Perinçek kazandı Türkiye kazandı

AİHM Büyük Daire, ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i mahkum eden İsviçre’yi haksız buldu. Yüz yıllık soykırım yalanı tarihin çöplüğüne atıldı, Türkiye kazandı

Perinçek kazandı Türkiye kazandı
15 Ekim 2015 Perşembe 13:07

Haber Merkezi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine İsviçre’de aldığı cezaya karşı açtığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi son kararını verdi. Perinçek’i haklı bulan mahkeme, İsviçre’nin ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine hükmetti. Davayı Türkiye açısından önemli kılan 3 nokta bulunuyor. Birincisi kararda 1915 olaylarının Yahudi soykırımıyla benzetilemeyeceğine vurgu yapılıyor. İkincisi ise Büyük Daire’nin verdiği karar taraflar için bağlayıcı nitelikte olduğu için İsviçre ceza yasasını değiştirmek zorunda. Üçüncüsü, karar İsviçre’yi bağlasa da Avrupa Konseyi’ne üye devletler için bir emsal teşkil edecek.

9 AY SONRA KARAR VERİLDİ
İsviçre’de bir konferansta “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözüyle İsviçre tarafından cezaya çarptırılan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek davanın kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınmıştı. 28 Ocak 2015 tarihindeki AİHM temyiz duruşmasından sonra karar yaklaşık 9 ay sonra dün verildi.
AİHM Büyük Daire’deki duruşma Türkiye saatliyle 12.45’te başladı. Duruşmaya Türkiye’yi temsilen Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi Erdoğan Şerif İşcan da katıldı. Müdahil olan Ermenistan adına Adalet Bakanlığı Müsteşarı katılırken İsviçre’yi ise iki avukat temsil etti. Vatan Partisi lideri Perinçek ile avukatı Mehmet Cengiz ve Vatan Partisi yöneticileri duruşmada hazır bulundu.

MAHKEME BAŞKANI SONUÇ KISMINI OKUDU
Mahkeme başkanı karardan önce davanın geçmişi hakkında bilgi verdi. Başvuru sahibinin Perinçek olduğunu ve İsviçre hakkında dava açıldığını belirtti. Ardından kararın 6 maddelik sonuç kısmını okudu. Buna göre; mahkeme İsviçre’nin 7’ye karşı 10 oyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) fikir özgürlüğünü içeren 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Mahkeme, Perinçek’in nefret söyleminde bulunduğuna dair hiç bir gerekçe olmadığına hükmetti. AİHM, Perinçek’in temel hakkının ihlal edildiğine ilişkin kararın, sorunu çözdüğü gerekçesiyle tazminat talebini reddetti.
AİHM, kararda Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek’i haklı buldu. İfade özgürlüğünün hangi sınırlara dayandığını gösteren tarihi dava Türkiye ve Avrupa açısından büyük önem taşıyor.

PERİNÇEK: BU KARAR MEHMETÇİĞE ARMAĞANIMIZDIR
Büyük zaferin ardından açıklamalarda bulunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, kararı vatan savunmasındaki Mehmetçiğe armağan ettiklerini söyledi.
Kararın tarihi önemine vurgu yapan Perinçek “Karar basit bir hukuk anlaşmazlığıyla ilgili değil. Türkiye’nin vatan savunmasıyla ilgilidir. 1915’te de vatan savunuyorduk.
Bugün de vatan savunmasındayız. Bu kararın asıl sahibi Mehmetçiktir. Kararı, Amerikan emperyalizminin üzerimize sürdüklerine, ‘benim kara gücüm’ dediklerine, Amerika’nın piyonlarına karşı savaşan mehmetçiğimize armağan ediyoruz” dedi.

‘KARAR SOYKIRIM YOK DİYOR’
Eski Talatpaşa Komitesi Başkanı Rauf Denktaş’ı da anan Perinçek “Aynı şekilde o mücadelelerde beraber olduğumuz rektörlerimiz Kadri Yamaç, Kemal Alemdaroğlu, sendikacılarımız, aydınlarımız, hepsine teşekkür ediyoruz. Onların mücadelesiyle bu başarıyı kazandık. Bu Türk milletinin başarısıdır. Emek verenler sağ olsunlar diyoruz. Emek vermeyenlerin de canları sağolsun diyoruz. Onlar da bundan sonra sanıyorum bu mücadeleye katılacaktır” ifadelerini kullandı.

