Perinçek ile AKP’liler anayasayı tartıştı

Uludağ Üniversitesi Bilim ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa nedir?” konulu panelde Doğu Perinçek ile AKP milletvekilleri Mehmet Metiner ve Zekeriya Birkan ilk kez yüzyüze tartıştı.

Perinçek ile AKP’liler anayasayı tartıştı
14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:01

Füsun İkikardeş / Bursa
Bursa Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde 11 Mayıs günü bir ilk yaşandı. Bilim ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen “Yeni Anaysa nedir?” konulu panelde Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile AKP milletvekilleri Mehmet Metiner ve Zekeriya Birkan ilk kez yüzyüze tartıştı. Eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz’ün de konuşmacı olarak katıldığı paneli Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doğan Şenyüz yönetti. Şenyüz, panelin yapıldığı salonun dolu olmasına ve farklı fikirlerden panelistlerin bir araya gelmesine dikkat çekti ve katılımcılara teşekkür etti.

ÖNCE ANAYASA NEDİR ANLAŞALIM
Konuşma ve soru-cevap bölümleriyle yaklaşık 4 saat süren panelde salondaki 500 cıvarındaki genç izleyici kitlesi dağılmadan ilgiyle görüş ve tartışmaları dinledi. İzleyiciler arasında AKP’li, Vatan Partili, MHP’li gençlerle TGB’li ve türbanlı öğrencilerin de bulunması dikkat çekti. İlk konuşmacı olarak söz verilen Doğu Perinçek, Anayasanın o tarihi dönemde toplumun üst programlarını açıkladığını söyledi ve “Bugün PKK’yı hendeklere gömdüğümüz bir süreçte nasıl bir devlet kuracağız?” diye sordu. Perinçek, “PKK’yı hendeklere gömdüğümüz bugün, Türk milletinin birliği pekişti. Vatanın bütünlüğü milletin birliğine daha fazla ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz. ABD ve AB, buna karşı yeni anayasa diye dayatmaktadır” dedi ve dayatmaları şu dört maddede topladı: Türk milletinin anayasadan çıkartılması, Avrupa Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı, yaşam tarzına serbestlik ve başkanlık sistemi. Perinçek, her bir maddenin arkasındaki niyeti ve olası sonuçlarını şöyle özetledi:

4 MADDEDE ‘NEDEN KARŞIYIZ?’
“Türk milletini anayasadan çıkartmak istiyorlar. Bugün kuracağımız toplumun karakterinin kurallarını belirleyeceksek Türksüz bir aynayasada biz nasıl bir birlik kuracağız? PKK’yı nasıl hendeklere gömeceğiz? PKK da bunu istiyor: Etnik grupların eşitliğini istiyor. Hem milleti hem vatanı parçalamak için hukuki bir zemin hazırlamak istiyorlar.
İkinci olarak, Avrupa Özerklik Şartının konması isteniyor. Ne yazık ki CHP’nin de desteklediği bir değişikliktir bu. Yani, ayrı hükümranlık, egemenlik alanları. Başka bir nevi hükümet olacak. Sonuç itibariyle hendeklere gömülen PKK’yı hendekten çıkartıp gel sana hükümet kurma yeri veriyorum demek. O yüzden böyle bir şartı koymak, Mehmetçiğe ihanet, polisimize, korucularımıza, milletimize ve vatanımıza ihanettir.
Üçüncü olarak çeşitli yaşam tarzlarına özgürlükler verelim deniyor. Bizim Atatürk’le kurduğumuz Cumhuriyet’te, uygar, etnik mezhepsel farkların olmadığı vatandaşlık temelinde laik devlet vardır, din kurallarına göre belirlenmeyen bir yaşam tarzı kararı verilmiştir. Şimdi yaşam tarzı dediğinizde cemaatler serbestçe yaşayacak. Burada Fethullah olacak, burada kozmopolitizm, öte tarafta ortaçağ olacak, vs. Bu da nafile bir çabadır.
Dördüncü olarak istenilen başkanlık sistemi de yürümez. Mafya ekonomisinin olduğu bu koşullarda başkanlık getirirseniz, Ankara’yı bir başkanın etrafında mafyanın yönetmesi demektir. Türkiye PKK’yı hendeklere gömmüşken böyle bir başkanlık tartışmasına girmek, saç baş yolmak faydasızdır, gerçekçi değildir.
Perinçek, her bir gerekçe için “Türkiye’de herhangi bir gücün bu iradeyi millete kabul ettirmesi imkansız” diyerek geçersiz olduğunu savundu.

