PKK’nın silah kaynakları: ABD ve Barzani

Gerek Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler gerekse Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’de meydana gelen çatışmalar dikkatleri PKK’nın silah ve teçhizat kaynağına çevirdi.

PKK’nın silah kaynakları: ABD ve Barzani
24 Ocak 2016 Pazar 13:05

Aydınlık / Ankara
Gerek Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler gerekse Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’de meydana gelen çatışmalar dikkatleri PKK’nın silah ve teçhizat kaynağına çevirdi. Devletin üst düzey birimlerine verilen bir çalışmada örgütün silah ve teçhizat açığını ABD’nin ve bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani’nin kapattığı belirtildi. Raporda, “Bilinenin aksine silah-teçhizatta hemen daima bağımlı, ikincil konumda örgütlenmedendir. PKK, Türk devletinin aldığı dolaylı askeri tedbir ve dolaylı diplomatik etkinlik sayesinde sürekli, güçlü, yüksek profil silah edinememektedir” değerlendirmesi yapıldı.

SİLAH MONTELİ ARAÇLARI KULLANAMADILAR
Raporun dikkat çeken başlıkları şöyle:
- PKK, hemen daima, türev yani bağımlı yapıda silah edinmektedir. PKK’nın silah edinme temel formatı, bölgesel çatışma bölgelerine bir yolla girmek (Lübnan, Filistin, Kuzey Irak, Kuzey Suriye) daha doğru ifadeyle ne yapıp edip bu çatışmalara bulaşmak, bu bölgelerde ister kazanan ister kaybeden yanında olsun silaha erişmektir.
- Başka ifadeyle PKK, çatışma bölgelerinden silah aparandır (toplama). Bunun gelenek, felsefi alt yapısında övünç kaynağı olduğu bilinmektedir. PKK’nın bu stratejisi örgütün en temel hattı hareket kalıpları arasındadır. Dışarıdan bakıldığında rasyonalitesi düşük kalıp, PKK için son derece elverişlidir. Eklemlenme, eklemlenerek hak-meşruiyet üretmek, örgüt için ek kazançtır.
- PKK, aparma / toplama silahların onarım ve bakımını yaparak çalıştırmak için Kuzey Irak’ta atölyelere sahiptir. Türk Hava Kuvvetleri’nin, Temmuz-Ağustos bombalamaları sırasında bunlardan birçoğunun imha ya da ağır tahrip edildiklerini tahmin etmekteyiz. Örnek olarak Rusya’nın IŞİD’in benzer depo-atölyeleri vurması sonrasında yol açtığı tahribat gösterilebilir.
- IŞİD ile mücadelesi PKK’ya, ABD’den, Avrupa’dan ve IŞİD’den muazzam silah sağlamıştır. PKK, özellikle Suriye’de yol-güzergâh çatışmalarına uygun araç yani mobil yetenek edinmiş, konvoy ve meskûn mahal çatışmalarında üstünlük sağlamak için araç üstüne monteli silah kullanımına yönelmiştir. Üstüne silah monteli araçları Cizre, Silopi, Nusaybin’e sokamamasının nedeni, duvar inşa edilmesi dâhil askerin aldığı önlemlerdir.

İRAN VE RUSYA 2014-15’TE SİLAH VERMEDİ
- PKK, IŞİD ile mücadelesinden 12-14’ü kullanılabilir, 24-26 adedi ağır bakım gerektiren diğerleri işe yaramaz 50 kadar tank edinmiştir. Bu sayıdan biraz daha fazla zırhlı araç ele geçirmiştir ancak bunların kullanımı zordur. PKK’nın IŞİD’den edindiği en önemli silahlar doçkalardır. Bunların hemen büyük kısmı araç üstüne monteli olanlardır.
- PKK bunların az kısmını sökerek Lice’den Dağlıca’ya, Gabar’dan Cudi’ye hatta Tunceli’ye dek taşımış, yere sabitlemiş, kullanmaya çalışmıştır. Tunceli’de doçka demek, keskin vadilerde TSK kayıplarının yükselmesi demektir. TSK, doçka riskini karadan bertaraf edemediğinde helikopter uçuşlarını seyreltmiş, uçaklarla bombalayarak imhaya gitmiştir. PKK’nın sadece 2014’te Suriye’den edindiği doçka sayısının 80-120 bandında olduğu biliniyordu. 2015’te az bir miktar daha üstüne eklenmiştir. Esad’dan zorla alınan Grad tipli çok namlulu az sayıda roketatarların PKK elinde olduğunu biliyoruz.
- PKK, 2011-12’de Rusya ve İran’dan iletişim ve hedef tespit-izleme konusunda ciddi destek almıştır. İlginç husus, gerek Rusya gerekse İran’ın, 2014-15’te tespit edebildiğimiz ölçüde herhangi bir silah-mühimmat vermemiş olmasıdır. İstisnası, 55-60 kadar diye tahmin ettiğimiz SA-7’dir. PKK bunları devreye alamamış, nedeni tespit edilememiştir. PKK’nın son dönem edindiği en önemli silah-teçhizat mayınlama (AN-FO) teknolojisidir.
- Birkaç istisna dışında yayıldığı coğrafyada (Dağlıca’da girdiği çatışmalarda uçaklara karşı) hava savunma sistemi geliştirememiştir.
- PKK’nın ürettiği eğreti meşruiyeti sürdürüp destekleyecek yapıda silah teçhizatı bulunmaktadır. PKK, IŞİD ile karşılıklı-meskûn mahal çatışmaları yanında yol konvoy saldırı ve süreli çatışmalarına girişmiş, bunlar için gerekli teçhizatta eksiklik çekmiştir. IŞİD’in silah teçhizatta PKK’ya nazaran üstünlüğü barizdir. PKK, El-Nusra dâhil Suriye’deki diğer örgütlere karşı da, silah-teçhizatta yetersiz kalmıştır. PKK’nın açığını gideren ABD ve Barzani’dir.
- Buna mukabil PKK; TSK’nın bombalamalarını engelleyecek, Kara Kuvvetleri ve Jandarma’nın helikopter taarruz ve sevkıyatını önleyecek füze sistemlerini kısmen edinmiş olsa da ustalık-beceri gerektiren bu silahları devreye alamamıştır.
- PKK, Irak’ta kısmen ve Suriye’de hemen tamamen mobil, mobil araçlarının büyük yüzdesi ağır silahlıdır, ABD ile işbirliği içindedir. Suriye’ye kısa sürede hacimli silah ve insan kaynağı aktarabilme yeteneği bulunmaktadır. Suriye’de silah monteliler dâhil PKK araç sayısının iki bini geçtiğini biliyoruz.
- PKK, IŞİD ile mücadelesinde bilhassa Kobani ve Afrin’de, IŞİD’in kullandığı teknikleri ve mekânları kullanmayı öğrenmiştir. En tehlikeli olanı, küçük sanayi sitelerinde silah-bomba-sevk-montaj tekniklerinin öğrenilmesidir. Meskûn mahal çatışmalarında bu teknikler, güvenlik kuvvetlerini ve sivil halkı son derece kıyıcıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.