Rus teröristlere CIA'dan görev

Rusya-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız olan CIA’nın, Suriye’de eğittiği Kafkas kökenli Rus vatandaşı teröristleri kullanarak Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya çalıştığı vurgulanıyor

Rus teröristlere CIA'dan görev
06 Temmuz 2016 Çarşamba 11:06

Aydınlık / Ankara
CIA’nın Suriye’de eğittiği Rus vatandaşı teröristleri Türkiye’yi istikrarsızlaştırma ve Rusya ile ilişkileri bozmada görevlendirdiği öğrenildi. İstihbarat kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından sonra CIA, Rus vatandaşı teröristlere Türkiye’yi istikrarsızlaştırma ve Türk-Rus ilişkilerini bozma görevi verdi.

SON DÖNEMDE YAKALANAN MİLİTANLAR HEP RUS PASAPORTLU
Suriye’de Esad’a karşı savaşan başta Kafkas kökenliler olmak üzere Rus vatandaşı teröristler Türkiye’nin çeşitli illerine dağılarak izlerini kaybettirdiler. Bir güvenlik yetkilisi Kafkas kökenli Rus vatandaşlarının Türkiye’de akrabaları olduğunu kaydederek, “Bu kişiler tek tek hareket ediyorlar. Akrabalarına dağılıyorlar ve kayboluyorlar. Ama kendi aralarında haberleştikleri çok açık. Önümüzdeki dönemde Türkiye açısından ciddi sorun çıkaracaklar. Uluslararası istihbarat örgütleriyle birlikte çalışıyorlar. Bu arada Ukrayna’ya gönderilen Rus vatandaşı teröristlerin bir bölümü Türkiye’ye geri gönderildi. Son dönemde yakalanan teröristlerin büyük bölümünün Rus vatandaşı olması da her şeyi açıklıyor” bilgisini verdi.
IŞİD’in bir CIA-MOSSAD örgütü olduğuna dikkat çeken istihbarat kaynakları, son dönemde Türkiye’de yaşanan bütün terör olaylarında IŞİD ve PKK’nın rol almasının terörde CIA’nın rolünü gösterdiğini kaydetti. İstihbarat kaynakları PKK/PYD’nin de CIA ve MOSSAD’la birlikte çalıştığını ifade etti.

ANKARA GARI İLE EŞZAMANLI SALDIRI PLANI ÖNLENDİ
Konu ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren bir emekli bir üst düzey istihbaratçı, şunları söyledi: “ABD Ortadoğu’da sıkıntıya girdi. Bunda Rusya’nın hamleleri önemli rol oynadı. Rusya’nın bölgeye müdahil olması dengeleri değiştirdi. Halep düşme noktasına gelince ABD Rusya’yı Baltık’ta, Ukrayna’da, Kafkaslarda sıkıştırma taktiğine yöneldi. Baltık’ta NATO ve Rus uçakları it dalaşına başladı. Kırım bölgesinde terör tehdidi öne çıktı. Eş zamanlı Ermeni-Azeri savaşı kışkırtıldı. Diğer yandan Rusya Federasyonu’nun büyük şehirlerinde de terör olayları gerçekleştirildi. Ankara Garı’nda yüzden fazla kişinin öldüğü saldırı ile aynı gün Moskova Metrosu’na da bir saldırı son dakikada önlendi. Teröristlerin içinde Suriye’de savaşanların olduğu belirlendi. Bu olaylarla Rusya’ya ‘sınırına çekil’ mesajı verilmek istendi. Ama Amerika artık eski Amerika değil. Hesapları tutmuyor”. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde normalleşme kararı alınmasından sonra Rusya ile Türkiye arasında sorun olan konular masaya yatırılmaya başlandı. Bunlardan biri de Türkiye üzerinden geçerek Suriye’de Esad yönetimine karşı savaşan Rus kökenli ve Rusça bilen Orta Asya Cumhuriyetleri vatandaşı teröristlerin durumu. Uçak krizi sonrası ilişkilerin normalleşmesi amacıyla Ankara, İstanbul ve Moskova’da yapılan gizli görüşmelerde bu konunun da ele alındığı öğrenildi. Ruslar bu konuda Türkiye’den kesin çözüm isterken ve Türkiye topraklarında Rus kökenli teröristlerin barınmalarının önüne geçilmesini istiyor.

