Rus devleti ile görüşüyoruz

Uçak krizinin ekonomik sonuçlarını hatırlatan Perinçek ‘Rusya dostluğu Türkiye açısından bölgedeki kardeş ülkelerle ve Çin’le işbirliği açısından da zorunludur’ dedi. Başlattıkları seferberlikle büyük mitingler düzenleyeceklerini söyledi

Rus devleti ile görüşüyoruz
10 Nisan 2016 Pazar 10:18

İstihbarat Servisi
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner ile partisinin İstanbul İl Merkezi’nde bir basın toplantısı yaptı. Perinçek toplantıda Antalya’da turizmciler ve üreticilerle yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi vererek, Rusya krizinin çözümüne yönelik girişimlerini açıkladı.
Rusya dostluğunun Türkiye’de bir ekmek ve güvenlik kaynağı olduğunu söyleyen Vatan Partisi Lideri Perinçek, “Türkiye ve Rusya ortaklığı stratejik ortaklıktır” dedi. Antalya’yı “Türkiye’nin Rusya’ya açılan kapısı” sözleriyle tanımlayan Perinçek şu çarpıcı bilgileri paylaştı:
“Geçen sene Rusya’dan sadece Antalya’ya gelen turist sayısı 2 milyon 800 bin. Muğla ve diğer sahil kentlerimiz de katılınca Bu sayı 3 milyon 400 bine çıkıyor. Suriye’de düşürülen Rus uçağının ardından yaşanan kriz nedeniyle turizmde bir kilitlenme oldu. 3 buçuk milyon turistin büyük kısmının Türkiye’yi ziyaret etmeyeceği görülmektedir. Antalya şimdiden bunun sonuçlarını yaşıyor. İş adamları, turizm işletmecileri Haziran’da çok ciddi bir sarsıntı yaşanacağını söylüyor. Sadece sermaye sahiplerine değil, şoförüne, aşçısına, otel çalışanına, komisine, garsonuna, çarşı esnafına, Antalya’ya oradan da Türkiye’ye uzanan boyutları var. Antalyalı işadamlarının bankalara borcu 11 milyar dolar. Antalya’da yaşanacak sarsıntı bütün Türkiye ekonomisini etkileyecek boyuttadır.”

‘RUS DEVLETİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ’
Suriye, Lübnan, Irak, İran ve Azerbaycan gibi bölge ülkelerinin Rusya ile birlikte hareket ettiğini belirten Perinçek “Rusya dostluğu, Türkiye açısından bölgedeki kardeş ülkelerle ve Çin’le işbirliği açısından da zorunludur” dedi. Rusya’nın da Türkiye ile dostluğa ihtiyacı olduğunu vurgulayan Perinçek, Vatan Partisi’nin yaşanan bunalımın atlatılması için çalışma yürüttüğünü söyledi. Perinçek şu ifadeleri kullandı: “Biz Vatan Partisi olarak, yapıcı bir çalışma içindeyiz. Hem Rus devleti ile görüşüyoruz, hem de Türkiye’yi yönetenlerin derhal harekete geçmeleri için çaba gösteriyoruz. Bazı sonuçlar almaya başladık.”
Rus pilotu öldüren Alparslan Çelik’in tutuklandığını hatırlatan ve bunun ümit verici bir gelişme olduğunu belirten Perinçek şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisi için stratejik çözümler var; Borçlanma ekonomisinden üretim ekonomisine geçmek. Bir de kısa vadede yapılacak acil işler var. Bunun ilk sırasında Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi bulunuyor. Vatan Partisi olarak biz ne yapıyoruz? Biz bir seferberlik başlattık. Rusya kapısını açağız. Bütün milletimize söz veriyoruz. Milletimizden, özellikle Akdeniz ve Ege halkımızdan şunu talep ediyoruz; Vatan Partisi’nin açtığı bu seferberlikte beraber olalım. Önümüzdeki günlerde bu kampanyayı sürdüreceğiz. Rusya’dan da bazı önemli konuklarımız gelecek. Halkımızla birlikte bu seferberlikte bir ağırlık yaratacağız. Bu ağırlığın çözücü bir etkisi olacaktır.”
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Perinçek, Vatan Partisi’nin 152 ada için yaptığı büyük mitinge benzeyen eylemler düzenleyeceklerini söyledi.

