PYD tavrı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın görüşmesinde ana gündem terör örgütleri ve Suriye oldu. Davutoğlu’nun Biden’ın İstanbul’daki görüşmelerini eleştirmesi ise dikkat çekti

PYD tavrı
24 Ocak 2016 Pazar 11:26

Haber Merkezi
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. İki saatten fazla süren görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmenin ve ardından yapılan basın toplantısının ana gündemi terör örgütleri ve Suriye’deki gelişmeler oldu. Önceki gün Biden, İstanbul’da bazı milletvekilleri ve gazetecilerle yaptığı görüşmelerin ardından PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini yineleyerek desteklerinin süreceği mesajını vermişti.

‘YPG, PKK’NIN PARÇASIDIR’
Dünkü basın toplantısında ABD’nin açık destek verdiği PYD’nin silahlı kolu YPG’nin terör örgütü olduğunu belirten Davutoğlu, “Türkiye olarak önem verdiğimiz husus şu: YPG, PKK’nın bir parçasıdır ve PKK’dan açık bir şekilde destek almaktadır. Aynı şekilde özellikle Suriye-Türkiye sınır hassasiyeti dolayısıyla Nusaybin, Silopi, Cizre gibi doğrudan sınıra komşu veya Tel Abyad, Akçakale, Ceylanpınar gibi neredeyse şehirlerin ortadan bölündüğü konjonktürde Suriye’den Türkiye’ye dönük her türlü terörist sızmasını, her türlü silah aktarımını doğrudan Türkiye’ye dönük düşmanca bir tavır olarak telakki ettiğimizi Sayın Biden’la da paylaştım” dedi.

YPG’Yİ AĞZINA ALMADI
Davutoğlu’nun ‘YPG terör örgütüdür’ açıklamasına karşın, YPG’yi ağzına almayan Joe Biden ise şöyle konuştu: “Türkiye ile ilişkilerimiz önemlidir. IŞİD, PKK ve El Nusra gibi konularda hemfikiriz. Türk halkına zarar veren konularda Türkiye’nin yanındayız. Yakın ilişkilerimiz var, birbirimize güveniyoruz. Bizim ortak misyonumuz IŞİD’i ortadan kaldırmaktır. Biz artık daha organize hale geldik. Bu müdahale daha da hızlanacaktır. Türkiye’de ve dünyada IŞİD’i yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye bu konuda elinden geleni yapmıştır.”

‘RESMİN BÜTÜNÜNÜ GÖRMEK LAZIM’
Başbakan Ahmet Davutoğlu basın toplantısında Joe Biden’ın önceki gün bazı sivil toplum örgütleri ve Meclis’teki 4 siyasi partiden bazı milletvekilleriyle yaptığı görüşmeyi üstü kapalı eleştirerek, “Dostlarımız, müttefiklerimiz geldiğinde herkesle görüşmeler yapar, her görüşü dinler, bu konuda kendilerinin temaslarında hiçbir olağanüstülük görmüyoruz ama tabii beklentimiz ve talebimiz şudur ki, bu resmi bütün olarak görmek, sadece tek bir boyutuyla değil, bütün boyutlarıyla bu resmi görmek.
Kendisiyle de bugün özellikle terörle verdiğimiz mücadele konusunda bütün mücadelenin arka planını ve PKK’nın Türkiye’de, Suriye’de ve Irak’ta yapmakta olduğu faaliyetlerin, terör faaliyetlerinin sadece Türkiye’nin güvenliğini değil, bölge güvenliğini de tehdit etmekte olduğu konusundaki kanaatlerimizi paylaştık, çok dostça, samimi bir görüşme cereyan etti” diye konuştu.

