Pensilvanya’dan ‘gizli’ elemanlara talimat

F tipi örgüte Pensilvanya’dan gelen talimatta, ‘Korunun örgütle ilgili davaların içini boşaltın, zaman kazanın’ denildi. Talimatı alanlar ise yargı ve emniyetteki ‘gizli’ kadrolar

Pensilvanya’dan ‘gizli’ elemanlara talimat
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:34

Aydınlık / Ankara
Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlıktan alınmasından sonra F tipi örgüte yönelik operasyonlar yeniden hızlandı. Yeni durumla ilgili olarak örgüte, özellikle de yargı ve emniyetteki “gizli” kadrolara verilen talimatta örgütün önümüzdeki dönemdeki yol haritasının da çizildiği belirlendi. Örgüt yeni dönem için “durumunu koruma, soruşturmaları en az hasarla atlatma” taktiği izlerken, bunu sağlamada “kripto kadroların” kritik görevler üstleneceği vurgulandı.

ÖZEL KURYEYLE İLETİLDİ
Aydınlık’ın hükümete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Pensilvanya’dan özel kurye ile iletilen talimatta gizli kadroların gizliliğe önem vermesi, hükümetin güvenini sağlamak için ne gerekiyorsa yapması yer aldı. Önümüzdeki dönemde en kritik konuların başında yargıda yürütülen soruşturmalar olduğu belirtilen talimatta, devam eden soruşturmalarda davaların içinin boşaltılması için “gizli” kadroların ellerinden geleni azami olarak yerine getirmesi istendi. Talimatta ayrıca zamanın en iyi ilaç olduğu ifade edilerek, bütün birimlerin “zaman kazanma” taktiği izlemeleri gerektiğinin vurgulandığı bildirildi.

TAKTİKLERİ BİLİNİYOR
İçişleri Bakanlığı kaynakları da Pensilvanya’dan gelen talimatı doğrulayarak, şunları kaydetti: “Son dönemde özellikle emniyet ve yargıda yapılanlar talimata uygun. Şu anda halen aktif kadrolarda bulunan gizli F tipi elemanlar, yargı ve emniyette diğer grupların içine sokulmaya ve kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.
Hatta emniyet ve yargıda milliyetçi kadroları destekliyor görüntüsü veriyorlar. Soruşturmaları genelde bu ekipler yürüttüğü için onların üzerlerine gelmelerini önlemeye, kendi paçalarını kurtarmaya çalışıyorlar. Ama taktikleri biliniyor.”

GİZLİ F TİPİ
Pensilvanya’da 2004’te yapılan bir toplantıda bazı örgüt elemanlarının kendilerini gizlemesi konusunda karar alındığını vurgulayan İçişleri Bakanlığı kaynakları örgütün bu tarihten sonra 4’lü örgütlenme biçimine girdiğini kaydetti.

EMNİYET MÜDÜRLERİ KARARNAMESİ
Bu arada örgütün son günlerde Emniyet Müdürleri kararnamesiyle yakından ilgilendiği öğrenildi. Örgütün kararname ile ilgili ikili bir çalışma yürüttüğüne dikkat çeken kaynaklar şunları söylediler:
“Örgüt bir yandan gizli elemanlarının önünü açmaya çalışıyor. Bunu sağlamak için de alternatif isimleri yıpratma kampanyası yürütüyor. Örgütün diğer bir çalışması da emniyette kendileri hakkında en sert mücadele eden ekiplerin tasfiyesi. Bunun için de F tipi örgütle kararlı mücadele yürüten emniyetçilerin önünü kesmek için kulis, yıpratma ve itibarsızlaştırma taktiği izliyor. Emniyet Müdürleri kararnamesi öncesinde ortalığın toz duman olması da bundan. İşlerin iyice içinden çıkılmaz hale gelmesi üzerine atamalara doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan el koymuş durumda.”

4'LÜ ÖRGÜT
Bu 4’lü örgüt şöyle şekillendirildi:
1) Açık örgütlenme: Kurulan örgütlerin Fethullah Gülen’le bağı açık olanlar. Şu anda operasyon yapılan işadamı, sivil toplum örgütleri, gazete ve televizyonlar bu kapsamda.
2) Örgütle bağı görünmeyen örgütlenme: Bunlar bağımsız gibi görünecek ama dolaylı olarak örgüte hizmet edecek.
3) Diğer tarikatlar ile işadamları örgütlerinde ve gazete ve televizyonlardaki örgütlenme: Çoğu akademisyen olan bu isimler gizli örgüt elemanı olarak tarikatların içinde hızla yükselmesi sağlandı. Aynı yöntem sivil toplum örgütlerinde de yaşandı. DEİK, TOBB, İllerdeki işadamları dernekleri, ... gibi örgütlerde etkili olmak için harekete geçildi. Çeşitli yöntemlerle gazete ve televizyonlarda kısa sürede üst düzey yönetici oldular.”

KÜRT ÖRGÜTLENMESİ HALA SIR
4) Kürt örgütlenmesi:
İçişleri Bakanlığı kaynakları Kürt örgütlenmesi konusunda şu bilgileri verdi: “Örgüt 2004’de yurt dışındaki tüm Kürt kökenli adamlarını Türkiye’ye gönderdi. Cemaatçi görüntü vermeden örgütlenmeleri talimatı verdi. Örgütlendiler. Değişik adlar adı altında örgütler kurdular. Diyarbakır ve diğer güneydoğu illerinde faaliyete geçtiler. Ama şu anda kurulan örgütlerden hangisinin F tipine ait olduğu bir sır. Nedense bu konuda açık vermemeye özel önem verdiler. Emniyetteki F tipi operasyonlarla birlikte örgüte yakın polislerin önemli bir bölümü Güneydoğu bölgesine gönderildi. Orada yaşananlardaki payları bilinmese de yapılan operasyonların önceden PKK’ya sızması konusu inceleniyor.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.