BİR ULUS DEVLET Mİ VAR?
Daha sonra konuşan AKP Milletvekili Mehmet Metiner ise konuşmasına “Anayasalar kutsal değildir, siyaset metinleridir” sözleriyle başladı ve ulus tanımıyla devam etti. Metiner, “Türkiye’de ulus devlet var mı?” diye sordu ve 1923’te Cumhuriyet’in kurulmasını “Devlet eliyle ulus oluşturuldu. Daha önce yok muyduk?” diye yanıtladı. Metiner, 1961 ve 1982 anayasalarının “millete kan kusturduğunu” söylerken, 1950 öncesindeki Atatürk ve İnönü dönemlerini de “tek adam diktatörlüğü, faşist bir dönem” olarak niteledi. Metiner, Cumhuriyet’in kuruluşunu beğenmedi, ama içinde “İslam Devleti” ibaresi yer aldığı için 1921 Anayasası’nı övdü. Metiner, konuşmasında çoğunluk meselesine de değindi ve “Kusura bakmayın yüzde 100 destek diye bir şey beklemesin kimse, yüzde 51 yeterlidir” dedi.

1930’LARI KONUŞMAK NOSTALJİ
AKP Bursa milletvekili Zekeriya Birkan, “Bizim partimiz tek devlet tek vatan tek millet diye yola çıktı. Federasyon bizim lugatımızda yoktur” derken, arkasından da “Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu her anlaşma iç hukukumuza da girecek” diye konuştu. “Artık 1930’ları konuşmak nostaljidir. Günümüzde parlamenter sistem çökmüştür, Türkiye’nin istikrarı sağlayacak yeni bir döneme ihtiyacı var” diyen Birkan’a yanıt Perinçek’ten geldi.
Perinçek, uluslararası hukukun üstün otorite kabul edilmesinin ABD ve AB dayatmalarına razı olmak demek olduğunu söyledi ve “Sayın Birkan’ın tek millet tek devlet söylemlerine katılıyoruz, beraberiz. Ama uluslararası hukuk üstünlüğü derseniz Ankara Amerikanlaşır” diye konuştu. Perinçek, HDP’nin Meclis’te yeri olmadığını söyledi ve “Türkiye’de PKK’nın meclise girmesine, siyasal parti olarak lojistik merkez kurmasına, dağdaki terörist için erzak taşımasına karşıyız, Cumhuriyet yasaları da karşıdır” dedi. Öte yandan AKP’li vekillerin salona 30’a yakın korumayla gelmesi dikkat çekti.

DERVİŞ’E NE DİYECEKSİNİZ?
Eski Bakan Enis Öksüz, AKP’li vekillerin “IMF dayatmalarına karşı çıktık” propagandasına şöyle yanıt verdi: “IMF zaten dünyada bitti, verdiği 5-10 milyar borcu bitirmek iş değil. Siz asıl, Amerika’nın gökten zembille indirdiği Kemal Derviş için ne diyeceksiniz? Kemal Derviş, sizin programınızı öve öve bitiremedi ve özelleştirme harekatınız için ‘Tam da isteğidiğimiz programı uyguladınız’ demedi mi?”

AKP’LİLERİ KIZDIRAN SÖZLER
AKP’li vekilleri en çok kızdıran konular Perinçek’in “başkan etrafında mafya grubu” ifadesi ve “4 karı alacak, yaşam tarzı özgür denecek. Buradaki hanımlara soruyorum kabul ederler mi?” sorusu oldu. Zekeriya Birkan, “Fatih Sultan Mehmet mafya mıydı?” diye sorarken Metiner de yaşam tarzı tartışmalarına “İster şeyh sever, ister hoca” diye yanıt verdi. Perinçek ise, “Dünyada ve bizde demokrasi ağa-kul ilişkileri yıkılarak kuruldu. Bizim cemaat ve tarikatlar için de özgürlük var mı? Bundan sonra hiç kimse bizi ne cariye yapabilir, ne de kul” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.