Perinçek Beykent öğrencileriyle buluştu

‘Vatan savaşımıza karşı soykırım yalanını dayattılar’

Perinçek Beykent öğrencileriyle buluştu
27 Ekim 2015 Salı 11:24

İstihbarat Servisi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek dün Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerle buluştu. Beykent Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün özel konuğu olarak fakülteye gelen Perinçek, Adem Çelik Amfisi’nde “AİHM’de ifade özgürlüğü ve sözde Ermeni Soykırımı’na bakış” başlıklı bir konferans verdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa öğretim görevlileri de katıldı.

ALKIŞLARLA KARŞILANDI
Konferans öncesinde salonu dolduran öğrenciler, Perinçek’i alkışlarla karşıladı. Üniversite öğrencileriyle buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Vatan Partisi Lideri Perinçek “Hayatımın 11 yılı üniversite kampüslerinde geçti” dedi. Perinçek hukuk öğrencilerine “meslektaşlarım” diye hitap ederek soykırım kavramını şöyle açıkladı: Nazilerin Yahudilere uyguladığı ve tarihe kara bir leke olarak geçen kırımla ilgili olarak bu kavram üretiliyor. Soykırım 1948’de BM Sözleşmesi’nde, hukuki açıdan suç olarak tanımlandı. Bu nedenle 1948’den geriye dönük eylemleri soykırım olarak tanımlamanız mümkün değil.
Perinçek, soykırım konusunda parlamentoların değil, olayın yaşandığı ülkedeki yetkili mahkemenin ya da uluslarası ceza mahkemesinin karar verebileceğini söyledi.
1915 olayları sırasında dünya savaşı yaşandığını söyleyen Perinçek şöyle konuştu: İngiltere, Fransa, Çarlık Rusya tarafından topraklarımızın paylaşılması için anlaşmalar yapılmıştı. Türkiye savaşa katılmak zorunda kaldı. Bu savaşta bir kısım Ermeniler Çarlık Rusyası tarafından Türkiye’nin üzerine sürüldü. Biz 1. Dünya Savaşı’nda bir vatan savunması yaptık. Bu yüzden yalnız hukuki açıdan değil, siyasal ve ahlaki açıdan da kendimizi haklı gördük. Verdiğimiz haklı savaş içinde acı olaylar yaşandı. Bunun sorumlusu emperyalizmdir. Orada kurban olanlar da bu toprakların insanları. Haklıyla haksızı emperyalizm çağına göre ayırıyoruz. Emperyalizm çağında bizim İstiklal Savaşımız haklıdır.
Soykırım iddialarının 1. Dünya Savaşı koşullarında gündeme getirildiğini ve savaşın ardından sona erdiğini vurgulayan Perinçek, “Daha sonra, emperyalistlerin Türkiye’nin doğusunda kukla devlet kurma planlarıyla tekrar gündeme getirildi” şeklinde konuştu. AİHM kararına kadar yaşanan süreci tüm ayrıntılarıyla öğrencilerle paylaşan Perinçek, kararın sadece ifade özgürlüğü konusunda bir kazanım olmadığını, soykırım yalanına karşı zafer kazanıldığını ifade etti.

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADI
Konferansın sonunda öğrenciler Perinçek’e sorularını yöneltti. Perinçek, farklı görüşler ileri süren öğrencilerin sorularını da teşekkür ederek yanıtladı. “Almanya soykırımı kabul etti ve özür diledi. Türkiye kabul etse ne olur?” sorusuna Perinçek şu yanıtı verdi: “Bu basit bir tarihi olayın kabulü değil. Milli devletimizin kuruluşunu soykırım ilan etmemizi istiyorlar. Küreselleşme ‘Mazlumların milli devleti olmayacak’ diyor. Zemin yaratması lazım. Ermeni Soykırımı bunun ideolojik araçlarından biri. Biz kabul edersek ne olur? Devletimiz olmaz. O zaman şunu da kabul edelim; Sömürge olalım. Eyaletlere bölünelim. Ülke ABD’den yönetilsin. Bu dayatma ‘Senin devletin, gümrüğün, Türk Silahlı Kuvvetlerin, şerefin, haysiyetin, vatanın olmayacak’ demek.” Perinçek’in sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.