Perinçek, ÇKP ile vardıkları anlaşmayı açıkladı

‘Bu işbirliği, hem ekonomik gelişme hem de bölücü-yobaz terörüne karşı barış ve güvenlik içindir. Emperyalizme karşı bağımsızlık, toprak bütünlüğü, üretim ekonomisi ve laiklik için birlikte hareket etmek durumundayız’

Perinçek, ÇKP ile vardıkları anlaşmayı açıkladı
27 Kasım 2015 Cuma 11:54

Seda Akyüz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ülkelerin ortak geleceği ve çıkarları temelinde ilişkileri geliştirecek bir dizi çalışmayı başlatma konusunda Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Çin ziyaretinin ardından basın toplantısı yapan Perinçek, “İki parti stratejik bakışta birleştiklerini saptadı: Yeryüzü Asya Çağı’na girdi. Dünyanın gelişen bölgeleri ve yükselen güçleri Asya’dadır” dedi. Perinçek, iki partinin, Türkiye-Çin işbirliğinin mimarlığını üstlendiğini belirterek şöyle konuştu: “Asya, yeni uygarlığın kıtasıdır. Kapitalizm, artık yıkım sistemidir. Türkiye ile Çin arasında stratejik işbirliğinin kaçınılmaz olduğu konusunda da görüş birliğine ulaştık. Bu işbirliği, hem ekonomik gelişme hem de bölücü ve yobaz terörüne karşı barış ve güvenlik içindir. Emperyalizme karşı bağımsızlık, toprak bütünlüğü, üretim ekonomisi ve laiklik için birlikte hareket etmek durumundayız.”
Perinçek’in dün Beyoğlu’ndaki İstanbul İl Başkanlığı binasında yaptığı basın açıklamasına Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Genel Sekreter Dr. Serhan Bolluk, Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel ve Ulusal Strateji Merkezi (USMER) İstanbul Başkanı emekli Tümamiral Soner Polat katıldı.

İPEK YOLU İLE BAĞLANIYORUZ
ÇKP’nin daveti üzerine 16-21 Kasım günleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret eden Vatan Partisi Heyetine başkanlık eden Perinçek, orada yaptıkları görüşmeleri şöyle özetledi: “Sinciang-Uygur Özerk Bölgesi’nde incelemelerde bulunduk. Urumçi’de ÇKP Sinciang-Uygur Bölgesi Başkan Yardımcısı Xiaokati (Şevket) Yiming’le, Turfan’da Belediye Başkan Yardımcısı Adil Can ile görüştük. Uygur köylüleri ile buluştuk. Heyetimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nin Başkenti Pekin’de de Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Zhao Li, Halk Meclisi Başkanvekili Li Bingşun ve Çin Komünist Partisi Batı Asya Genel Müdür Yardımcısı Chao Weidong ile görüşmelerde bulundu. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin eski Türkiye büyükelçileri Wu Keming, Chang Chi Lian ve Eski Ticaret Ataşesi Taşkın Ge ile görüştük.” Perinçek, “Ziyarette edindiğimiz saptama şudur: Dünyanın bir numaralı ekonomisi konumundaki Çin, Türkiye’ye İpek Yolu ile bağlanmak için olağanüstü bir çaba içine girmiştir” dedi. “Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi” adı verilen Yeni İpek Yolu hakkında bilgi veren Perinçek, şu noktalara dikkat çekti: “İnisiyatif, Asya’nın Doğu ucunu Batı ucu ile birleştirmektedir. Türkiye-Çin ilişkileri açısından siyasal, ekonomik alanda gelişme olanaklarını içermektedir.”

‘SİNCİANG-UYGUR BİRLEŞME ALANIDIR’
Perinçek, Çin yönetiminin tutumuna ilişkin şöyle konuştu: “ÇKP, Türkiye’nin teröre karşı mücadelesini ve Atatürk Devrimi temelinde örgütlenme ihtiyacını desteklemektedir. Bizzat Çin Halk Meclisi Başkanvekili Li Bingşun, terörle mücadele önceliğimizin Çin tarafından paylaşıldığını dile getirmiştir. İki parti şu gerçeği de saptadı: ABD, Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’nde kışkırttığı terör eylemleriyle, Türkiye ile Çin’in arasını açma gayretindedir. Oysa Sinciang Uygur Bölgesi, ÇKP ve partimiz için bölünme alanı değil, birleşme alanıdır.”

SİNCİANG’IN GELİRİ 3 KAT ARTTI
Urumçi ve Turfan’da Vatan Partisi heyetinin yaptığı incelemeler sonucu Sinciang Uygur Bölgesinin Çin’in en hızlı gelişen ekonomisi olduğunu öğrendiklerini ve bu durumdan mutlu olduklarını da kaydeden Perinçek, “Sinciang’da 2012 yılında 38.8 milyar Yuan olan milli gelir, 2014 yılında 126 milyar Yuan’a yükselmiştir. Başka deyişle iki yılda üç kat artmıştır. Kuşkusuz bu olağanüstü gelişmede, Çin’in merkezi bütçesinden Sinciang-Uygur Bölgesinin kalkınmasına kaynak ayrılmasının payı büyüktür” dedi.

‘MAO’YA DÖNÜŞ’
Doğu Perinçek, ÇKP’nin sınıfsal farkları kaldırmak için 36 yıllık Reform döneminin en çetin mücadelesine girmekte olduğunu aktardı. Perinçek, “Yeni dönemin yol gösterici ilkeleri: ‘Birlikte Gelişme’ ve ‘Paylaşarak Gelişme’ olarak saptanıyor. Çin, ücret ve aylıkları yükselterek iç piyasadaki talebi büyütmeye ve ekonomik siyasetlere yönelmektedir. Ayrıca parasız eğitim, sağlık, kültür gibi hizmet alanları genişletilerek daha eşitlikçi bir toplum kurulmaktadır. ÇKP, Mao dönemindeki gibi devlet kadrolarını köylere ve halkın arasına göndererek, halka dayanan, halka hizmet eden devlet yönetimi kurmak için devrimci uygulamalara başlamış bulunuyor” dedi.

ORTAK ÇALIŞMALAR
Doğu Perinçek, Vatan Partisi ve ÇKP arasında geçen görüşmelerde alınan somut kararları şöyle sıraladı:
- İpek Yolu’nun inşasında, ‘Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi’ bağlamında iki ülkenin üretenlerini buluşturacak ve ekonomi işbirliğini üretimde birleştirecektir.
- İki ülkenin teröre karşı mücadele tecrübeleri paylaşılacaktır. Bu alanda dayanışma geliştirilecektir.
- Çin’den Türkiye’ye turist akımının yılda bir milyonu geçmesi için işbirliği yapılacak, bu amaçla ırkçı bağnazlıklardan arınmış bir iklim oluşturulacaktır.
- Türk gençlerinin Çin’de eğitim görmeleri için işbirliği geliştirilecektir.
- İki ülke arasında, gençlik, kadın, kültür ve ticaret heyetlerinin ziyaretleri örgütlenecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.