PKK’nın sonu geliyor

Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinin ardından atılan adımlara İran’ın da eklenmesiyle, Suriye’nin toprak bütünlüğü ekseninde oluşturulacak üçlü işbirliği, ABD’nin PKK özneli planlarını bitirecek nitelikte

PKK’nın sonu geliyor
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:05

Haber Merkezi
Türkiye’nin, Rusya ile bölgesel işbirliği yolunda adımlar atmasının ardından sırada İran var. Görüşmelerin merkezini Suriye’nin toprak bütünlüğü oluşturuyor. Bölgesel işbirliği adımları, ABD’nin kara gücü PKK’nın sonunu getirecek sürecin de başlangıcı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye’ye geldi. Zarif, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerinin ardından kameraların karşısına geçti.
Zarif’in açıklamalarında 4 konu öne çıktı:
- Türkiye’nin güvenliği, İran’ın güvenliğidir.
- Türkiye-Rusya arasındaki işbirliğinden memnunuz.
- Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalıdır.
- İran, Türkiye, Rusya; terörizme ve aşırıcılığa karşı ortak çalışmalı.

ÜÇLÜ İŞBİRLİĞİNE DOĞRU
Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hızlanan bölgesel işbirliği adımlarında tayin edici olan gelişme, Türkiye ile Rusya arasında 24 Kasım 2015’ten bu yana süren krizin sona ermesi ve ilişkilerin bu tarihten önceki seviyenin çok daha üstüne çıkarılacağının ilanı oldu.
Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde iki ülke arasında askeriye, dışişleri ve istihbarat mensuplarından oluşan üçlü bir mekanizma kuruldu. Bu mekanizmanın önündeki en önemli iş Suriye krizinin çözümü doğrultusunda ortak politikaların geliştirilmesi. Hem Erdoğan hem Putin’in başta Suriye krizi olmak üzere bölgesel meselelerde işbirliğine özel bir vurgu yapmaları ziyaretin öne çıkan yönlerindendi.
Benzer bir mekanizma geçmiş dönemde ağır aksak işlese de İran ile Türkiye arasında da var. Ankara’nın Suudi Arabistan ve Katar ile en yakın olduğu dönemde bile Tahran ile diyalog mekanizması sınırlı da olsa devam etti. Ancak Putin gibi İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin de darbe girişimine karşı açıktan tavır alması ve Erdoğan’ı ilk arayan liderlerden olması iki ülke yönetimi arasında daha ileri bir işbirliği için zemin hazırladı.
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Ankara’daki basın toplantısında vurguladığı üzere, Türkiye’nin İran ve Rusya ile olan Suriye konusunda ikili düzeyde işbirliğinin üçlü bir işbirliğine dönüşmesi sözkonusu.

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNİN SONUÇLARI
Üç ülkenin de ortak öncelikli hedefi, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak çözümü geliştirmek. Dolayısıyla Suriye’nin parçalanmasını hedefleyen ABD’nin temel aracı olan PKK, böylece üç ülkenin de ortak hedefi haline geliyor.
Ayrıca, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması için yeniden Cenevre görüşmelerinin veya benzeri bir mekanizmanın canlandırılması, Suriye’de rejime karşı savaşan terör gruplarının tasfiyesi ve en önemlisi Esad yönetiminin bu süreçte meşru yönetim olarak masada bulunması tek çözüm olarak ortaya çıkıyor. Suriye yönetimi, aynı zamanda sahadaki askeri ilerleyişiyle daha önce denetimini kaybettiği alanlarda adım adım yeniden otoritesini sağlıyor. ABD’ye güvenerek, yığınağını bölgeye yapan PKK’nın böylece, Türkiye’de son bir yıldır devam eden operasyonlarla olduğu gibi Suriye’de de sonunu getirecek zemin oluşuyor.

İRAN, TÜRKİYE, RUSYA BİRLİKTE ÇALIŞMALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakanlıktaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zarif, Türk halkının darbe gecesi duruşunun bölge halkları için iftihar kaynağı olduğunu belirtti. Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerin “kalıcı ve güçlü” olduğunu ifade eden Zarif, iki ülkenin tarihi geçmişlerinin Türkiye ve İran’a çok çeşitli işbirliği imkanları sağladığını söyledi.

TERÖRİZMLE ORTAK MÜCADELE
Terörizm ve aşırıcılıkla mücadele konusunda da iki ülke amaçlarının ve bakış açılarının ortak olduğunu ve bu alanda da işbirliği yapılması gerektiğini söyleyen Zarif, “Türkiye’nin güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Darbe girişimi sırasında da bunu aynı şekilde gösterdik. Türk halkının yanında olduğumuzu ve hiçbir zaman da uzaklaşmayacağımızı söyledik” ifadelerini kullandı.
Zarif, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye halkının kendi geleceğini belirlemesi, bu nedenle de IŞİD ve El-Nusra cephesi aşırıcılığına herkesin karşı durması gerektiğini ifade etti. İhtilaf bulunan konularda ise ikili ve çoklu görüşmeler yapılması gerektiğine dikkat çeken Zarif, bölgenin daha fazla çatışmaya ve aşırıcılığa tahammülü olmadığını vurguladı.

‘TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUZ’
Zarif, Türkiye ve Rusya arasında son dönemdeki yakınlaşmaya ilişkin, “Türkiye ve Rusya’nın yeni işbirliğinin başlamasından çok memnunuz. Bu alanda işbirliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız. Bu üç ülkenin, diğer ülkelerle beraber, bölgenin barış ve huzura erişmesi ve aşırıcılıkla savaşması için birlikte çalışması lazım” diye konuştu.
Zarif, “Türkiye ile Rusya arasındaki son dönemde gelişen işbirliği girişimlerini İran’ın nasıl değerlendirdiği ve olası bir üçlü işbirliği mekanizması içinde yer almak isteyip istemeyeceği” yönündeki soruya da şu yanıtı verdi: “İki önemli komşumuz, Türkiye ve Rusya’nın ilişkileri iyiye doğru gitti ve bölgesel işbirliğine doğru gidiyor. Bu işbirliği her üç ülke için de önemlidir. İran’ın her zaman Türkiye ile Suriye konusunda pozitif diyalogları oldu ve Rusya ile de çok iyi ilişkileri vardır bu alanda ve şuna inanıyoruz ki bütün tarafların Suriye’de güvenlik, huzur, çatışmaların bitirilmesi ve aşırıcılıkla mücadele için işbirliği yapması lazım. Bu yeni Türkiye ile Rusya arasında başlayan işbirliği için de çok memnunuz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.