‘DİĞER ÜLKELERDE DE GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ’
AİHM kararıyla gerçeklerin Avrupa’da özgürce söylenebileceğini ifade eden Perinçek “Özgürlükler cephesinde kazandığımız başarının ötesinde hakikat düzleminde de Türkiye için çok önemli bir başarı kazandık.
2. Daire kararında, bu karar Büyük Daire tarafından da doğrulandı, 1915 olaylarının Holokost’a yani Yahudi Soykırımı’na benzemediği belirtiliyor. Bu dolaylı olarak 1915 olaylarının soykırım olmadığının bir hukuk makamı tarafından, bir yargı organı tarafından saptanmasıdır. Sırf ifade özgürlüğü başarısı değildir” diye konuştu. Dünyanın hiçbir ülkesinde artık “Ermeni Soykırımını inkar suçu” şeklinde bir suç tanımı olamayacağına dikkat çeken Perinçek şöyle devam etti: “Ceza kanunlarından bu konudaki hükümlerin çıkartılması hukukun gereğidir. AİHM Avrupa Konseyi’nin bir yargı organıdır ve aldığı bütün kararlar Avrupa devletlerini bağladığı gibi uluslararası hukukta da özel yeri olan bir uluslararası mahkemedir. Ceza mevzuatlarında ‘Ermeni Soykırımını inkar edenleri hapse atarız’ diyen bütün ülkelerde girişimlerde bulunacağız.
Elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin de girişimlerde bulunması gerekir. Hükümlerin kaldırılması için çalışmalar yapacağız. Göreceksiniz bu alanda da başarılar birbiri ardı sıra gelecek.”

‘GEÇMİŞ ACILARI DÜŞMANLIK MALZEMESİ YAPMAYALIM’
Ermeni basınının sorularına da yanıt verdiğini söyleyen Perinçek “Geçmişteki acıları günümüzde düşmanlık malzemesi olarak kullanmayalım. Ermenler mazlum bir millet. Bizim komşumuz. Aynı zamanda Ermeniler bizim yurttalarımız. Biz zaten yüzyıllar boyu beraber yaşadık. 1915 olaylarını emperyalistler kışkırttı. Ermenistan yurttaşlarından ve aydınlarından Ermenistan’ın ilk başbakanı Ohannes Kaçaznuni’nın tespitlerini incelemelerini rica ederim” şeklinde konuştu.

‘KAZANACAĞIMIZI BİLİYORDUK’
“Bu davayı açarken kazanacağımızı biliyorduk. Çünkü hem tarihi gerçekler açısından haklıyız, hem de uluslararası hukuku biliyoruz” diyen Perinçek, Vatan Partisi’nin bundan sonraki hedeflerini şöyle sıraladı: “Batı Asya Birliği’ni kuracağız. Avrasya’daki yerimizi bağımsız, egemen bir şekilde alacağız. ABD Suriye’nin kuzeyinde PYD/PKK’ya kurdurdukları kantonları tanımadığını ilan etti.
Amerika önümüzdeki dönemde Mehmetçik sayesinde Türkiye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne saygı gösteren bir çizgiye gelecektir. Türkiye’nin ufku aydınlanmaktadır, tanyeri ağarmaktadır.”

İSVİÇRE’NİN İTİRAZI 7’YE KARŞI 10 OYLA REDDEDİLDİ
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre’de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin yaptığı itiraz başvurusunu 7’ye karşı 10 oyla reddetti. Kararı AİHM Başkanı Dean Spielmann (sağda) okudu.

CENGİZ: KARAR 42 ÜLKEYİ KAPSAR
Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz de davanın hukuki değil siyasi bir dava olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ermeni Soykırımı iddiaları esas itibariyle emperyalist devletlerin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında değerlendirilmeli. Geldiğimiz noktada Ermenistan’dan Türkiye’ye yöneltilen bir tehdit yok. Ancak 1915 olayları bugün Türkiye’nin parçalanmasının bir argümanı olarak gösterilmek isteniyor. Bu karar 42 Avrupa ülkesini bağlar. Uluslararası içtihattır. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere soykırımı tanıyan ülkeler bu mevzuatlarını değiştirmek durumundadır. Bu temelde sürdüreceğimiz bir mücadele süreci başladı.”

‘EMPERYALİZMİN YAYGARASI SİNEK VIZILTISI OLACAK’
AİHM’deki Perinçek davası için İsviçre’de bulunan isimler kararı şu sözlerle değerlendirdi:
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek: Bundan sonraki projemiz çok önemli. Hükümet olacağız. Bir duvarı Silivri’de yıktık. Şimdi bir duvar daha yıktık. Biz istediysek başarırız. Önümüzdeki hedefi görüyoruz. Vatandaşlarımıza da selamlarımızımı ve teşekkürlerimizi gönderiyorum. Hepberaber başardık. Vatan Partisi’nin, Talatpaşa Komitesi’nin isimsiz kahramanlarına, bütün emekçilerine teşekkürler ederiz.