MASADA KIBRIS DA VAR
Davutoğlu-Biden görüşmesinin önemli başlıklarından birisi de Kıbrıs’ta hız kazanan tarafların müzakere süreci oldu.
Biden’ın çok önem verdiği adadaki müzakere süreci için Davutoğlu, şunları söyledi:
“Yemekte Kıbrıs konusunu biraz daha detaylı ele alacağız. Ben kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Adaya yaptığı ziyaretle Kıbrıs barış gö- rüşmelerine çok ciddi bir katkı sağladılar, her iki tarafla da görüşerek... Dileriz, önümüzdeki günler, haftalar ve aylarda Kıbrıs’a kalıcı bir çözüm buluruz. Burada ABD kritik bir rol oynayacaktır.”

‘HARİTA ÜZERİNDE TEK TEK ELE ALDIK’
ABD Başkanı Obama’nın ifadesiyle model ortaklığın geniş kapsamlı ekonomik, siyasi ve stratejik işbirliğini içerdiğini dile getiren Davutoğlu, “Bu çerçevede Sayın Biden’ın ziyareti kritik bir dönemde gerçekleşiyor. Çevremizde önemli değişiklikler yaşanırken, Türkiye ile Amerika’nın bu değişikliklere ortak bir perspektiften bakması büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı. Davutoğlu şöyle devam etti: “Suriye’de, Türkiye aynı anda üç risk unsurunu birlikte bir tehdit olarak görmektedir. YPG de aynı şekilde bulunduğu, kontrol ettiği bölgelerde Arap ve Türkmenleri ve kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri tam bir etnik temizlik mantığıyla temizlemeye kalkmış ve Türkiye için de teröre destek olacak faaliyetlerde bulunmuştur. Dolayısıyla bu üç unsuru da biz tehdit olarak görüyor ve bu üç unsura karşı da gerektiğinde ulusal güvenliğimizin gerektirdiği her türlü adımı atmak konusunda kararlı bir tutum sergiliyoruz... Görüşmede haritalar üzerinde tek tek bütün kritik bölgeleri ele aldık. Türkiye olarak ulusal güvenlik kaygılarımızı Sayın Biden’a net ifade ettim.”

‘ŞEHİT AİLELERİYLE GÖRÜŞSEYDİ’
Davutoğlu dün de uçakta gazetecilere “Sayın Biden’ın görüşme programını kim hazırladı bilmiyorum ama Türkiye’de yaşananları tam görmesini istemediği belli. Türkiye özgür bir ülke elbette herkes herkesle görüşür. Ama biz Sayın Biden’dan madem Türkiye’de yaşananlarla ilgili fikir sahibi olmak istiyor; PKK terörüne kurban verdiğimiz şehitlerimizin, vatandaşlarımızın yakınlarıyla da görüşmesini beklerdik. Ya da PKK terörünün mağdur ettiği vatandaşlarımızla da görüşebilirdi” diyerek Biden’ın yaptığı görüşmelere tepki göstermişti.

BİLDİRİ SORUSU
Davutoğlu’nun Biden’a akademisyenlerin hazırladığı metni görüp görmediğini sorduğu, ABD’den örnek vererek, “El Kaide veya başka bir terör örgütünün ABD’de herhangi bir bölgeyi işgal edip silahlı teröristleriyle kapatması, meşru güvenlik güçlerinin girmesine izin vermemesi ve sivil insanları hedef alması durumunda ne yapılırdı?” sorusunu yönelttiği kaydedildi.

BAŞİKA MUTABAKATI
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki görüşmede, Başika kampı ve Irak’ta IŞİD’le mücadele konusunda koordinasyonun güçlendirilmesi ve yeni inisiyatiflerle yola devam edilmesi konusunda mutabakatın oluştuğu bildirildi. Anadolu Ajansı’nın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Davutoğlu-Biden görüşmesinde Başika kampı ve IŞİD’le mücadele konuları ele alındı. Görüşmede Başika kampı ve Irak’ta IŞİD’le mücadele konusunda koordinasyonun güçlendirilmesi ve yeni inisiyatiflerle yola devam edilmesi konusunda mutabakat oluştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.