PKK ve FETÖ’de para krizi

PKK’nın Güneydoğu’da şehirleri, F tipi örgütün de devleti ele geçirme hamleleri bozguna uğradı. PKK ve F tipi örgüte yapılan operasyonlar kapsamında iki örgütün de parasal kaynaklarına önemli darbeler indirildi.

PKK ve FETÖ’de para krizi
09 Temmuz 2016 Cumartesi 11:54

Aydınlık / Ankara
PKK’nın Güneydoğu’da şehirleri, F tipi örgütün de devleti ele geçirme hamleleri bozguna uğradı. PKK ve F tipi örgüte yapılan operasyonlar kapsamında iki örgütün de parasal kaynaklarına önemli darbeler indirildi. Aydınlık’ın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre operasyonlarla para kaynakları büyük darbe alan örgütler son dönemde tamamen hazırdan yiyor, akarları kesilince para sıkıntısı çekiyor.
Konuyla ilgili Aydınlık’ın ulaştığı güvenlik kaynakları, şunları kaydetti: “PKK açılım sürecinin bitmesinden ve 24 Temmuz 2015’te operasyonların başlamasından, Cemaat de örgüte yönelik operasyonların yoğunlaştığı 2014 yılından bu yana hörgüçten yiyor. Operasyonlar ilerledikçe sürekli kaybettiler. Şu anda eski gelirlerinin yarısından fazlasını kaybetmiş durumdalar. Örgütler gelir durumlarına göre harcama yaptıkları için şu anda ciddi para sıkıntısı içindeler. Özellikle PKK Lice operasyonundan sonra çok ciddi kayba uğradı. Davutoğlu sonrasında artan operasyonlarla Cemaat’te de kriz büyüdü. Bu durum devam edecek.”

PROFESYONELLER ZORDA
İki örgütte de çok sayıda profesyonel kadro bulunduğuna dikkat çeken güvenlik kaynakları, örgütlerin mecburen profesyonel kadro sayısında daralmaya gideceklerini ifade ettiler. Bu durumun örgütte tartışmaya yol açacağını ve örgüt elemanlarının birbirlerine düşeceğini vurgulayan kaynaklar, “Gelen istihbarata göre sıkıntı şimdiden başlamış durumda. İki örgütte de iç hesaplaşmalar başladı. Bu hesaplaşmalarda kan da dökülebilir” ifadesini kullandılar.

FETÖ’NÜN KESİLEN PARA KAYNAKLARI
- Örgüte ait şirketler: Örgüte ait birçok şirkete el konuldu. Şahısların üzerindeki bazı şirketler de örgütten koptu. Bu kişilerin örgütün şirketlerini zimmetlerine geçirdiği öğrenildi.
- Dershane ve okullar: Örgüte ait dershaneler kapanınca örgüt önemli gelir kaybına uğradı. Örgütün okullarına giden öğrenci sayısı hızla azalınca birçok okulu satmak zorunda kaldı.
- Banka: Örgütün önemli gelir kaynaklarından olan bankasına el konulunca, bankacılık geliri de bitti.
- Kara para aklama: Örgütün kendine yakın şirketleri ve bankasını kullanarak gerçekleştirdiği ve yüzde 25’e kadar komisyon aldığı kara para aklama gelirleri de önlendi.
- Himmet: Operasyonlarda kararlılık artınca işadamlarından çeşitli yollarla toplanan “himmet” adı altındaki bağışlar sıfıra yaklaştı.
- Kumar ve fuhuş gelirleri: Özellikle büyük şehirlerde örgütün emniyet ayağı kullanılarak fuhuş ve kumardan önemli gelir (Yılda yüz milyonlarca lira) elde ediliyordu. Emniyet operasyonu ile birlikte bu gelirler de kesildi.
- Tehdit ve şantaj: Örgüt emniyetteki kadroları eliyle işadamlarının özel yaşamlarını dosyalayarak, okullara bağış adı altında tehdit ve şantajla para topluyordu. Emniyette tasfiye hareketiyle bu gelirler de bitti.
- Kamu kurumlarından aidat: Örgüt elemanları kamuda çalışan memurların maaşlarından aidat alıyordu. Çok dar bir grup dışında bu gelirler de kesildi.

PKK’NIN KESİLEN PARA KAYNAKLARI
- Uyuşturucu gelirleri (Transit ve yerli üretim. Lice operasyonunda kayıp perakende satış hesabıyla yaklaşık 1 milyar dolar).
- Büyük şehirlerde perakende satış ağları (Büyük şehirlerdeki perakende uyuşturucu satış ağına yapılan operasyonlarla alanları daraltıldı).
- Sigara kaçakçılığından elde edilen gelirler (Sınır denetimleri nedeniyle sigara kaçakçılığı eskisi gibi rahat yapılmıyor. Ancak sigara kaçakçılığı PKK’nın hala en önemli gelir kaynağı).
- Petrol kaçakçılığı (Sınırlarda ve Habur’da alınan önlemlerle yarı yarıya azaldı).
- Devlet yardımlarından komisyon: Örgütün halka verilen çocuk parası, doğrudan gelir desteği gibi devlet desteklerinden aldığı paylar azaldı. Devlet bölgelere hakim olunca halk PKK paylarını kesmeye başladı).
- İşadamlarından haraç: Örgüt işadamlarından vergi kesiyor ve belirlenen miktarda parayı zorla alıyordu. Şehirlerde yenilgiye uğraması ile birlikte işadamları da PKK’ya direnmeye başladı. PKK’nın en önemli gelir kaynaklarından olan haraç gelirleri büyük ölçüde azaldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.