayıs’ta vereceğiz.
Dilek Türker (Tiyatrocu): Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti için 19 Mayıs’ta Şişli Atatürk evi önünde buluşuyoruz.
Tuna Kiremitçi (Yazar, Müzisyen): Laik ve cumhuriyetçi tüm yurttaşlarımız 19 Mayıs’ta Şişli’de buluşacak. Sizleri de bekliyoruz.
Engin Ayça (Yönetmen): Bugün Türkiye üzerinde oynanan işgal, bölünme, parçalanma oyununa karşı bizim tıpkı İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi, bir araya gelerek bu eylemlere karşı durmamız, bu işgalicileri, bu düzenbazları başımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor.
Ataol Behramoğlu (Şair, yazar): 19 Mayıs’ta bütün bağımsızlıkçıları, yurtseverleri, vatanseverleri Şişli’de buluşmaya çağırıyorum.
Bedri Baykam (Ressam): Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak isteyen her vatandaşın bu yürüyüşe katılması olmazsa olmaz bir erdemdir.
Levent Ülgen (Tiyatrocu): Laikliği, Cumhuriyet devrimlerini ve Mustafa Kemal ilkelerini koruyalım. 19 Mayıs’ta Şişli’de buluşalım.
Zafer Ergin (Tiyatrocu): Gençlik ‘Birinci Vazife’ yürüyüşü ile 19 Mayıs’a sahip çıkıyor. Hepimiz bu yürüyüşteyiz. Sizi de bekliyoruz.
Levent Üzümcü (Tiyatrocu): Bugün mutlak suretle laikliğe sahip çıkmalıyız. Hepinizin laiklikle ilgili görüşlerinize sahip çıkmanız gerekir. Laiklik için yapılan bütün eylemlere katılalım.
Can Gürzap (Tiyatrocu): Bu büyük şölende buluşmak üzere.
Ayşen Gruda (Tiyatrocu): TGB’nin eylemini destekliyorum. Günümüzde böyle aklı başında üniversite gençliğinin örgütlenebildiğini görmek çok güzel, umut verici. Umudumuz gençlerde... Yürüyüşe her ne kadar katılamayacak olsam da sizleri her zaman destekliyorum.
Ahmet Gülhan (Tiyatrocu): Türkiye Gençlik Birliği’nin bu yürüyüşünü destekliyorum.
Altan Erkekli (Tiyatrocu): Yürüyüşü destekliyorum.
Arsen Gürzap (Tiyatrocu): Yürüyüşü, her aydın insanın yapması gerektiği gibi destekliyorum. Yürüyüş günü bir aksilik olmazsa gençlerle buluşup yürüyüşte onlarla birlikte olarak da destek olacağım.
Hüseyin Haydar (Şair): Türkiye’de şairler, sanatçılar bu yürüyüşe destek olmalılar. Yürüyüşte gençlerle birlikte ön saflarda yer almalılar. Bu hususta herkes elinden geleni yapmalı. Bu işler TGB tarafından çok güzel yürütülüyor. TGB yine 19 Mayıs 2012’de düzenlemiş olduğu Viva 19 Mayıs yürüyüşünde 250 bin katılıma ulaştı. Birinci Vazife Yürüyüşü’nde ise bu sayının artması gerekiyor. Umudumuz TGB’dir. Türkiye’nin anti-emperyalist yanını, bağımsız gücünü temsil eden TGB’yi destekliyorum.
İdil Biret (Müzisyen): 19 Mayıs Kurtuluş Savaşımızın başlangıç günüdür. Büyükbabam bu savaşa miralay doktor olarak katılmış ve 1921 yılında Yunanlılara esir düşmüştür. Yıldönümü kutlamalarını ve yürüyüşü pek tabii desteklerim.
Barbaros Şansal (Terzi yamağı): Bir kere daha gel ve bir söz söyle kendine; ‘Birinci vazifem Türk Cumhuriyet’ini, Türk istiklalini muhafaza ve müdafaa etmektir.’

Etiketler; #tgb #19 Mayıs

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.