‘LEVENT KIRCA’YA ADIYORUZ’
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat: “Bugün bizim onur günümüz, kıvanç günümüz. Ulusumuzun soykırım yalanı konusunda kazandığı ilk ve tek uluslararası başarı. Türkler sadece muharebe sahnesinde değil mahkeme salonunda da başarılılar. Bu zaferi kanı canı pahasına yedi düvelle mücadele eden kahraman askerimize, yiğit polisimize, korucumuza armağan ediyoruz. Kaybettiğimiz dev sanatçımız Levent Kırca’yı anıyor ve bu zaferi ona adıyoruz.
Emperyalist devletler 4 alanda üstümüze yükleniyor. Kıbrıs, Güneydoğu’da özerklik ve bölünme, borçlandırarak Düyun-u Umumiye’ye bağlamak, son olarak da Ermeni Soykırımı iddiası. Bugün Ermeni Soykırımı yalanını buruşturup tarihin çöp sepetine attık. Bundan sonra emperyalistlerin bu konuda yapacakları yaygaralar bizim için sinek vızıltısı olacaktır. Henüz görevimiz bitmedi. Emperyalist çetelerin bütün oyunlarını bozacağız.”
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan: Rahmetli Rauf Denktaş başkanlığında Talatpaşa Komitesi’ni kurduğumuzda bu meselenin Türkiye’nin lehine sonuçlanacağını biliyorduk. Çünkü haklıydık. Bu mücadele bugün Türkiye’nin zaferiyle sonuçlandı. Doğu Perinçek Silivri Cezaevi’nde yatarken bile bu konuyu takip ediyordu. Doğu Perinçek’i kutlamak lazım. Ama bu Doğu Perinçek’in kazandığı bir dava değildir. Türk milletinin kazandığı bir davadır.
Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Yalçın Büyükdağlı: Mahkeme iki noktada haklı buldu. 1, bu bir ifade özgürlüğüdür. 2, bu olay bir soykırım değildir. Bu iş artık bitti. Artık hiçbir dünya ükesinde Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı kararı alınamaz. İnkarına dava açılamaz. Artık Türkiye’nin önü açılacak.
68’liler Birliği Vakfı Başkanı Namık Kemal Boya: Az sayıda insanla yola çıkılarak sonuç alındığına ilişkin tarihimizde örnekler var. Mustafa Kemal yola çıktığında yanında az kişi vardı. Ermeni meselesiyle ilgili mücadeleye bir avuç insan başladı. Önce yurtçapında bir kampanyaya sonra da uluslararası bir olaya döndü. Eğer o bir avuç insan adım atmasaydı bu sonucu alamazdık.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
feyzi aydin - 4 yıl önce
perincek kazandi,Türk halki kazandi
Avatar
Dr. Cengiz Özdiker - 4 yıl önce
Tebrik ediyorum. TÜRKİYE KAZANDI. Helal olsun sizlere...
Avatar
Izmirli - 4 yıl önce
Gercek lider Perincek !!! Tebrikler
Avatar
Deniz - 4 yıl önce
En büyük başkan bizim Perinçek başkan; kendisini tebrik ediyor ve hararetle kutluyorum. Ne mutlu Türküm diyene.
Avatar
Tarik - 4 yıl önce
Su an Ulusal kanali izliyorum ve sabahtan beri. Türkiye kazandi ve en önemlisi Sayin Dogu Perincek kazandi kendisini ve gurubunu kutluyorum. Nerede Türkiyedeki diger siyasiler?
Avatar
panu algoz - 4 yıl önce
Teşekkürler VATAN PARTİSİ- Teşekkürler TALATPAŞA KOMİTESİ- TEŞEKKÜRLER TOROS (rahmetle anıyorum)
Avatar
yağız türk - 4 yıl önce
işte gerçek milliyetçi,vatansever.varol perinçek.dini kullanan hain dinsizler lafım size.
Avatar
panu algöz - 4 yıl önce
Teşekkürler PERİNÇEK.. Teşekkürler TALATPAŞA KOMİTESİ. Teşekkürler Rahmetli DENKTAŞ ve tüm emek verenlere çok TEŞEKKÜRLER