Perinçek'ten dört adım

Alman Meclisi’nin sözde Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesinin ardından Vatan Partisi harekete geçti.

Perinçek'ten dört adım
04 Haziran 2016 Cumartesi 11:23

Alman Meclisi’nin sözde Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesinin ardından Vatan Partisi harekete geçti. Benzer bir karar alan İsviçre’ye AİHM’de verdiği hukuk mücadelesiyle geri adım attıran ve Avrupa Konseyi üyesi bütün ülkeleri bağlayan Büyük Daire kararının mimarı olan Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, partisinin yol haritasını açıkladı

- Alman Meclisi kararı alır almaz dilekçelerimizi Alman Meclisi Dilekçe Komisyonu’na ilettik. Almanya’nın hukuk ve anayasayı çiğnediğini, mahkeme yetkilerini Meclis’in gasp edemeyeceğini belirttik. Kararın iptali için başvurduk. İlk başvuru Vatan Partisi tarafından yapıldı. Yaptığımız başvurunun takipçisiyiz.

- Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Almanya’daki Vatan Partililer çalışıyorlar. Alman Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacaklar. Alman anayasasında uluslararası hukukun bağlayıcı olduğu belirtiliyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in ‘soykırım’ Sözleşmesi’ne imza atan Almanya sözleşmede soykırıma karar vercek yerin mahkeme olduğunu kabul etmiş durumda. O nedenle Alman Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıyoruz. Alman Anayasası’na aykırı bir karar aldıkları için. Alman Anayasası’na göre uluslararası hukuku çiğnemiş durumdalar.

- Almanya, Avrupa Konseyi üyesi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları da Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler için bağlayıcıdır. Almanya, Birleşmiş Milletler 1948 Sözleşmesi’ni kararına dayanak yapan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “Perinçek-İsviçre” davasındaki kararlarına aykırı bir karar aldı. Bu açından Avrupa Konseyi’ne şikayette bulunacağız.

- Almanya Birleşmiş Milletler üyesi bir ülke. Birleşmiş Milletler’in 1948 Sözleşmesi’nde soykırım kararını suçu işleyen ülkenin yerel mahkemesi ve uluslararası ceza mahkemesinin alacağı belirtiliyor. O nedenle Birleşmiş Milletler’e de başvuru yapacağız. Vatan Partisi’nin Birleşmiş Milletler’e başvuru hakkı yok. Ancak Türkiye devletinin bu başvuruyu yapması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz.

CKD’den çağrı: Özdemir vatandaşlıktan çıkarılsın

Hayati Özcan / İzmir
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Alman Meclisi’nin “soykırım tasarısını” kabul etmesinin ardından harekete geçti. Yurt çapında 88 şubesine eşzamanlı eylem çağrısı yapan CKD yönetimi, aralarında Ankara, İstanbul, İzmir, Edirne, Edremit, Bursa’nın da bulunduğu pek çok ilde meydanlardaydı.
Ankara’da Alman Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakan CKD üyeleri, üzerinde tüketilmemesini istedikleri Alman ürünlerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı. CKD’li grup, Almanca olarak “Parlamento yetkili değildir” sloganı attı. Alman mallarını boykot çağrısı yapan CKD Genel Başkanı Canan Arıtman, hükümeti de Türk milletinin haklarını korumak üzere hukuki olarak Alman Devletine karşı her türlü görevi yapmaya davet etti. Arıtman, Alman Parlamentosu’na soykırım tasarısı sunan Cem Özdemir’in her ortamda protesto edilmesi ve çifte vatandaşlığı olan Özdemir’in Türk vatandaşlığından çıkarılmasının sağlanması için kampanya başlatılmasını istedi. Arıtman, TBMM’deki partilerin Alman Parlamentosunun soykırımı tanıyan kararına gösterdiği ortak tepkiye katılmayan HDP’li vekillerin ise Mecliste olmaması gerektiğini söyledi.

TASARIYI ÇÖPE ATTILAR
İzmir’de düzenlenen protesto eyleminde de Buca Şube Başkanı Münevver Güleç, karar geri alınıncaya kadar protesto ve yasal haklarını kullanacaklarını ilan etti. Açıklamanın sonunda CKD’li kadınlar, tasarının bir kopyasını yırtarak çöp sepetine attılar.

3 PARTİDEN ORTAK EYLEM
İzmir’in Ödemiş ilçesinde AKP, CHP, Vatan Partisi, ADD, ÇYDD, Baro temsilcileri ortak eylem yaptı. Ellerinde pankartlarla Hükümet Konağı önünde bir araya gelerek kararı protesto eden grup adına basın açıklamasını, Hamburg’da görev yapmış emekli Başkonsolos Ülkü Başsoy yaptı. Başsoy, açıklamasında “Bugün çok yazık ki Alman Parlamentosu, bu sabah Türkiye’ye karşı hakaret teşkil eden, çok haksız, uluslararası hukuk kurallarını bir yana koyarak kötü bir Ermeni propagandasının arkasına geçerek tüm ulusumuzu dedelerimizi soykırım yapmakla suçladı. Bizim tezlerimizin onlarınkinden farkı şudur: Biz gerçeği arıyoruz. Onlar ise propaganda peşinde koşarak ve en başta kendi insanlarını aldatarak olmamış bir soykırımı dayatıyorlar.”

‘Terörle mücadelemiz hedef alındı’

Aydınlık/ Ankara
Alman Federal Meclisi’nin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesinin ardından bu kararı geri çektirmek için çalışmalara başlayan Vatan Partisi, Ankara Güvenpark’ta eylem yaptı.
“Soykırım yapmadık vatan savunduk” sloganının atıldığı eylemde konuşan Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz, “Alman Federal Meclisi uluslararası hukuku ve Alman Anayasası’nı da çiğneyerek yetkisi olmadığı halde bir karar almıştır. Bu kararın hiçbir hükmü bulunmamaktadır. Alman Meclisi tarihsel gerçekleri, hukuku, Türk - Alman dostluğunu ayaklar altına almıştır. Bu kararla ABD’nin kara gücü PKK’yı hendeklere gömme ve ABD ve İsrail’in Suriye’nin kuzeyinde kurmaya çalıştığı koridora karşı Türkiye’nin direnci ve kararlılığı hedeflenmektedir” dedi.

HÜKÜMET AİHM’YE BAŞVURMALI
Alman Federal Meclisi tarafından alınan kararın sadece “Kabul etmiyoruz, kınıyoruz” açıklamalarıyla geçiştirilemeyeceğini belirten Yılmaz, “Elimizde 10 yıllık kararlı ve cesur bir mücadele ile kazandığımız AİHM kararı bulunmaktadır. Hükümet tarafından derhal AİHM’e Devlet başvurusu yapılmalıdır. Almanya ile ticari ve askeri anlaşmalar askıya alınmalıdır. Alman mallarını boykot çağrısı yapıyoruz. Vatan Partisi olarak Alman Federal Meclisi’ne bu kararın geri çekilmesi için dilekçe vererek mücadeleyi başlattık. Hukukçularımız Almanya’da gerekli girişimleri başlattılar. Bugünden başlayarak tüm Türkiye’de protesto eylemlerine başlıyoruz. Milletimizin gücünü seferber ederek bu kararı geri aldırtacağız. Başta Almanya’daki Türkler olmak üzere bütün milletimizi ayağa kalkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.