Rusya'da stratejik buluşma

Erdoğan ve Putin başkanlığındaki heyetler önce ekonomik ilişkileri masaya yatırdı ardından Suriye’de çözüm için ayrı bir toplantı yaptı. Putin ‘Kriz öncesindeki ilişkileri sadece yakalamak değil aşmak istiyoruz’ dedi

Rusya'da stratejik buluşma
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:32

Haber Merkezi
Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürüldüğü 24 Kasım 2015’te kopan Türkiye- Rusya ilişkilerinin yeniden inşası için dün tarihi bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçak krizinden 268 gün sonra Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir araya geldi. Erdoğan’ın darbe girişimin ardından yaptığı ilk yurtdışı ziyareti olması da buluşmanın önemini daha da artırdı.
Putin, Türk heyetini Konstantin Sarayı’nda karşıladı. İki lider basının karşısında kısa birer konuşma yaptıktan sonra ekonomi konularını görüşmek üzere toplantıya geçildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da toplantıda hazır bulundu. 1 saat 45 dakika süren görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama yaptı. Ardından Suriye konusunu görüşmek için bir toplantı daha yapıldı. 2 buçuk saat süren ikinci toplantıdan sonra iki lider bu kez Türk-Rus iş dünyası toplantısında konuştu. Basının karşısına 2 kez geçen liderlerin verdikleri mesajlar özetle şöyle:
- Darbe girişiminin ardından sizi arayan ve ülkeniz içinde oluşan politik krizin aşılması için desteğini ifade eden ilk kişilerden biri oldum. İlkesel olarak anayasaya aykırı olan her girişime karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Umarım sizin liderliğinizde Türk halkı bu sorunun üstesinden gelir ve ülke içinde düzen ve hukuk yeniden sağlanır.
- Bugün Türkiye’nin iç siyasetinde yaşanan zor duruma rağmen buraya gelmeniz hepimizin ikili ilişkilerin normalleşmesini istediğinin bir göstergesidir. Bu da her iki ülke halklarının yararına olacaktır.
- Türk-Rus ilişkilerinin tamamına yönelik yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Önceliğimiz krizden önceki döneme dönmek. Bu çok önemli bir hedeftir.
- Zor bir dönemden geçtik. hepimiz bunu hissediyoruz. İnanıyoruz ki Türk ortaklarımız da bunu aşmak istiyor. İlişkilerimizi düzeltmek iki ülke halklarının da yararına olacaktır. Biz bunu yaparken sadece çıkarlardan değil Türk ve Rus halkların dostluklarından hareket ediyoruz.
- Türkiye’ye yönelik daha önce alınan kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak.
- Hükümet düzeyinde karar aldık. 2016-2019 yıllarını kapsayan ticaret, ekonomi, kültürel ve sanayi işbirliği programı hazırlayacağız.
- Türk Akımı’nın bir kısmı, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve artan ihtiyacını karşılamak için düşünüldü. Projenin bu kısmının gerçekleştirilmesi için hiçbir şüphemiz yok. Türk Akımı projesinin gerçekleştirilmesine yönelik temel kararlara Ankara tarafından şekil verildi. Bu projeyle ilgili Ankara’daki meslektaşlarımızın hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Zira ilişkilerdeki kriz döneminde bile bu projeyle ilgili çalışmalara devam etmişler.
- İki ülke arasında üst düzeyli işbirliği mekanizmalarının canlandırılması konusunda anlaştık. Karma Ekonomik Komisyon toplantısının sonbaharda, ÜDİK toplantısının da önümüzdeki yıl düzenlenecek.
- Aslında planlanan malum G20 Zirvesi’ydi. Tabii o nahoş olaydan (darbe girişimi) sonra, bunun böyle süratle bir araya gelmemize vesile olması sebebiyle bundan dolayı gerçekten teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk yurt dışı ziyaretimi Rusya’ya yapmış oldum.
- Türkiye-Rusya ilişkileri çok farklı bir olumlu sürecin içerisine girmiştir. Önümüzde büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı sürecin içerisine gireceğiz.
- Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.
- Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali’ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz. Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Bunun yanında Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerimizi süratlendirmek suretiyle burada alacağımız mesafe önem ihdas ediyor. İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz.
- Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız.
- Bölgesel konuların ele alınması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz.
- Türk Akımı projesi hızla hayata geçirilecektir. Türk akımı projesinin Avrupa’ya geçmesi noktasında ilgili bakanlarımız harekete geçecektir.

