Şam ve Ankara arasında ortak hassasiyetler mevcut

Vatan Partisi Dış İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Suriye yönetiminin Türkiye’nin hassasiyetlerini paylaştığını ve görüşmelere açık olduğunu belirtti.

Şam ve Ankara arasında ortak hassasiyetler mevcut
15 Temmuz 2015 Çarşamba 11:45

Sezim Özadalı
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin başkanlığındaki heyet Suriye’ye 2 günlük ziyarette bulundu. Ülkenin kuzeyine Kürt koridoru kurulmak istenmesi ziyaretin birinci gündem maddesi oldu. Heyette yer alan Vatan Partisi Dış İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Suriye yönetiminin Türkiye’nin hassasiyetlerini paylaştığını ve görüşmelere açık olduğunu belirtti. Soner, Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.
- Suriye’de en üst düzey karar verici kurumlar ve kişilerle temaslarınız nasıl bir ortamda yapıldı?
Son derece samimi, son derece açık sözlü bir ortamda yapıldı görüşmeler. Suriyeli yetkiller Türkiye’yi çok merak ediyor. Tayyip Erdoğan ile Amerika arasında bir krizin süregeldiğinin farkındalar. Bu krizin boyutlarını merak ediyorlar. Ve krizin Türkiye’nin bölgeye yönelik politikalarını nası etkileyeceğini merak ediyorlar. Kendileri Türkiye’yle ön koşulsuz olarak görüşmeye hazırlar. Türkiye’den de bu yönde tutumların sergilendiğini görüyorlar. 
- Bu sorulara sizin yanıtınız ne oldu?
Türkiye, Amerika’nın dayattığı politikalar nedeniyle Atlantik sisteminden uzaklaşıyor. Kopmuş değil ama gelgitler yaşanıyor. Türkiye’de Avrasyacı ve bölge ülkeleri merkezli yaklaşım kuvvet kazanıyor. Elbette, “Hükümet Atlantik sisteminden kopmuştur, Türkiye tam bağımsızlığını kazanmıştır” gibi bir tez öne sürmedik ama Türkiye’nin bir yol ayrımına doğru gittiğini, her kararda bir yol ayrımıyla karşı karşıya olduğunu, bizim gö-revimizin de yol haritasını Asya’ya doğru çevirmek olduğunu belirttik.
- Kuzeyinde kurulmak istenen koridora karşı Suriye’nin tavrı nedir?
Suriye yönetimi ülkenin herhangi bir federasyona ya da konfederasyona dö-nüştürülmesini kesinlikle reddediyor. Amerika’nın uygulamak istediği ve aslında Şam yönetimini ikna etmek istediği konu bu. Özerklik, kanton gibi modelleri kesinlikle reddediyorlar ve hatta hainlik olarak kabul ediyorlar. PYD’nin Suriye dışı bayraklar dikmesini vatan hainliği olarak görüyorlar.
- IŞİD’in, El Nusra’nın, PYD’nin, ÖSO’nun Suriye’de çok fazla alanı işgal ettiğini biliyoruz. Şam yönetimi tek başına kalmış gibi görünmüyor mu?
Böyle bir tablo çizildiği için, bu şekilde görünüyor. Medyada sık sık dolaştırılan orası burası boyanmış haritalar var. Burada net ve gerçekçi olalım. Harita boyanmakla devlet bölünmez. Devlet, ya merkezi hükümetin kabulüyle ya da komşu devletlerin kabulüyle bölünür. Dolayısıyla Suriye’de karşılaştığımız durum, bazı bölgelerin bazı güçler tarafından işgal edilmiş olması ve Suriye hükümetinin buna kısmen müdahale etmesi ve etmemesidir.
Suriyeli yetkililer, koridorun Amerikan gücüyle kurulduğunun farkındalar. Şaşırdıkları nokta Amerika’nın bölgede bu kadar zayıf ve etkisiz olan PYD gibi bir gücü desteklemesi. PYD, Türkiye’den göründüğü gibi orada güçlü, kuvvetli, yerleşik bir örgüt değil. ABD Savunma Bakanlığı’na yakın araştırmacılar da zaten “Biz olmasak PYD darmaduman olur” görüşünü açıkça dile getiriyorlar. 

GÜVENLİK KOŞULLARI İYİYE GİDİYOR
- Yakın zamanda Suriye’yi 4 kez ziyaret ettiniz. Güvenlik zafiyeti hissettiniz mi? 
2014 Aralık ayındaki ilk gidişimizde çok yoğun kontroller vardı. 3 kilometrede bir asker kontrolünden geçiyordunuz. Şimdi ise eskiye göre bu güvenlik kontrolleri azalmaya başlamış. Şam’ın sokakları da aralık ayına kıyasla çok daha canlı, çarşı pazar çok daha hareketli. Kırmızı ışıkta geçenlere ceza bile kesiyorlar.

KORİDOR KONUSUNDA ORTAK ANALİZ
Soner, ziyaretin amacını şöyle anlattı: Bizim ziyaretimizin amacı Suriye’ye olası bir müdahale ve Kürt koridorunun değerlendirilmesiydi. Biz Vatan Partisi olarak Türkiye ve Suriye’nin aynı tehlikelerle karşı karşıya olduğunu düşünüyoruz... Amacımız bölgede bir işbirliğinin yolunu açmaktı ve şu hassasiyeti dile getirmekti. Biz Vatan Partisi olarak Türkiye’nin bölünmesini engellemek için ne gerekirse yaparız ve ne yapılması gerekiyorsa destekleriz. Bu hassasiyetimizi dile getirdik. Suriyeli yetkililer de aynı görüşte olduklarını, aynı analizi paylaştıklarını belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.