‘RUSYA’DAN ŞİKAYET EDEREK SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ’
Perinçek, “Rusya’nın PYD’ye yönelik tavrı da tartışma konusu oluyor. Haziran ayı ve sonrasınki krizlere karşı Rusya’nın hangi adımları atması gerekiyor?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
“Rusya’nın Türkiye’nin sorunlarını çözmesini bekleyemeyiz. Neyi bekleyebiliriz? Rusya kendi stratejik ve taktik çıkarlarını izlesin. Kendi güvenliğine ve ekonomisine sahip çıksın. Biz yaptığımız görüşmelerde Rusya’ya onların stratejik çıkarlarını da hatırlatıyoruz. Onlar da ‘Bizim stratejik müttefikimiz Türkiye’dir’ diyorlar. Onlara PYD-PKK konusunda da şunu söylüyoruz: Amerika ile PKK arasındaki ilişki stratejik boyuttadır. Manevralarla PKK’yı Amerika’nın elinden kurtarmak mümkün değil. Ama bu arada siz Türkiye kamuoyunu kaybetme durumuna düşersiniz. Bize şu cevabı veriyorlar; ‘Evet hepsi doğru. Ama bizim uçağımız düşürüldü. Rusya büyük bir devlettir. Onurumuz zedelenmiştir. Türkiye’ye Rusya dostluğunun değerini hatırlatan bir takım girişimlerde bulunuyoruz.’ Tabi biz bunu geçerli kabul etmiyoruz.
“Bizim görevimiz nedir? Bunu sormak lazım. Görevimiz Türkiye’nin güvenliği ve ekonomik işbirliği açısından Rusya’yı yanımıza çekmektir. Biz sadece Rusya’dan şikayet ederek, karşı tarafa iterek Türkiye’nin sorunlarını çözemeyiz.”

HABERİMİZ GAZETECİLERİ SEFERBER ETTİ
Aydınlık’ın Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un ziyaretini duyuran haberi, basın dünyasının gündemine bomba gibi düştü. Hürriyet, Milliyet ve PKK’ya yakın televizyon kanalı İMC TV, sabah saatlerinde haberimizi takibe aldı, öğlen saatlerinde ise haberimizi “yalanlayan” demeçleri servis etti.
Medya kuruluşlarının, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin “gündemimizde böyle bir ziyaret yok” içerikli açıklamasını “yalanlama” başlığı altında vermesi dikkati çekti.
Üstelik söz konusu medya kuruluşları, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının görüşünü “Ankara’dan yalanlama” şeklinde hükümete mal etti. Oysa Rus Dışişleri Bakanı’nın ziyareti haberini Aydınlık, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına sormuştu. Bu akıllara, “kaç Ankara var” sorusunu getirdi.

DIŞİŞLERİ: BİLGİMİZ YOK
Aydınlık’ta Lavrov’un ziyaretini Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına sordu. Dışişleri Aydınlık’a karşı “Bu ziyaret hakkında bilgimiz yok” ifadesini kullandı.

‘ZİYARET UMUTLARI TAZELER
Aydınlık’ın “Lavrov Türkiye’ye geliyor” haberi Türkiye- Rusya ilişkilerindeki gerginlikten yakından etkilenen üreticiler ve turizmcileri de heycanlandırdı. Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Lavrov’un ziyaretini Aydınlık’a değerlendirdi. Ayık şunları söyledi: “Rusya turizmde ikinci büyük pazarımız. Bu pazardaki her gelişme turizm sektörü için çok önemli. Rusya ile yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye’ye gelmesi bizim için çok önemli olur. Gelecekle ilgili umutlarımızın tazelenmesine neden olur.”

ARABULUCU CEZAYİR
Gerilen Türkiye-Suriye ve Türkiye-Rusya ilişkilerinde Cezayir’in gizli arabulucu olduğu ortaya çıktı. Ankara’nın Cezayir’den öncelikli talebinin, Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile diplomatik bir kanal açılması olduğu belirtildi.
Cezayir’de yayımlanan ve hükümete yakınlığıyla bilinen El Vatan Gazetesi’nin diplomatik bir kaynağa dayandırarak yaptığı habere göre Cezayir, Türkiye ve Suriye arasında haftalardan beri gizli bir ara buluculuk sürdürüyor. Ankara’nın Cezayir’den öncelikli talebi, Rus uçağının 24 Kasım’da TSK tarafından düşürülmesi sonrası Rusya ile diplomatik bir kanal açılması oldu. Aynı kaynağa göre, Cezayir, Türkiye ve Rusya arasında tehlikeli bir tırmanışı engellemek için “kesin bir rol” oynadı.

KORİDORA KARŞI BİLGİ ALIŞVERİŞİ
Cezayir, ikinci bir diplomatik kanalı, Ankara ve Şam’daki elçilikleri vasıtasıyla Türkiye ve Suriye arasında açtı. Diplomatik kaynağa göre “Yüksek tansiyona rağmen, Türkler ve Suriyeliler, Kürt sorunu ve Suriye’deki Kürtlerin bağımsız bir devlet kurması noktasında bilgi alışverişinde bulundu.”
Diplomatik kaynağa göre, iki ülke arasındaki bilgi alışverişi çoğunlukla “çok samimi olmasa da, devam etti ve “yazılı bilgi alışverişi” gerçekleşti.
Haberde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualimm’in Mart sonunda Cezayir’e yaptığı ziyaret esnasında, Cezayir’in ara buluculuğun sonucu Suriye ve Türkiye arasında kaydedilen ‘ilerlemelerin” ele alındığı belirtildi. Cezayir Hükümeti, Suriye, Irak ve Libya’da yaşanan krizlerde, Batı kampının izlediği siyasetlere karşı durmuş ve sert bir biçimde eleştirilmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.