SURİYE’DE BİNLERCE RUS VATANDAŞI VAR
Suriye’de batılı istihbarat örgütlerinin organizasyonu ile başlayan olaylarda Türkiye üzerinden geçen terör grupları önemli rol üstlendiler. Bunlar arasında önemli bir bölümü de Rus vatandaşı teröristler oluşturuyor. Çoğunluğunu Çeçen asıllıların oluşturduğu gruplara batı ülkelerine yerleşmiş CIA bağlantılı Rus mafyasının da destek verdiği bildiriliyor.
Kanada’da yayın yapan el-Vasat gazetesinin haberine göre yapılan bir araştırma, Suriye’ye giden yabancı terörist sayısında Çeçenler birinci sırada bulunuyor. Gazetenin haberinde Suriye yönetimine karşı savaşan Çeçen terörist sayısı 14 bin olarak veriliyor.

RUSLAR: TÜRKİYE’YE İSİM İSİM VERDİK
Rus yetkililer, Suriye’de savaşan teröristlerin isimlerini Türk yetkililere isim isim bildirdiklerini ifade ederken, Rus vatandaşı teröristlerin Suriye’ye daha çok Hatay sınırından giriş çıkış yaptıklarını ve CIA’nın onları Türkmendağı ve çevresinde savaştırdığını bildirdiler. Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un “Rus uçakları bölgede Rusya vatandaşı teröristleri vuruyordu” açıklamasına dikkat çeken kaynaklar, Türkiye’den Rus vatandaşı teröristlerle ilgili olarak gereğini yapmasını istediler.

CIA’DAN KIRIM GÖREVİ
Suriye yönetiminin Rus hava desteği ile birlikte Rus vatandaşı teröristlerin faaliyet gösterdiği bölgeleri tek tek ele geçirmesi sonrasında Rus vatandaşı terör gruplarının bir bölümü CIA’nın organizasyonu ile Türkiye üzerinden Ukrayna’ya taşındı. Bir grup da Rusya Federasyonu’na geri döndü. Ukrayna’ya gidenlerden bir bölümü Dinyaper nehri üzerinde bulunan ve kara yoluyla Kiev’den 4,5 saat uzaklıktaki bir demir-çelik fabrikasının arazisine yerleştirildi. Bir Türk’e ait olduğu belirlenen fabrikanın arazisinde kamp kuran Rus vatandaşı teröristlerin, CIA organizasyonunda Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya katılan Kırım bölgesinde terör faaliyetleri yürüttükleri belirlendi.

RUS BÜYÜKELÇİ KARLOV: TERÖRİSTLERİ VURUYORUZ
Suriye ordusu ile operasyonlara katılan Rus uçaklarının birincil hedefleri arasında Kafkas kökenli cihatçı grupların bulunduğu bölgeler geliyor. Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov 14 Aralık 2015’de yaptığı açıklamada, Türkmen Dağı bölgesindeki hedefleri vurması ile ilgili olarak, “Bize Rusya etnik temizlik yapıyor suçlaması var. Daha asılsız bir suçlama olamaz. Biz bir halka, bir dine karşı savaşmıyoruz, biz teröristlere karşı savaşıyoruz. Türkmen Dağı’nda yaptığımız hava hareketinden bahsetmek gerekirse bizim istihbaratımıza göre o bölgede Rusya’dan gelen bine yakın terörist var. Çeçenler dışında diğer ırklar da var. Orada Slavlar da var. Terörizmin ırkı, dini yok” dedi.

KADİROV: TÜRKİYE ÇEÇEN CİHATÇILARI İADE ETSİN
Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Ankara’dan Türkiye’de saklanan Çeçen cihatçıların iade edilmesini istedi. Kadirov Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Türk yetkililerin teröristlerle ilgili bilgiye gereksinimi varsa isimlerini yeniden veririm. Kendilerini ‘Türk kıyısında’ rahat hissediyorlar. Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinden memnunum. Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bir kez daha teröristlerin iade edilmesini rica ediyorum” dedi. Kadirov ayrıca, Çeçen cihatçıların oluşturduğu tehdit konusunda dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı bizzat uyardığını ama Türk yetkililerin bu kişilerin iade edileceğini söyleyip hiçbir adım atmadığını ifade etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.