FETÖ İLİŞKİLERİMİZE KASTETTİ
Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg’daki tarihi zirvenin ardından akşam saatlerinde St. Petersburg Konstantinovski Sarayı’nda Türk ve Rus işadamları ile biraraya geldi.
Burada konuşan Tayyip Erdoğan, “Malum, 2015 yılı 24 Kasım’ında meydana gelen o elim hadise Rusya ile gerçekten çok iyi ve verimli bir şekilde süren ilişkilerimizin üzerine kara bir gölge olarak çökmüştür” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin 2015 yılında üst üste iki seçim yaşadığını anımsatan Erdoğan, “Aynı dönemde terörle ciddi mücadelelerimiz oldu. Son olarak, 15 Temmuz’da tarihimizin en sinsi, en alçak darbe girişimiyle bu süreç daha da zirveye tırmandı. Demokrasimizin ve cumhuriyetimizin karşı karşıya kaldığı bu hain saldırı, milletimizin cesareti ve fedakarlığı sayesinde akamete uğradı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün ve arkasındaki güçlerin ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de kastettikleri bugün çok iyi anlaşılıyor” diye konuştu.
Vladimir Putin, ise toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerinin her iki ülke piyasalarını iyi bildiğini ve ortak projeleri hayata geçirerek karşılıklı ticaretin geliştirmek istediklerini belirtti. Putin, “Son 20 yılda Türk şirketleri Rusya pazarında bin 500 civarında projeye imza attı. Bunun maliyeti 55 milyar dolar. Uçak krizi öncesindeki ilişkileri sadece yakalamak değil aşmak istiyoruz. Bu sizin katkılarınızla mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

400 MİLYON DOLARLIK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın St. Petersburg kentine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Türk şirketi Rönesans Holding arasında toplam 400 milyon dolarlık yatırım işbirliği anlaşması imzalandı.
Açıklamada anlaşmayla birlikte Rusya Federasyonu’ndaki sağlık, inşaat, altyapı ve emlak sektörlerindeki uygun yatırımlara odaklanacağına yer verildi. RDIF Başkanı Kiril Dimitriyev, “RDIF olarak Rönesans Holding’in inşaat, emlak ve sağlık gibi sektörlerdeki önemli deneyimleri bulunan Türk ortağımızla uygun yatırımlar arayacağız” dedi. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da “RDIF ile birlikte çalışarak Rusya ve Türkiye arasındaki yatırım iş birliğini arttırmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

DIŞ TİCARETTE YENİ DÖNEM
- Rusya ile yaşanan uçak krizi ve öncesinde Rusya’nın Batı’nın yaptırımları nedeniyle içine düştüğü ekonomik zorluk iki ülkenin dış ticaretini vurmuştu.
- Uçak krizi sonrası uygulanan yaptırımlar Türkiye’de birçok sektörü krize sokarken, Rusya’yı da enflasyon darbesi vurdu.
- 2016’nın ilk 6 ayında Rusya’dan ithalat geçen yıla göre yüzde 30 azalarak 7.7 milyar dolara indi. Rusya’ya yaptığımız ihracat ise yüzde 60 gerileyerek 37 milyon dolara düştü.
- Rusya ile krizden en çok etkilenen yaş sebze ve meyve sektörü oldu. Bu sektörün Rusya’ya ihracatındaki gerileme yılın ilk 6 ayında yüzde 79.5 düştü ve 92.3 milyon dolarda kaldı. Tekstildeki düşüş yüzde 88.5 ve hazır giyimdeki düşüş de yüzde 48.7 oldu.
- İhracatçılar düzelen ilişkilerin etkisile bu yıl Rusya’ya ihracatın 2.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesini öngörüyorlar.
- İlişkilerin iyi olduğu dönemde iki ülkenin ticaret hacimin 100 milyar dolara çıkarılması planlanıyordu. Mehmet Şimşek, Moskova ziyareti sonrası yeni dönemde bu tutarın da üzerinde bir hedef konulacağını açıklamıştı.

TURİZMDE BAHAR 2017’DE
- Rusya ile krizden en çok etkilenen sektör turizm oldu. Yılın ilk 6 ayında Rsuya’dan gelen turist sayısında yüzde 87’yi aşan bir oranda kayıp yaşandı.
- Avrupa’dan gelen turist sayısınında gerilemesiyle 6 aydaki turizm geliri kaybı 3.5 milyar doları buldu.
- İlişkilerin düzelmesiyle turist sayısında artış bekleniyordu. Ancak charter uçak seferlerinin tam anlamıyla başlamaması ve 15 Temmuz sonrası Rusların güvenlik konusundaki çekinceleri 2016’yı kayıp yıl yaptı.
- Turizm sektörü temsilcileri düzelen ilişkilerin etkisinin 2017’de görüleceğini umuyor.
- Öte yandanTürkiye’ye koyduğu vize zorunluluğunu henüz kaldırmış değil.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.